Domowe biuro — Czy na pewno używasz właściwego oświetlenia?

Wiesz, co jest uciążliwe? Praca w słabo oświetlonej przestrzeni, która utrudnia skupienie. Zwłaszcza jeśli zadań do wykonania jest dużo. Dzięki kilku prostym wskazówkom, Twoje miejsce pracy oświetlisz w prawidłowy sposób. Zyska na tym nie tylko Twoja wydajność, ale przede wszystkim Twoje zdrowie.

 

Biurowe światło w świetle prawa

Podczas dwóch lat pandemii mieszkania stały się miejscem pracy dla wielu Polaków. Nie wszyscy jednak przystosowali je do wymagań prawnych. Tymczasem rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 26 września 1997 roku precyzuje wymagania dotyczące oświetlenia w miejscu pracy. Nieprawidłowy dobór intensywności czy barwy światła obniża koncentrację i zmniejsza uwagę podczas wykonywania zadań. Dlatego warto zadbać o właściwą aranżację wnętrza i oświetlenia, by praca zdalna była komfortowa i owocna.

Również norma europejska DIN EN 12464-1 zawiera praktyczne wskazówki dotyczące oświetlenia wewnętrznych obszarów roboczych. Norma określa m.in. wymagane natężenie, stosunek luminacji czy jednorodność oświetlenia. Jednak norma ta nie narzuca sztywnych reguł ani konkretnych rozwiązań technicznych. Pozostawia projektantom i architektom swobodę w doborze nowoczesnych systemów oświetleniowych oraz kreatywnego kształtowania przestrzeni biurowych.  

Dostosowanie oświetlenia w miejscu pracy, nawet jeśli jest to tylko tymczasowe rozwiązanie w domowym biurze, jest niezbędne, aby pracować wydajnie, zachowując dobre samopoczucie. Upewnij się, że oświetlenie pomaga, a nie przeszkadza. 

oświetlenie biura domowego

 

Światło naturalne, znaczy najlepsze?

Ludzkie oko jest naturalnie przystosowane do pracy w świetle dziennym. Korzystaj z niego, jeśli tylko możesz. Najlepiej umieścić biurko bokiem względem okna. Zapewni to wystarczającą ilość światła dziennego do pracy przy biurku, nie oślepiając. Jednocześnie masz możliwość spojrzenia przez okno w dal – jest to dobre dla oczu i umysłu.

Domowe biuro najlepiej urządzić w pokoju, którego okna wychodzą na wschód. Pozwoli to na wykorzystanie naturalnego oświetlenia choć przez część dnia. Ekran laptopa nie powinien stać bezpośrednio przy oknie, aby uniknąć irytujących odblasków. Co więcej, jeśli korzystasz ze światła dziennego, oszczędzasz energię elektryczną, więc Twoje rachunki za prąd będą mniejsze.

oświetlenie domowego biura

Domowe biuro najlepiej urządzić w pokoju, którego okna wychodzą na wschód. Pozwoli to na wykorzystanie naturalnego oświetlenia choć przez część dnia. Ekran laptopa nie powinien stać bezpośrednio przy oknie, aby uniknąć irytujących odblasków. Korzystając ze światła dziennego, oszczędzamy energię elektryczną, a rachunki za prąd będą mniejsze. 

Jak dobrać lampę sufitową?

Jasne oświetlenie podstawowe jest niezbędne, aby zmotywować się do pracy zimą i w pochmurne dni. Upewnij się, że światła w Twoim miejscu pracy są wystarczająco jasne. W jaki sposób to sprawdzisz? Jeśli mrużysz oczy lub czujesz, że musisz wytężać wzrok, aby zobaczyć słowa na ekranie, to czas na zmiany. Zacznij od dostosowania oświetlenia ogólnego. Tu sprawdzi się lampa sufitowa rzucająca światło na całe pomieszczenie. Powinna mieć ona jasność  1500-1800 lumenów. Praktycznym rozwiązaniem jest umieszczenie kilku żarówek na suficie. Pozwoli to na równomiernie oświetlenie całego pomieszczenia, a w razie potrzeby możesz wyłączyć niektóre z nich. 

oświetlenie biura domowego

Umieszczenie kilku żarówek na suficie pozwoli równomiernie oświetlić całe pomieszczenie, a w razie potrzeby wyłączyć niektóre z nich. 

Regulowana lampka na biurko

Dobra lampa robocza na biurku zapewni odpowiednie światło na papierze i klawiaturze. Dla osób praworęcznych zaleca się, aby lampa znajdowała się po lewej stronie stołu, a odwrotnie dla osób leworęcznych. Zapobiega to rzucaniu cienia przez dłonie na powierzchnię roboczą.  Jeśli na biurku nie ma wystarczająco dużo miejsca na dobrą lampę biurkową, możesz wybrać lampę zaciskową, którą możesz przymocować do półki nad biurkiem, lub lampę stojącą.

Aby prawidłowo oświetlić miejsce pracy, wymagane jest:

  • Obszar roboczy: 500 luksów
  • Bezpośrednie otoczenie: 300 luksów

Aby uzyskać oświetlenie biurowe o natężeniu 300 luksów, źródło światła musi mieć co najmniej 600 lumenów. Lampa biurkowa o jasności 1000 lumenów pozwoli osiągnąć 500 luksów na stole. Dla porównania, na zewnątrz jest do 100 000 luksów w jasny, słoneczny dzień.

Jeśli pracujesz nie tylko przy biurku, spróbuj umieścić kilka lamp w całym pokoju, tak aby były miejsca, w których możesz usiąść i poczytać lub popracować bez nadmiernego wytężania wzroku

Oświetlenie ciepłe czy zimne?

Ciepłe światło sprawia, że czujemy się bardziej zrelaksowani i spokojni, warto więc wymienić niektóre z żarówek na chłodniejsze. Dostępne są także lampy regulowane, dzięki którym samemu można dostosować cieplejszą lub zimniejszą barwę światła. Temperatura barwowa jest mierzona w kelwinach:

  • Ciepłe białe światło: 2700 kelwinów
  • Neutralne białe światło: 3300 do 6500 kelwinów
  • Zimne, białe światło: ponad 6500 kelwinów

Oświetlenie biura domowego powinno wynosić co najmniej 4 000 kelwinów. Jasne światło z dużą ilością niebieskiego nie pozwala zasnąć i wspiera koncentrację. Światła robocze w biurze mogą mieć chłodniejszy kolor niż w innych częściach w domu. 

Oświetlenie domowego biura a kontrasty

Duże kontrasty między jasnym ekranem a ciemnym otoczeniem są męczące dla oczu. Dlatego należy zapewnić jednolite, ale niezbyt wysokie natężenie oświetlenia ogólnego. W razie potrzeby rozświetl ścianę za ekranem komputera, to zwiększy komfort pracy oczu.

Funkcjonalne oświetlenie biura? Bądź kreatywny!

Dekorując swoje domowe biuro, powinieneś pomyśleć o tym, jak stworzyć optymalne oświetlenie dla obszaru roboczego z mieszanką światła dziennego, oświetlenia bezpośredniego i pośredniego. Dodatkowo w pomieszczeniu możesz stworzyć pojedyncze wysepki świetlne. Wypróbuj:

  • nastrojowy podświetlany obraz na ścianie,
  • lampa podłogowa w rogu (np. źródło światła skierowane ku górze),
  • lampka stołowa na półce.

To tylko kilka kreatywnych pomysłów na harmonijne oświetlenie w gabinecie. Pamiętaj, że prawidłowe oświetlenie domowego biura to klucz do sukcesu pracy zdalnej. Dlatego zadbaj o właściwą aranżację przestrzeni i dobierz żarówki tak, by wspierały Twoją koncentrację, kreatywność i wydajność. Pamiętaj też o przerwach dla oczu i relaksie przy świetle, które poprawi nastrój i zmniejszy zmęczenie.

 

oświetlenie biuro domowe

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*