Kettlebell – jakie są zalety ćwiczeń z odważnikami kulowymi?

pixabay.com
pixabay.com
pixabay.com
pixabay.com

Kettlebell już na stałe wpisał się w obraz sal treningowych. Jednak w dalszym ciągu dla wielu osób są nieznaną częścią wyposażenia siłowni. Elementy treningu z kulami stają się częścią każdego dobrego planu. Jaki jest ich sekret?

Historia Kettlebell – Skąd pochodzą odważniki w kształcie kuli?

Zastosowania odważników kulowych przypominających nieco dzwonki musimy szukać w carskiej Rosji. W XVIII wieku armia wyposażyła żołnierzy w Girie. Są to kule z uchwytem, którymi żołdacy ćwiczyli, by utrzymać ciało w dobrej kondycji. W XIX stuleciu polski doktor Władysław Krajewski zbadał i opisał dobroczynny wpływ ćwiczeń z giriami na zdrowie.

Początek wieku XX był przełomowy, a Girevoy Sport stał się oficjalną dyscypliną w Rosji. Zawodnicy rywalizowali w wyciskaniu girii nad głowę i rwaniu.

Pod koniec XX wieku odważniki dotarły do USA. Tam narodził się nowy styl treningu – Hardstyle Kettlebells.

Mamy więc dwie szkoły – Girevoy sport (giriewoj). Ćwiczymy girią, czyli odważnikiem turniejowym. Są dużo wygodniejsze niż kule hardstyl’owe. Giriewoj jest stylem bardziej miękkim w porównaniu do Hardstylu. Nastawiony głównie na długie cykle – musimy zrobić jak najwięcej powtórzeń w określonym czasie, np. 10 minut.

Girevoy Kettlebell
Girie do Girevoy Sport – Pixabay.com

Druga szkoła, to hardstyle kettlebells. Trenujemy tu kulami o grubszym uchwycie, jest większy wraz ze wzrostem wagi samego odważnika. W tym stylu oddychamy inaczej, niż w giriewoj. Całe ciało jest spięte. Serie najczęściej są krótkie i nastawione na większy ciężar.

Hardstyle Kettlebell
Hardstyle Ketllebell – Pixabay.com

Wady i zalety treningu Kettlebell

Czy trening z kettlami szkodzi na plecy? To jedno z najczęstszych pytań padających z ust osób, które chcą zacząć przygodę z odważnikami kulowymi. Odpowiedź jest prosta – jeśli nie opanowałeś techniki, to oczywiście, że Ci zaszkodzi. Jeśli natomiast podejdziesz do tego jak trzeba, to nie masz się czego bać. Wyciągniesz z ćwiczeń szereg korzyści. Najważniejsze z nich to:

  • Wzrost siły. Trenujesz regularnie i przykładasz się do techniki wykonywanych ćwiczeń? Jeśli tak, to twoja siła wzrośnie.
  • Wytrzymałość i poprawa wydolności. Przy odpowiednio zaplanowanym treningu, Kettle znacząco zwiększą wytrzymałość Twoich mięśni i poprawi się ogólna wydolność organizmu. Mówiąc prościej – będziesz mógł trenować dłużej i ciężej.
  • Budowa silnych mięśni głębokich czyli Core. Ćwiczenia z odważnikami kulowymi kładą ogromny nacisk na stabilizację ciała. Angażujemy szereg mięśni – stabilizatorów, które widzimy, np. mięsnie pośladków, czy mięśnie brzucha. Pracują dla nas też mięsnie głębokie, czyli core – to nasza niewidzialna zbroja, np. stabilizatory kręgosłupa.
  • Zwiększenie mobilności i zrównoważony rozwój całego ciała. Dzięki bardzo szerokiemu wachlarzowi ćwiczeń z kettlami, rozwijamy mięśnie całego ciała. Ćwiczenia z kulami są wielostawowe i wielomięśniowe. Po pewnym czasie zwiększymy zakres ruchu naszych stawów i mięśni.
  • Efektywne spalanie kalorii i kontrola wagi. Przy odpowiednio skomponowanym treningu Kettlebell potrafi być prawdziwym pogromcą opornego tłuszczyku.

Od czego zacząć treningi z kettlebell i dla kogo są przeznaczone?

Jeśli zależy nam na dobrym zdrowiu, z całego serca polecam pierwsze kroki stawiać z trenerem personalnym – instruktorem kettlebell. Równie dobrym rozwiązaniem są zorganizowane zajęcia grupowe na siłowniach. Praktycznie każda placówka ma taką propozycję w swoim grafiku. W obu przypadkach swoje pierwsze powtórzenia wykonacie pod okiem doświadczonej osoby. Opiekun nauczy poprawnego ruchu, skoryguje błędy, odpowie na pytania i będzie dodatkową motywacją.

Dla kogo są treningi z kettlami? Dla wszystkich osób bez kontuzji. Jeśli na siłowni tylko zerkasz na kettlebell i zastanawiasz się czym jest ten magiczny przedmiot, to czas na twój ruch. Pierwszym jaki poznasz, podstawowym ruchem będzie kettlebell swing. To baza do większości ćwiczeń z odważnikami. Wydaje się bardzo prosty. Właśnie dlatego bardzo wiele osób podchodzi do swingów bez żadnego przygotowania i często pojawia się kontuzja. Całą winę wtedy ponoszą „złowrogie Kettle, które szkodzą na plecy”.

Warto poświęcić kilka godzin na naukę podstaw pod okiem eksperta. Zaowocuje to świetnymi efektami bez kontuzji. Podniesiesz sprawność swojego ciała i gwarantuję Ci, że będziesz się świetnie przy tym bawić.

Ćwiczenia z odważnikami kulowymi są więc świetnym sposobem na złamanie monotonii treningu. Sprawdzą się jako wartościowy dodatek do Twojego aktualnego planu.

2 Komentarze

  1. Pełna zgoda. Świetnie napisany artykuł. Warto dywersyfikować plany treningowe, aby rozwijać i wzmacniać całe ciało, a ćwiczenia z kettlami zapewnią intensywne ćwiczenia i satysfakcję z wyników:) klucz to regularność, zresztą chyba jak zawsze. Dzięki, Autorze!:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*