Wiesz, co jest uciążliwe? Praca w słabo oświetlonej przestrzeni, która utrudnia skupienie. Zwłaszcza jeśli zadań do wykonania jest dużo. Dzięki kilku prostym wskazówkom, Twoje miejsce pracy oświetlisz w prawidłowy sposób. Zyska na tym nie tylko Twoja wydajność, ale przede wszystkim Twoje zdrowie.
Światło w świetle prawa
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 26 września 1997 roku precyzuje wymagania dotyczące oświetlenia w miejscu pracy. Podczas dwóch lat pandemii mieszkania stały się miejscem pracy dla wielu Polaków. Nie wszyscy jednak przystosowali je do wymagań prawnych. Nieprawidłowy dobór intensywności czy barwy światła obniży koncentrację i zmniejszy uwagę podczas wykonywania zadań.
Również norma europejska DIN EN 12464-1 zawiera praktyczne wskazówki dotyczące oświetlenia wewnętrznych obszarów roboczych. Dostosowanie oświetlenia w miejscu pracy, nawet jeśli jest to tylko tymczasowe rozwiązanie w domowym biurze, jest niezbędne, aby pracować wydajnie, zachowując dobre samopoczucie. Upewnij się, że oświetlenie pomaga, a nie przeszkadza.
Naturalne, znaczy najlepsze
Ludzkie oko jest naturalnie przystosowane do pracy w świetle dziennym. Korzystaj z niego, jeśli tylko możesz. Najlepiej umieścić biurko bokiem względem okna. Zapewni to wystarczającą ilość światła dziennego przy biurku, nie oślepiając. Jednocześnie masz możliwość spojrzenia w dal – jest to dobre dla oczu i umysłu.
Wykorzystaj naturalne światło tak często, jak to możliwe
Domowe biuro najlepiej urządzić w pokoju, którego okna wychodzą na wschód. Pozwoli to na wykorzystanie naturalnego oświetlenia choć przez część dnia. Ekran laptopa nie powinien stać bezpośrednio przy oknie, aby uniknąć irytujących odblasków. Korzystając ze światła dziennego, oszczędzamy energię elektryczną, a rachunki za prąd będą mniejsze.
Dobra lampa to podstawa oświetlenia
Jasne oświetlenie podstawowe jest niezbędne, aby zmotywować się zimą i w pochmurne dni. Upewnij się, że światła w Twoim miejscu pracy są wystarczająco jasne. Jeśli mrużysz oczy lub czujesz, że musisz wytężać wzrok, aby zobaczyć słowa na ekranie, to czas na zmiany. Warto zacząć od oświetlenia ogólnego. Tu sprawdzi się lampa sufitowa rzucająca światło na całe pomieszczenie. Lampa sufitowa powinna mieć jasność 1500-1800 lumenów.
Umieszczenie kilku żarówek na suficie pozwoli równomiernie oświetlić całe pomieszczenie, a w razie potrzeby wyłączyć niektóre z nich.
Regulowana lampka na biurko
Dobra lampa robocza na biurku zapewnia światło na papierze i klawiaturze. Dla osób praworęcznych zaleca się, aby lampa znajdowała się po lewej stronie stołu, a odwrotnie dla osób leworęcznych. Zapobiega to rzucaniu cienia przez dłonie na powierzchnię roboczą. Jeśli na biurku nie ma wystarczająco dużo miejsca na dobrą lampę biurkową, możesz wybrać lampę zaciskową, którą możesz przymocować do półki nad biurkiem, lub lampę stojącą.
Aby prawidłowo oświetlić miejsce pracy, wymagane jest:
- Obszar roboczy: 500 luksów
- Bezpośrednie otoczenie: 300 luksów
Aby uzyskać oświetlenie biurowe o natężeniu 300 luksów, źródło światła musi mieć co najmniej 600 lumenów. Lampa biurkowa o jasności 1000 lumenów pozwoli osiągnąć 500 luksów na stole. Dla porównania, na zewnątrz jest do 100 000 luksów w jasny, słoneczny dzień.
Jeśli pracujesz nie tylko przy biurku, spróbuj umieścić kilka lamp w całym pokoju, tak aby były miejsca, w których możesz usiąść i poczytać lub popracować bez nadmiernego wytężania wzroku.
Barwy i kontrasty oświetlenia
Ciepłe światło sprawia, że czujemy się bardziej zrelaksowani i spokojni, warto więc wymienić niektóre z żarówek na chłodniejsze. Dostępne są także lampy regulowane, dzięki którym samemu można dostosować cieplejszą lub zimniejszą barwę światła. Temperatura barwowa jest mierzona w kelwinach:
- Ciepłe białe światło: 2700 kelwinów
- Neutralne białe światło: 3300 do 6500 kelwinów
- Zimne, białe światło: ponad 6500 kelwinów
Oświetlenie biura domowego powinno wynosić co najmniej 4 000 kelwinów. Jasne światło z dużą ilością niebieskiego nie pozwala zasnąć i wspiera koncentrację. Światła robocze w biurze mogą mieć chłodniejszy kolor niż w innych częściach w domu.
Oświetlenie a kontrasty
Duże kontrasty między jasnym ekranem a ciemnym otoczeniem są męczące dla oczu. Dlatego należy zapewnić jednolite, ale niezbyt wysokie natężenie oświetlenia ogólnego. W razie potrzeby rozświetl ścianę za ekranem komputera, to zwiększy komfort pracy oczu.
Bądź kreatywny!
Dekorując swoje domowe biuro, powinieneś pomyśleć o tym, jak stworzyć optymalne oświetlenie dla obszaru roboczego z mieszanką światła dziennego, oświetlenia bezpośredniego i pośredniego.
Dodatkowo w pomieszczeniu można stworzyć pojedyncze wysepki świetlne:
- nastrojowy podświetlany obraz na ścianie
- lampa podłogowa (np. skierowane do góry źródło światła) w rogu
- lampa stołowa na półce
to tylko kilka kreatywnych pomysłów na harmonijne oświetlenie w gabinecie.

Pierwsze kroki w copywritingu.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis