Pierwsza kąpiel noworodka, czyli co i jak przygotować do umycia dziecka.

Pierwsza kąpiel noworodka to bardzo stresujący moment dla młodych rodziców. Strach przed nowym obowiązkiem, który trzeba wykonać przy tak małym dziecku jest zrozumiały. Jest tak wiele wątpliwości, w które wpadają świeżo upieczeni rodzice…

 

Kiedy pierwszy raz wykąpać noworodka? 

Według najnowszych wytycznych pierwsza kąpiel noworodka powinna odbyć się po co najmniej 3-4 dobach od narodzin. Nie należy zbyt szybko zmywać mazi płodowej, która stanowi naturalną barierę ochronną maluszka.

Co jest potrzebne do kąpieli noworodka? 

  1. Wanienka lub wiadro do kąpieli ze stelażem. Obie opcje mają swoje plusy i minusy. Wanienka jest większa i ciężko ją przechowywać i rozłożyć w małych pomieszczeniach. Zaletą jest to, że po włożeniu do niej dziecka mamy nieograniczony dostęp do każdego zakamarka jego ciała ( w wiaderku ciężej umyć dziecku pupę i głowę). Łatwiej również podtrzymać dziecku główkę, co jest bardzo ważne w pierwszych tygodniach życia noworodka. Jednak maluszek lepiej i bezpieczniej czuje się w wiaderku przez jego mniejszą przestrzeń użytkową.
  2. Mata antypoślizgowa lub tetra do wanienki.
  3. Kosmetyki. Im mniej tym lepiej. Takiemu maluszkowi do kąpieli wystarczy delikatny żel myjący o prostym składzie. Po umyciu i osuszeniu skóry należy odkazić kikut pępowinowy (np. octaniseptem). Następnym potrzebnym kosmetykiem jest krem lub emulsja nawilżająca lub zwykła oliwka. Przydatny jest również krem do pupy na odparzenia (np. linomag).
  4. Nożyczki lub cążki do paznokci.
  5. Termometr do wody
  6. Przewijak i ręcznik z kapturem.
  7. Czysta pieluszka jednorazowa lub wielorazowa
  8. Czyste ubranka.

Wszystko należy przygotować i położyć w zasięgu ręki przed włożeniem dziecka do wody!!!

Pierwsza kąpiel noworodka

Jak kąpać noworodka? 

W pierwszej kolejności trzeba zadbać o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu (około 23st Celsjusza) oraz o temperaturę wody (ok.37st). Niezależnie od tego czy używamy wanienki, czy wiaderka musimy podtrzymywać główkę dziecku. Należy umyć każdą fałdkę (żeby uniknąć odparzeń) oraz całe ciałko. Nie powinniśmy moczyć kikuta a jeśli to zrobimy należy go dobrze wysuszyć (i odkazić) po kąpieli. Twarz myjemy wacikiem nasączonym czystą wodą. Uszy przecieramy tylko z wierzchu. Następnie używamy kremu lub oliwki do natłuszczenia skóry robiąc przy tym masaż całego ciała noworodka, który jest dla niego relaksujący i dostarcza przyjemnych wrażeń sensorycznych. Maluszka ubieramy jak najszybciej w czyste ubranko aby uniknąć wyziębienia (co nie jest trudne przy problemach z termoregulacją).

Jak zadbać o krocze niemowląt? 

Dziewczynki należy podmywać wodą w kierunku odbytu. To bardzo ważne aby nie przenosić bakterii do pochwy.

U chłopców nie wolno ściągać napletka do około 6msca życia, ponieważ grozi to uszkodzeniem skóry i zakażeniem.

 

Pierwsze kąpiele noworodka mogą przysparzać wiele stresu ale to bardzo przyjemne i relaksujące przeżycie dla dziecka. Pora dnia nie ma tu większego znaczenia. Maluszek podczas kąpieli wyciszy się i poprawi się jakość jego snu.

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*