Zanim oddasz swojego szkraba do przedszkola, musisz być pewna tej decyzji. Kilkulatek wyczuje wszystkie Twoje negatywne odczucia od niepewności przez zdenerwowanie, aż do samego strachu. Kiedy Ty będziesz niespokojna, to i dziecko również będzie się bać. Aby pozbyć się złych emocji i nastawić pozytywnie na zmiany w Waszym życiu, powinnaś się do nich odpowiednio przygotować. Pomoże Ci w tym 5 kroków, które sprawnie przeprowadzą Ciebie i przyszłego przedszkolaka przez okres adaptacji w nowym miejscu.
Krok 1. Poznaj placówkę, do której chcesz posłać swoje dziecko
Nim odprowadzisz swojego malucha do przedszkola, dobrze poznaj to miejsce. Zapytaj znajomych, których dzieci uczęszczają do tej placówki o ich opinie bądź porozmawiaj z innymi rodzicami o zasadach panujących w danym przedszkolu. Dowiedz się także, jakie mają zdanie na temat opiekunów oraz serwowanych tam posiłków. Kiedy ich opinie będą zadowalające, odwiedź przedszkole, porozmawiaj z pracownikami i poobserwuj obecnie prowadzone zajęcia. Jeśli coś Cię niepokoi lub po prostu chciałabyś o coś zapytać, nie krępuj się. Przedszkolanki zazwyczaj są doświadczonymi i kompetentnymi osobami, które od dłuższego czasu pracują w danym miejscu. Z tego względu chętnie rozwieją wszystkie Twoje wątpliwości.
Krok 2. Wyjaśnij dziecku, co go czeka
Zazwyczaj boimy się nieznanego, podobnie jest z dziećmi. Na kilka dni przed pierwszą wizytą Twojego szkraba w przedszkolu, wytłumacz mu co to za miejsce, co się tam robi, kogo może spotkać, jakie panują zasady w placówce oraz czego nie wolno robić. Pokaż mu zdjęcia z okresu, kiedy sama byłaś przedszkolakiem i opowiedz o swoich przygodach. Pamiętaj, aby mówić tylko o dobrych wspomnieniach. Możesz też o to poprosić również ojca dziecka, dziadków czy ciocie. W ten sposób maluch będzie wiedział, co go czeka.
Krok 3. Wizyta adaptacyjna
Jeden z najważniejszych punktów. Od tego, jak przebiegnie pierwsze spotkanie dziecka z nowymi osobami w nieznanym dla niego miejscu, może zależeć jego nastawienie do przedszkola. Odpowiednio wcześniej zaplanuj pobudkę i wyjście z domu, aby zminimalizować poziom stresu. Kiedy wejdziecie do środka, wytłumacz dziecku, kim są poszczególne osoby, do czego służą dane pomieszczenia i jeszcze raz na podstawie wyglądu wewnętrznego placówki wytłumacz wszystkie zasady panujące w przedszkolu. Pokaż mu dostępne na miejscu zabawki i zachęć, ale nie zmuszaj do zabawy z innymi przedszkolakami. Jeśli jest taka możliwość, to zostańcie z dzieckiem na obiad lub przykładowe zajęcia. Przez całą wizytę nie opuszczaj swojego dziecka nawet na chwilę. To dla niego stresujący dzień, będzie potrzebować Twojej obecności i wsparcia.
Krok 4. Kompletowanie wyprawki
Każdy przedszkolak powinien mieć w placówce swoje przybory. Podczas przygotowania niezbędnych akcesoriów, pozwól maluchowi samemu wybrać kilka rzeczy. To sprawi, że poczuje się ważny i podniesie jego poczucie wartości. Poza tym kiedy będzie się otaczał przyborami, które mu się podobają, łatwiej przejdzie proces adaptacji. Gdy już przygotujecie wszystko, co jest potrzebne, pozwól mu pobawić się tymi rzeczami, zwłaszcza gdy są nowe. Niech przymierzy kapcie, przejrzy podręczniki, użyje mazaków czy farbek. Dzięki temu oswoi się z nowymi akcesoriami i gdy pójdzie do przedszkola, będą już znajome i oswojone. Spakuj odzież na zmianę, gdy dziecko się ubrudzi, będzie można je szybko przebrać, zmniejszając uczucie skrępowania bądź wstydu. Niech ubranie będzie wciągane przez głowę i pozbawione guzików, by oszczędzić szkrabowi trudności, a zarazem stresu.
Krok 5. Rozpoczęcie uczęszczania
Lepiej, aby przez pierwszych kilka dni do przedszkola maluch był odprowadzany przez tatę bądź dziadka, ponieważ zazwyczaj dziecko jest z nimi mniej związane emocjonalnie niż z mamą. Z tego powodu rozstanie będzie łatwiejsze. Niech sam proces rozstawania się szkraba z opiekunem będzie jak najkrótszy, wystarczy buziak i szybkie przytulenie. Ważne, aby przedszkolak wiedział, kiedy i kto po niego przyjdzie. Nie warto używać konkretnej godziny, ponieważ dziecko nie zna się na zegarku. Lepiej powiedzieć, że tata przyjdzie po obiedzie lub dziadek przyjedzie po podwieczorku. Najlepiej, kiedy maluch jest odbierany zawsze w stałych porach. Często rodzice decydują się na pozostawienie w przedszkolu swojej pociechy przez kilka pierwszych dni krócej, konsekwentnie wydłużając ten czas w kolejnych tygodniach. To błąd, ponieważ dziecko przyzwyczaja się do danej pory i gdy się ona zmienia, wzbudza w dziecku bunt i negatywne emocje.
Jak posłać dziecko do przedszkola? –Podsumowanie
Do momentu wysłania dziecka do przedszkola należy się dobrze przygotować. Zanim szkrab zacznie nową przygodę, należy upewnić się, że placówka i jej pracownicy spełniają wszystkie nasze wymagania, a dziecko dokładnie wie, co je czeka. Warto po uprzedniej konsultacji z opiekunami dać maluchowi ulubioną zabawkę na czas pobytu w nowym miejscu. Wtedy jego stres będzie mniejszy, a szansa na to, że dziecko z radością będzie chodziło do przedszkola, znacznie wzrośnie.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis