Jak odpieluchować dziecko? Wskazówki dla rodzica

Ten temat dotyczy każdego rodzica – a w szczególności tego, który chciałby już przygotować pociechę do przedszkola. Są różne metody odpieluchowania dziecka, w poniższych artykule postaramy się omówić te najpopularniejsze.

Dlaczego on jeszcze nosi pieluchy?

Nie oszukujmy się – często nasza decyzja o odpieluchowaniu wynika z presji otoczenia. Nasze mamy czy babcie przechodziły do tego tematu szybciej. Warunki w których prano ręcznie pieluchy tetrowe nie sprzyjały długiemu korzystaniu z pieluch. Rodzice chcąc pozbyć się problemu jak najszybciej, często sadzali na nocnik jeszcze niespełna roczne dziecko. To, że udawało się dziecku wysiusiać do nocnika, bardziej było kwestią przypadku czy intuicji rodzica, niż wynikało z faktycznie świadomej decyzji dziecka. Nasze rodziny wielokrotnie mają potrzebę „doradzenia nam” w kwestiach wychowawczych i opiekuńczych. Zatroskane babcie pytają – kiedy zamierzasz odpieluchować dziecko? Dlaczego jeszcze tego nie zrobiłaś? Nawet jeśli nie wynika to z ich złej woli, babcie czy mamy potrafią zaszkodzić nam swoimi radami. Dziś już wiemy, ze jeśli chodzi o dziecko, potrzebuje ono czasu i dobrych okoliczności do tego, by bez problemu się odpieluchować.

Kiedy odpieluchować dziecko?

Odpowiedź krótka brzmiałaby: kiedy będzie na to gotowe. Ale co to znaczy? Kiedy dziecko jest gotowe na odpieluchowanie? Pod uwagę bierze się trzy czynniki:

  • świadome nazywanie czynności („robię siusiu”)
  • umiejętność zasygnalizowania potrzeby („chcę siusiu”)
  • wie, do czego służy nocnik/toaleta.

To bardzo ważne, by dziecko wiedziało, że czynność fizjologiczna, którą jeszcze do niedawna wykonywało w pieluchę, może zrobić w łazience. Ze zdrowotnego punktu widzenia właściwe robienie siusiu to czynność, która wynika z rozluźnienia pęcherza, a nie jego spinania. Dlatego tak ważne jest, by czas w toalecie nie kojarzył się dziecku ze stresem i pospieszaniem. Tak samo warto pamiętać, że jeśli chodzi o wypróżnianie, dziecko musi przeć – do tego również potrzebny jest spokój i czas. Czynność do tej pory wykonywana na stojąco lub leżąco, teraz na nocniku wydaje się dziecku dziwna i obca. Potrzebuje czasu, by zapoznać się z nią.

W jakim wieku odpieluchować dziecko?

Jeszcze do niedawna odpieluchowano nawet niespełna roczniaki. Dziś ten wiek oscyluje w okolicach 2-3 roku życia. Nie ważny jest jednak wiek dziecka w tym procesie, a jego gotowość. Jeżeli potrafi nazwać lub pokazać nam, o jaką czynność mu chodzi, jest to oznaką, że można próbować rozpocząć przygodę z nocnikiem. Niektórzy biorą pod uwagę również to, czy dziecko umie utrzymać mocz w nocy. Nie powinien to być jednak główny wyznacznik, ponieważ dzieci potrafią mieć „wpadki” nawet do 6 roku życia. Szczególnie, gdy w ich życiu następuje wiele rudnych sytuacji i napięć – dziecko odreagowuje nocnym moczeniem się.

Jak się przygotować do odpieluchowania?

Koniecznie przygotujmy nocnik, najlepiej w kolorze białym oraz dozę cierpliwości :). Biały nocnik, by nie rozpraszał dziecka (nocnik służy do załatwiania potrzeb fizjologicznych, a nie zabawy – pamiętajmy o tym). Grające czy śpiewające nocniko-zabawki utrudniają dzieciom skupienie się w toalecie. A dlaczego biały nocnik? W białym nocniku widać, jakiego koloru jest mocz – jeżeli jest ciemniejszy, jest to oznaka odwodnienia bądź jakiejś choroby – możemy więc szybko interweniować na podstawie obserwacji.

Metody odpieluchowania

Jednym ze sposobów, by odpieluchować dziecko, jest pokazanie mu, na czym polega korzystanie z nocnika. Możemy na przykład wziąć ulubioną maskotkę naszego dziecka, posadzić na nocniku i wyjaśnić, że nocnik służy do realizowania czynności fizjologicznych. Można też sięgnąć po książkę opisującą korzystanie z nocnika, np. „Nocnik nad nocnikami” Alony Frankel, w której obrazowo wyjaśnimy dziecku, co je czeka. Można też dziecku wyjaśnić, że nie tylko ono ma swoje potrzeby fizjologiczne – rodzice też je mają i realizują w toalecie. Cały proces korzystania z toalety ma być dla dziecka czytelny, jasny i pokazujący tę sytuację jako normalną i neutralną – tak jak spożywanie posiłków.

Rodzicu – pamiętaj, że odpieluchowanie nie warunkuje dojrzałości Twojego dziecka. Bądź cierpliwy i z miłością oczekuj, aż dziecku uda się odpieluchowanie – nikt jeszcze pod wpływem presji nie czuł się zachęcony i zmotywowany bardziej, niż w wyniku rodzicielskiej troski i zrozumienia.

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*