To, że sport wpływa pozytywnie na nasze życie i zdrowie, wie każdy człowiek. Miliony osób na świecie codziennie rozpoczyna swoją przygodę z ćwiczeniami. Jedną z najpopularniejszych dyscyplin sportowych jest bieganie. Do wykonywania tej czynności teoretycznie nie potrzeba wiele – wystarczą wygodne, przystosowane do powierzchni, po której chcemy biegać buty, butelka wody, odpowiednio dostosowane do pogody ubranie i trochę chęci. Większość osób jednak nie wie, w jaki sposób może rozpocząć swoją przygodę z bieganiem w bezpieczny i jak najbardziej skuteczny sposób. Jak więc biegać, by czynność ta wpływała korzystnie na nasze zdrowie? O czym pamiętać podczas biegania?
Jak zacząć biegać? Kilka wskazówek dla początkujących
Najważniejszym oraz pierwszym krokiem, rozpoczynającym naszą przygodę z bieganiem, powinno być wykonanie wszelkich potrzebnych badań. Ta czynność pozwoli nam uniknąć kontuzji czy pogorszenia stanu zdrowia. Jeżeli mamy pewność, że bieganie nie będzie miało negatywnego wpływu na nasz stan zdrowia, możemy przejść do kolejnego, ważnego punktu – zakupu obuwia i odpowiedniej odzieży. Mimo wszechobecnej opinii, że „biegać można we wszystkim”, warto zaopatrzyć się w odpowiednią odzież, a w szczególności w oddychającą i nieprzemakalną kurtkę i spodnie. Przy wyborze obuwia sportowego należy kierować się podłożem, po którym zamierzamy biegać. Oprócz tego buty powinny być około 0,5-1 rozmiar większe od naszego standardowego rozmiaru. Stopa podczas biegania stale się porusza, wybierając więc trochę większy rozmiar buta niż normalnie, pozwolimy jej na większą swobodę.
Przechodząc do samej techniki biegania – najważniejsza jest regularność. Najlepszą metodą będzie codzienny bieg z jednoczesnym zwiększaniem dystansu. Dobrze jest zacząć od szybkiego marszu, który z czasem można zamienić w trucht, następnie przechodząc do biegu. Dzięki takiej taktyce nie zniechęcimy się, a nasza kondycja i technika biegania z dnia na dzień będzie ulegała poprawie.
Kiedy i gdzie biegać?
Pora i miejsce biegania nie stanowią aż tak wielkiej roli, jednak warto znać plusy i minusy poszczególnych pór, oraz miejsc. Dzięki temu możemy uniknąć sytuacji, kiedy bieganie będzie stanowiło dla nas problem i będzie ono jednocześnie uciążliwe.
Ulice, chodniki, alejki asfaltowe
Wybierając ulice lub chodniki jako nasze miejsce do biegania, nie musimy martwić się o złe podłoże i brak przyczepności. Miejsca te są bardzo dobrym wyborem dla każdego, kto nie lubi wyzwań i dla osób początkujących. Znacznym ułatwieniem jest dostępność takich miejsc – ulic i chodników jest dużo, należy jednak pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa. Niestety, bieganie po asfaltowych nawierzchniach prowadzić może do kontuzji, dlatego należy robić sobie przerwy w bieganiu – ciągłe „odbijanie” się od twardych nawierzchni może nieść ze sobą złe skutki.
Drogi leśne, alejki w parku
Bieganie po leśnych, miękkich drogach nie należy do rzeczy prostej – przyczepność jest tu znacznie utrudniona, co prowadzić może do ogólnych trudności w bieganiu. Jednocześnie, bieganie po drogach leśnych czy alejkach w parku niesie ze sobą dobre skutki. Oddychamy świeżym powietrzem, jesteśmy również mniej narażeni na niebezpieczeństwa, jakie niesie ze sobą bieganie po ulicy czy po chodniku. W tym samym momencie należy wystrzegać się wszelakich kamieni, korzeni czy szyszek, które mogą być zagrożeniem na leśnych dróżkach.
A co z porą biegu? Niezależnie, czy chcemy biegać rano, po południu czy wieczorem, każda aktywność fizyczna będzie niosła ze sobą dobre efekty dla naszego zdrowia. Wybierając ranek, jako porę na bieganie, możemy poczuć się jak „ranne ptaszki”, jednocześnie dając sobie mały zastrzyk energii na cały dzień. Taka pora jednak może stanowić nie lada wyzwanie dla osób, które nie należą do rannych ptaszków. Mimo tego warto spróbować biegania poranną porą.
Biegając po południu lub wieczorem, możemy wykorzystać ten czas na odpoczynek po całym dniu pracy. Kilka chwil sam na sam może stanowić super metodę odstresowania po całym, zapełnionym obowiązkami dniu. Jednocześnie, biegając po pracy czy szkole, możemy czuć się przemęczeni i senni.
Czy powinno się jeść przed bieganiem?
Aby trening biegowy był jak najbardziej efektywny, powinno się przed nim spożyć lekki i nietłusty posiłek. Dzięki bieganiu po jedzeniu organizm będzie miał siły na wykonywanie ćwiczeń. Mimo iż zwolennicy biegania na czczo twierdzą, że brak posiłku przed treningiem pozwala na szybsze spalanie tkanki tłuszczowej, nie oznacza to jednak lepszych efektów. Podczas biegania po posiłku metabolizm jest wyższy nawet 12 godzin po treningu – u osób biegających na czczo taka zależność nie występuje.
Co więc powinno się zjeść przed treningiem? Najlepiej, jeżeli będzie to owoc, najlepiej z jogurtem, muesli, kukurydziane płatki śniadaniowe – ważne, aby potrawa nie była tłusta i ciężkostrawna.
Jednocześnie warto unikać niezdrowych przekąsek i napoji – dzięki temu nasze ciało będzie lepiej funkcjonować i wyglądać.
Jak bieganie wpływa na nasze zdrowie? – Zalety biegania
Dzięki bieganiu nie tylko czujemy się zdrowsi i silniejsi, jednocześnie bowiem polepszamy własną kondycję i zdrowie. Do zalet biegania można zaliczyć:
- modelowanie sylwetki
- Polepszenie kondycji
- pozytywny wpływ na metabolizm
- lepsze samopoczucie
- poprawa wytrzymałości
- pomoc w schudnięciu
Oczywiście, zalet biegania jest jeszcze więcej, powyżej jednak zostały wymienione te najważniejsze. Pierwsze efekty biegania powinny być zauważalne po około 3-4 tygodniach od rozpoczęcia biegania.
Jak biegać poprawnie?
Aby bieganie przynosiło wymagane efekty, trzeba zadbać o prawidłowy przebieg treningu oraz wykonać odpowiednie czynności zarówno przed jak i po treningu – mowa tu o rozciąganiu i dobrze wykonanej rozgrzewce.
-
Rozgrzewka – jak rozgrzać się przed treningiem biegowym?
Rozgrzewkę można przeprowadzić, rozpoczynając od szybkiego marszu w miejscu z jednoczesnym wznosem i opuszczaniem rąk. Dobrze jest chwilę pobiegać w miejscu, jednocześnie aktywując mięśnie nóg i rąk dzięki aktywnemu poruszaniu. Przy rozgrzewce dobrze jest rozgrzewać wszystkie części ciała, przeprowadzając takie ćwiczenia jak np. pajacyki czy skłony. Rozgrzewka powinna trwać około 5 minut i pozwolić nam na bezpieczny bieg.
-
Rozciąganie po bieganiu – bardzo ważny punkt treningu
Najważniejszą częścią ciała, którą dobrze jest rozciągnąć po biegu, są oczywiście nogi. Warto wykonać kilka rozciągających ćwiczeń, m.in. skłony, zakroki z jednoczesnym opuszczeniem nogi na podłogę itd. Rozciąganie również powinno trwać około 5-10 minut i występować krótko po zakończeniu biegania.
Oprócz tego dobrze jest pamiętać o regularnym nawadnianiu się podczas treningu. Dobrym patentem, stanowiącym jedynie motywację do biegania może być zakup sportowego zegarka, którzy mierzy nam spalone kalorie, czas i dystans oraz tętno. Poza samą aktywnością dobrze jest dokształcać się w tematyce biegania dzięki czytaniu książek czy artykułów.
Bieganie jest jedną z najczęściej wybieranych aktywności fizycznych. Dzięki joggingowi nie tylko mamy lepszy humor, jednocześnie poprawiamy nasze zdrowie i kondycję. Warto zacząć biegać – może stanie się to naszym nowym hobby?
A Ty, czy zdarzyło Ci się kiedykolwiek biegać w ramach wykonywania aktywności fizycznej? A może chciałbyś zacząć biegać? Jak widać, nie jest to wcale aż takie trudne! Chwyć więc za buty i do dzieła!
Studentka pedagogiki i jednocześnie miłośniczka języków obcych. W moim wolnym czasie bardzo lubię uprawiać sport oraz oczywiście pisać 🙂
Już w gimnazjum zaczynałam z amatorskim blogiem, którego nie usunęłam przez pryzmat „wspomnień”. Wróciłam do tematu pisania, gdy postanowiłam założyć kolejnego bloga.
Nastawiona jestem na samorozwój, a mała ilość czasu w ciągu dnia trochę przeszkadza mi w realizacji wszystkich zamierzonych, dziennych celów (najchętniej to bym nie spała, jednak należy naładować baterie ;)) Jestem osobą niezwykle ambitną (często inni zadają mi pytanie – jak ty to robisz? Niestety, sama jeszcze nie znam odpowiedzi na to pytanie), a jednocześnie optymistyczną. Jeżeli z pisaniem mi nie wyjdzie, to pewnie skończę w szkole podstawowej jako pedagog szkolny.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis