Useme – jak wystawić fakturę VAT bez prowadzenia firmy?

Useme umożliwia freelancerom rozliczać się z klientami za pomocą faktur VAT. Bez zakładania firmy.

Biznes na próbę albo łatanie dziury w domowym budżecie? Jesteś freelancerem, wolnym strzelcem i nie chcesz zakładać firmy. Zwykle szukasz zleceń na portalach społecznościowych. Dzisiaj masz szczęście. Klientowi spodobało się Twoje portfolio. Nagle okienko rozmowy przestaje migać… Konkurencja sprzątnęła Ci kolejne zlecenie sprzed nosa. Powód? Rozliczenie tylko na fakturę VAT. Bez zarejestrowanej działalności nie możesz jej wystawić.

Przeczytaj o serwisie Useme, który umożliwia freelancerom rozliczać się z klientami za pomocą faktur VAT. Bez zakładania firmy.

Jak działa Useme

Zbyszek szuka grafika, żeby stworzyć logo swojej firmy. Wpisuje w wyszukiwarkę hasło „grafik logo cennik” i… czas płynie. Czas, który Zbyszek poświęca na przejrzenie stron, portfolio, wysłanie szczegółów, czekanie na odpowiedź itd. Kilku freelancerów odpowiedziało na jego ogłoszenie na portalu społecznościowym. Zbyszek dowiedział się jednak, że nie dostanie od nich faktury VAT. Umowy cywilnoprawne, zaliczki na podatek, PIT-11, składki ZUS… Dodatkowe formalności to coś, czego chce uniknąć.

Po drugiej stronie ekranu siedzi początkująca graficzka Magda. Odpowiada na zlecenia zamieszczane na portalach społecznościowych. Pracuje w agencji marketingowej, ale ma czas na kilka dodatkowych projektów w miesiącu. Zleceniodawcy często odrzucają jej ofertę bez żadnych rozmów. Tylko dlatego, że nie wystawia faktur VAT.

Czy zleceniodawca odrzucił kiedyś Twoją ofertę, bo nie wystawiasz faktur VAT? Jeżeli tak się stało i szukałeś porady na grupach freelancerskich, to na pewno w komentarzach nieraz padło hasło: Useme. Co to jest i jak działa?

Useme to platforma łącząca potrzeby zleceniodawców i freelancerów. Zabezpiecza umowy zawierane na odległość i ogranicza do minimum formalności. Freelancer rozlicza się z Useme na podstawie umowy o dzieło, a Useme wystawia zleceniodawcy fakturę VAT.

Firmy dodają w Useme zlecenia w różnych kategoriach, np. programowanie, grafika, copywriting albo prace biurowe. Przeważają oferty jednorazowej współpracy. Zdarzają się również propozycje regularnych zleceń.

Wszystkie oferty dotyczą pracy zdalnej.

Useme – jak zacząć

Poruszanie się po Useme jest bardzo intuicyjne. Zacznij od założenia konta użytkownika. Po zalogowaniu od razu masz dostęp do zleceń dla freelancerów. Wybierz interesującą Cię kategorię i sprawdź aktualne oferty pracy zdalnej. Komentarze pod ogłoszeniem to podpowiedź, jak wielu freelancerów odpowiedziało na to zlecenie. Krótko mówiąc: jak dużą masz konkurencję.

Uzupełnij profil freelancera. Dodaj portfolio, czyli pochwal się swoją dotychczasową pracą. Możesz zamieścić gotowe projekty albo linki do stron, gdzie zostały opublikowane. Jeżeli nie masz jeszcze na koncie żadnych publikacji, dodaj przykładowy projekt, który mógłbyś wykonać.

Znalazłeś ciekawe zlecenie?

Dodaj ofertę. Zaprezentuj się krótkim opisem. Zaproponuj swoje warunki współpracy, np. termin wykonania i kwotę. Możesz aplikować na wiele zleceń jednocześnie. Dostaniesz wiadomość, kiedy zleceniodawca wybierze Twoją ofertę.

Useme – jak wygląda rozliczenie za zlecenie

Zbyszek po tygodniu przegląda portfolia grafików, którzy odpowiedzieli na ogłoszenie. Podobają mu się prace Magdy. Zgadza się na warunki współpracy i wybiera jej ofertę. Akceptuje umowę poprzez kliknięcie linka, opłaca fakturę pro forma i czeka na realizację logo.

Serwis Useme pośredniczy pomiędzy zleceniodawcą i wykonawcą. Po wybraniu wykonawcy, klient otrzymuje maila z propozycją umowy. Akceptuje ją poprzez kliknięcie linka, a następnie dostaje mailem fakturę pro forma. Jak tylko ją opłaci, otrzyma fakturę VAT. Środki są zabezpieczone do momentu, w którym klient potwierdzi zakończenie zlecenia. Wtedy Useme przelewa wynagrodzenie wykonawcy.

Freelancerzy i zleceniodawcy często korzystają z możliwości przeniesienia praw autorskich lub udzielenia licencji. Wykonawca może wtedy obniżyć koszty uzyskania przychodu, a w rezultacie zapłacić niższy podatek. Zleceniodawca ma pewność, że opłacony przez niego projekt nie zostanie użyty przez inną firmę.

Useme – jak wystawić fakturę za zlecenie spoza serwisu

Możesz skorzystać z serwisu i wystawić fakturę VAT, żeby rozliczyć zlecenie spoza Useme. Po zalogowaniu uzupełnij dane firmy klienta i dodaj szczegóły oferty. Po sprawdzeniu przez administratorów klient dostanie fakturę pro forma na maila. Opłacając ją, potwierdzi, że wykonałeś zlecenie zgodnie z umową.

Po zaksięgowaniu płatności Useme automatycznie wystawi zleceniodawcy fakturę VAT. Jeżeli uzgodniliście przeniesienie praw autorskich: wydrukuj, podpisz i dołącz zdjęcie/skan protokołu. W ciągu doby dostaniesz wynagrodzenie pomniejszone o zaliczkę na podatek dochodowy i prowizję serwisu.

Czy Useme pobiera prowizję?

Tak, kwota wypłaty zostanie pomniejszona o prowizję serwisu. Useme udostępnia kalkulator, którym szybko policzysz, jaka kwota zasili Twoje konto. Kalkulator podstawia się również w oknie, w którym dodajesz swoją ofertę współpracy. Skorzystaj z niego, żeby ustalić satysfakcjonującą stawkę za realizację zlecenia.

Useme – as w rękawie freelancera

Zbyszkowi spodobały się projekty Magdy. Zaprojektowała nie tylko logo dla jego firmy, ale też ulotki nowego produktu.

Useme nie jest nowym serwisem. Platforma działa już od 2016 roku. Freelancerzy często polecają wykorzystanie Useme przy problemach z rozliczeniem zlecenia. Najważniejsze korzyści to minimum formalności, zabezpieczenie transakcji i sprawne rozliczenie zlecenia.

Nie musisz od razu zakładać działalności, żeby wypróbować swoje pomysły na biznes albo od czasu do czasu podreperować budżet. Żeby nawiązać współpracę z klientem, który chce ograniczyć formalności do minimum, warto mieć takiego asa w rękawie jak Useme.

Jakie masz doświadczenia z Useme? Daj znać w komentarzu.

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*