Wiosenne grzyby w Polsce. Czy warto iść na grzybobranie w czerwcu?

Zbieranie grzybów to pasja wielu Polaków, którzy z utęsknieniem wyglądają sezonu grzybowego. Jednak czy wiesz, że nie musisz czekać do jesieni, aby cieszyć się tym hobby? Wiosna to również doskonała pora na grzybobranie, o ile masz pewność, gdzie i jakich grzybów szukać. Sprawdź, jakie gatunki jadalnych grzybów możesz znaleźć w lesie późną wiosną.

 

wiosenne grzyby

 

Kiedy pojawiają się pierwsze grzyby w lesie?

Natura rządzi się swoimi prawami i nie można jej zmusić do dostosowania się do naszego kalendarza. To kiedy pojawią się pierwsze grzyby, zależy od długości trwania zimy oraz uwarunkowania środowiska w danym regionie. Także ilość opadów w sezonie ma wpływ, czy grzyby będzie można zbierać zaraz po zimnych ogrodnikach, czy będziesz musiał jeszcze poczekać.

Różnica między grzybami wiosennymi a tymi rosnącymi jesienią polega głównie na liczbie dostępnych gatunków, jakie można znaleźć w lesie. Dość szybko pojawiają się jadalne boczniaki, cenione za swój smak i wartości odżywcze. Kiedy gleba jest jeszcze wilgotna od porannej rosy, a temperatura podnosi się powyżej 10°C, zaczynają wyrastać pieprzniki jadalne, czyli popularne kurki. Mają charakterystyczną żółto-pomarańczową barwę i miły zapach. Jak przygotować te atrakcyjne grzybki? Kurki są pyszne w smaku i przyrządzisz je na wiele różnych sposobów – można je smażyć, gotować, marynować lub dodawać do sałatek.

wiosenne grzyby

W czerwcu na leśnych traktach często spotkasz maślaki. Jest to grzyb jadalny o żółtej barwie i soczystym trzonie. Występuje na glebach o niskim pH, w lasach liściastych oraz iglastych, zwykle obok świerków lub sosen. Maślaki mają ciekawy smak i są bogate w białko, witaminy i składniki mineralne. Możliwości przygotowania są praktycznie nieograniczone: gotowanie, smażenie, kiszenie lub suszenie.

Wiosną i wczesnym latem znajdziesz też inne gatunki grzybów jadalnych. Wśród mchów i paproci wyrasta smardz – prawdziwy przysmak wiosennych grzybiarzy. Towarzyszy mu gęśnica wiosenna o aksamitnym kapeluszu i purchawka w chropowatej czapeczce. Mleczaj rydz zdradzi się słodkawym zapachem. Jednak uwaga! W tym leśnym gąszczu kryją się też niebezpieczne gatunki. Piestrzenica w barwach kasztanowca i muchomor w szkarłatnej czapeczce mogą okazać się śmiertelną pułapką. Dlatego warto mieć przy sobie atlas grzybów lub towarzystwo doświadczonego grzybiarza. A spacer wśród wiosennej zieleni i poszukiwanie skarbów lasu to świetna przygoda dla każdego miłośnika grzybobrania.

Czemu wiosenne grzyby są robaczywe?

Grzyby zbierane wiosną charakteryzują się większą podatnością na obecność „robaków” w porównaniu do tych zbieranych jesienią. Wynika to z szybszego rozwoju larw owadów, które zamieszkują owocniki grzybów w wiosennych miesiącach. Rosnące temperatury i wilgotność sprzyjają również rozmnażaniu się pasożytów grzybowych. Z kolei jesienią, gdy temperatura obniża się oraz występują pierwsze przymrozki, aktywność owadów i ich larw jest ograniczona. Dlatego grzyby jesienne z reguły są mniej zarobaczone niż te, które zbierasz latem.

wiosenne grzyby

 

Jak grzyby po deszczu

Kiedy jesień maluje las złotem i czerwienią, rozpoczyna się prawdziwa uczta dla grzybiarzy. Można znaleźć wiele gatunków jadalnych, takich jak podgrzybki brunatne, borowiki szlachetne, koźlarze, maślaki zwyczajne, kanie czubajki, rydze, opieńki miodowe i wiele innych. Są one wysoko cenione w kuchni polskiej ze względu na ich walory smakowe i aromatyczne. Grzyby zawierają też witaminy z grupy B, D, E oraz sole mineralne i mikroelementy.

Jak przyrządzić grzyby?

Grzyby spożywa się gotowane lub marynowane, suszone lub solone. Można z nich przyrządzać zupy, sosy, sałatki, uszka, krokiety czy pierogi. Jednak nie wszystkie grzyby są bezpieczne do jedzenia. Niektóre mogą być trujące lub łatwo pomylić z innymi gatunkami. Dlatego należy się nauczyć dobrze je rozpoznawać i zbierać tylko te znane i sprawdzone. Co więcej, nie wolno zbierać grzybów chronionych prawnie.

 

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*