Nasze życie kręci się wokół aplikacji i powiadomień – jesteśmy uzależnieni od mobilnego styku ze światem. Smartfony i tablety towarzyszą nam niemal wszędzie — w pracy, w domu i w podróży. Kształtują naszą codzienność i definiują nasze doświadczenia. Jednak często zapominamy, że te urządzenia mają ogromny wpływ na samopoczucie i poziom stresu. Dlatego warto zastanowić się nad tym, jak urządzić przestrzeń wokół siebie, by wypracować harmonię z telefonem komórkowym. W tym pomoże Ci mobilne Feng Shui.
Starożytne zasady Feng Shui w nowoczesnym świecie komórek
Feng Shui to starożytna chińska sztuka aranżacji wnętrz, oparta na filozofii taoizmu. Jej celem jest stworzenie takiego otoczenia, które będzie sprzyjać zdrowiu, szczęściu i dobrej energii. Najprościej ujmując, Feng Shui polega na takim ustawianiu mebli i przedmiotów, by osiągnąć harmonię z otaczającą nas przyrodą. Dlatego zasady Feng Shui można z powodzeniem zastosować również do telefonów i tabletów.
W ramach mobilnego Feng Shui warto zrozumieć, w jaki sposób urządzenia mobilne przenikają do każdego zakamarka Twojego życia, a także w pełni rozpoznać wpływ, jaki wywierają na samopoczucie oraz relacje z otoczeniem. W ten sposób będziesz mógł zrobić krok w kierunku zbalansowanego korzystania z technologii, aby wspierać swoje zdrowie psychiczne, relacje społeczne i osiąganie osobistych celów. Zasady Mobil Feng Shui są proste, ale skuteczne. Na początek wystarczy wyznaczyć urządzeniom konkretne miejsce w przestrzeni, by stworzyć harmonię i porządek.
Zasady telefonicznego Feng Shui
Wyobraź sobie dzień bez smartfona — dla wielu byłby koszmarem. Często bez dostępu do telefonu trudno jest się skupić w pracy i szybko pojawia się zdenerwowanie. Jeśli chcesz jak najszybciej wrócić do domu, sprawdzić nieodebrane połączenia i wiadomości, może warto się zatrzymać i zrozumieć, w jaki sposób zrównoważyć swoje cyfrowe życie.
Psycholog Anders Colding-Jørgensen w swojej książce na temat ludzkich zachowań w internecie i przyzwyczajeń w mediach społecznościowych (1), proponuje wprowadzić kilka prostych zasad, aby zyskać większą kontrolę nad korzystaniem z urządzeń on-line.
Telefon na bocznym torze
Kiedy robisz przerwę od ekranu, odsuń smartfony na szafkę, daleką półkę czy parapet. Niech centrum pomieszczenia należy do ludzi — a urządzenia niech odpoczywają na peryferiach. Tak stworzysz przestrzeń dla relacji i wspólnych chwil.
Uwaga na priorytety
Skup się na jednej czynności naraz. Nie sprawdzaj telefonu podczas oglądania filmu czy rozmowy. Jeśli musisz odpowiedzieć na wiadomość, poproś dziecko czy bliskiego o chwilę cierpliwości, dopóki nie skończysz pisać.
Sypialnia jako azyl
W sypialni niech króluje spokój i wyciszenie. To miejsce na schronienie się z książką czy bliską osobą, z dala od zgiełku świata. Wyłącz telefon i zostaw go poza sypialnią.
Posiłek momentem jedności
W trakcie rodzinnego posiłku niech wszyscy odłożą telefony. Na tyle daleko, aby nie rozpraszały niczyjej uwagi. Liczy się wspólnota przy stole. Od stołu wstań, dopiero gdy wszyscy się najedzą — telefony naprawdę mogą zaczekać.
Z telefonem w odwiedzinach
Odwiedzając znajomych czy rodzinę w ich domach, warto dostosować się do panujących tam zasad korzystania z telefonów i innych urządzeń mobilnych. Nawet jeśli gospodarze nie sformułowali ścisłych reguł, a po prostu mają swoje przyzwyczajenia — uszanuj je.
Nie narzucaj im swojego stylu bycia online non-stop tylko dlatego, że dla Ciebie jest to normą. Wycisz telefon, schowaj go na czas wspólnego posiłków czy rozmów. Nie obrażaj się też, gdy poproszą Cię o niekorzystanie z telefonu w pewnych sytuacjach.
Pozytywna energia telefonu
Feng Shui dotyczące telefonów komórkowych to przede wszystkim filozofia życia. To sposób na zrozumienie, jak urządzenia wpływają na codzienność i jak można z nimi lepiej współpracować. Nie są sztywne zasady, ale propozycje, których warto przestrzegać, i które pomagają stworzyć harmonię.
Najważniejsze jest, że są one sformułowane pozytywnie, skupiając się na tym, jak chcielibyśmy wykorzystać naszą obecność i uwagę. Mobilne Feng Shui to krok w stronę bardziej świadomego i zrównoważonego życia z technologią.
(1) Hov, et egern! Forstå psykologien bag din digitale tjekkeadfærd – og få gode ideer til at ændre den, Anders Colding-Jørgensen, 2019
Do napisania 🙂
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis