Giełda przyciąga ludzi, którzy szukają sposobów na pomnożenie majątku. Zasady gry są proste – kupujesz tanio i sprzedajesz drogo. Inwestorzy z ulicy chętnie próbują swoich sił w rynkowych potyczkach i często… ponoszą porażkę. Giełda zna wielu przegranych, a niektóre historie skończyły się dramatycznie. Myślisz o zarabianiu na rynku? Najpierw poznaj podstawy inwestowania, które zabezpieczą Twój kapitał. Oczywiście zasady te nie są poradą inwestycyjną – jedynie zbiorem osobistych obserwacji. To co, zaczynamy?
Czy poniższe podstawy inwestowania pozwolą Ci pokonać rynek?
Niedoświadczeni inwestorzy poszukują inwestycyjnego Świętego Graala. Czegoś, co pozwoli im szybko zamienić tysiąc złotych w milion. Są świetnym celem dla sprzedawców marzeń, którzy oferują tajemną wiedzę pozwalającą uzyskać 100% skuteczności na rynku. Wystarczy kupić kurs. Czy faktycznie istnieją jakieś złote zasady inwestowania? Tak i znajdziesz je w tym artykule – za darmo.
Niestety nie pokażę Ci, jak odnosić same zwycięstwa. Nie gwarantuję, że cokolwiek zarobisz. Jednakże, dzięki stosowaniu zasad z artykułu prawdopodobnie unikniesz poważnych kłopotów. Kłopotów związanych z finansami, które pojawią się po podjęciu złych decyzji. Co czeka Cię w najgorszym wypadku?
- Utrata zgromadzonego majątku
- Długi
- Spadek jakości życia
- Pogorszenie relacji z bliskimi
- I wiele więcej…
Jak inwestować bez ryzyka? Nie da się!
Wiesz, co wspólnego mają ze sobą latające psy i pewne inwestycje? Nie istnieją! Zobacz to na przykładzie sportu. Słabsza drużyna przy odrobinie szczęścia pokona silniejszą – na przekór wszystkim bukmacherom, którzy postawili na „pewniaczka”. Świat ocieka nieprzewidywalnością. Dzieją się rzeczy nietypowe i niespodziewane. Różne zabiegi ograniczą ryzyko inwestycyjne, ale nigdy go nie wyeliminują. Jaki wniosek z tego płynie?
Że Twoje pieniądze czasem Cię opuszczą. Firmy upadają, państwa bankrutują, ludzie nie dotrzymują obietnic. Pojawiają się wojny i katastrofy, które mieszają na rynkach finansowych. Nawet gdy trzymasz pieniądze w gotówce, istnieje szansa, że za jakiś czas ich wartość będzie równa wartości zużytego do produkcji materiału. W życiu pewna jest tylko śmierć.
Inwestuj tylko pieniądze, które nie są Ci potrzebne
Jeśli każda inwestycja wiąże się z ryzykiem, to w najgorszym wypadku stracisz swój kapitał. A skoro potencjalnie stracisz, to trać tylko nadwyżki finansowe. Chociaż poruszamy jedynie podstawy inwestowania, to ta zasada wniesie więcej niż skomplikowane reguły analizy technicznej. Zapomnij o braniu kredytu na zakup Bitcoina. Nie korzystaj też z pieniędzy zbieranych przez lata, aby zorganizować wymarzone wesele na tropikalnej wyspie. Dlaczego?
Bo przegrasz. Inwestycje wiążą się z emocjami, a inwestycje na kredyt to potężny zastrzyk adrenaliny. Strach i chciwość towarzyszą inwestorom od wieków i skłaniają ich do podejmowania błędnych decyzji. Jeżeli przegrasz, pieniądze znikną – a pożyczka pozostanie. To prosty sposób, aby wpędzić się w kłopoty finansowe.
Pamiętaj o dywersyfikacji
Trudne słowo? Na szczęście łatwo je wyjaśnić. Nie wkładaj wszystkich jajek do jednego koszyka… ani wszystkich pieniędzy w jedną inwestycję. Dywersyfikacja polega na podzieleniu swojego kapitału pomiędzy kilka różnych aktywów. Takie działanie zmniejsza ryzyko. Jeżeli jedna inwestycja nie wyjdzie, to nadal pozostaje kilka innych.
Dywersyfikacja przybiera różną formę. Niektórzy po prostu kupią akcje spółek z kilku branż i krajów. Inni podzielą kapitał między: akcje, obligacje i metale szlachetne. Czasem dywersyfikacja ogranicza się do zakupu akcji kilku różnych spółek, a czasem rozrasta się do ogromnych rozmiarów.
Podstawy inwestowania – jakie emocje kierują inwestorami?
Inwestycje wiążą się z emocjami – najczęściej strachem i chciwością. To właśnie one sprawiają, że ludzie kupują drogo i sprzedają tanio. Zielony kolor na giełdzie przyciąga uwagę. Dzięki niemu inwestorzy szaleją i napalają się na bijące rekordy aktywa. Niestety 5% zysku to zbyt mało. Chcemy 20%, potem 100%, a najlepiej 1000%. Sytuacja odwraca się. Nagle nasza inwestycja zaczyna przynosić straty. Co wtedy?
Na początku czekamy na odbicie. W końcu nie wytrzymujemy – decydujemy się na sprzedaż. Z 5% zysku robi się 50% straty. Przyczyna? Znajdziemy ich wiele i zrzucanie winy na dwie emocje to duże uproszczenie. Niemniej jednak chciwość kazała nam wchodzić na górce i nie pomogła zrealizować 5% zysku, a strach przyczynił się do sprzedaży ze stratą. Emocje odgrywają kluczową rolę w inwestycjach. To z ich pomocą podejmujemy decyzje.
Jak inwestować bez emocji?
Nie ma uniwersalnych metod, dzięki którym wyeliminujesz emocje. Zawsze będą w pewnym stopniu wpływały na Twoje decyzje – nie tylko inwestycyjne. Wiedza i przemyślana strategia ograniczą wpływ złych doradców, ale ważne są również indywidualne predyspozycje. Trzeba przede wszystkim uważać na inwestowanie w aktywa, tylko dlatego, że rosną.
Podstawy inwestowania – jak zacząć inwestować?
Mimo wszystkich trudności ciągle uważasz, że inwestowanie to zajęcie dla Ciebie? W takim razie zacznij od edukacji. Istnieje wiele miejsc, w których znajdziesz wartościowe informacje. Skorzystaj na przykład ze słowniczka pojęć giełdowych dostępnego na stronie GPW albo przeczytaj darmowe książki udostępnione przez fundację Trading Jam Session. Swojej przygody nie musisz zaczynać od płatnych kursów. Cała wiedza czeka, aż znajdziesz ją w internecie – za darmo.
Na początku i tak pewnie wiele rzeczy zrobisz źle. Kupisz coś na górce, dasz ponieść się emocjom, poznasz smak przegranej. Człowiek najwięcej uczy się przez praktykę. Porażki zdarzają się nawet najlepszym. Im bardziej ryzykowne aktywa wybierzesz, tym większa szansa na kosztowną lekcję. Pragniesz zagłębić się w tematykę inwestowania? Przeczytaj moje pozostałe artykuły i wejdź do fascynującego świata rynków finansowych.
Jestem copywriterem i digital marketerem. Tworzę treści, które dostarczają wartość użytkownikom i pomagają rozwijać projekty. Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź moją stronę: kacpersikorski.com
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis