Wielu z nas na jakimś etapie życia decyduje się na wyjazd za granicę. Nie mówię tu oczywiście o wakacjach a wyjeździe zarobkowym. Co nas skłania do tego? Dlaczego decydujemy się na taki krok? Czy na zachodzie naprawdę istnieje kraina mlekiem i miodem płynąca? Czy rację jednak mają ci, co mówią, że wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma?
Wyjeżdżamy z różnych powodów. Zazwyczaj jest to cel zarobkowy. Chcemy więcej zarabiać, uzbierać pieniądze na nowy samochód, mieszkanie czy zaoszczędzić na „czarną godzinę”. Decydujemy się też na różne kierunki wyjazdu. Najczęściej jest to Wielka Brytania, Niemcy czy Holandia. I właśnie o tym ostatnim kraju chciałabym wam opowiedzieć.
Dlaczego Holandia?
W moim przypadku wybór był prosty. Już tutaj kiedyś byłam i pracowałam. Wiele osób przyjeżdża tu ze względu na różnorodność pracy. Logistyka, ogrodnictwo, rolnictwo, hotelarstwo i inne. Poszukiwani są ludzie w różnych zawodach. Często jedynym wymogiem jest zaświadczenie o niekaralności, chociaż nawet i to agencje pomijają. Znajomość języka obcego też nie jest zawsze wymagana. I to właśnie to przyciąga Polaków do pracy w Holandii.
Jak znaleźć pracę w Holandii?
Pracę w Holandii w sezonie letnim jest łatwo znaleźć. Będąc jeszcze w Polsce, wystarczy znaleźć odpowiednią agencję pracy, wysłać CV i czekać na telefon. Agencji pracy rekrutujących do pracy w Holandii jest wiele. Większość z nich znajduje się w Opolu. Warto jednak poczytać opinie na temat danej agencji, ponieważ nie każda jest uczciwa. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do wyjazdu z daną agencją, spróbuj znaleźć inną. Osobom mieszkającym w Holandii jest łatwiej znaleźć pracę. Oprócz agencji pracy tych polskich mają do dyspozycji agencje holenderskie. I najpierw tymi powinniśmy się zainteresować.
Język obcy za granicą
Wielu Polaków wyjeżdżających do Holandii nie zna języka obcego. Nie mówię tu o języku niderlandzkim a np. angielskim. Większość Holendrów potrafi rozmawiać w tym języku, więc nie musimy wcale znać niderlandzkiego. Dogadamy się po angielsku wszędzie, w biurze, w agencji pracy, w urzędach czy u starszej sąsiadki, która odebrała naszą paczkę. Warto znać, chociaż podstawy języka angielskiego. Nawet jeśli agencja pracy w Polsce mówi wam, że język nie jest wymagany, nie wierzcie w to. Język obcy za granicą to podstawa. Chociażby ze względu bezpieczeństwa. Co zrobicie, kiedy złamiecie nogę, ulegniecie wypadkowi na drodze czy zostaniecie napadnięci? Jak poradzicie sobie z wezwaniem odpowiednich służb, kiedy nie znacie języka angielskiego? Język angielski warto znać!
Kiedy wyjechać do pracy do Holandii?
Najlepszy czas na wyjazd do Holandii to sezon wiosna/lato. Wiele branż wtedy rozpoczyna sezony w firmach, jest to okres, kiedy firmy przyjmują najwięcej pracowników zagranicznych. Okres wiosenny to czas kiedy jest najwięcej pracy. Wtedy też mamy pewność, że będziemy mieli stałą pracę. W niektórych sektorach znajdziemy pracę przez cały rok, są to np. magazyny sklepów spożywczych lub z artykułami domowymi.
Co należy wziąć, wyjeżdżając do Holandii?
Wielu z nas zastanawia się, co należy wziąć, wyjeżdżając do pracy za granicę. Zasada jest prosta. Weźmy jak najmniej. Pluszak, którego dostaliśmy na Walentynki, może zostać w domu. Drogocenne rzeczy też lepiej zostawmy, zwłaszcza jeśli zdecydowaliśmy się na agencyjne mieszkanie. Więc co trzeba wziąć? Dowód osobisty to podstawa. Sprawdźmy, czy jest i do kiedy ważny. Jeśli chorujecie na coś, pamiętajcie o lekach. Leki w Holandii rzecz jasna dostaniemy, ale ich cena może odstraszyć, a nie ma nic gorszego nic niewyleczona grypa. Jeśli zdecydowaliście się na mieszkanie agencyjne, to warto wziąć ze sobą kołdrę, poduszkę, sztućce i naczynia (po jedzeniu umyjcie i trzymajcie w pokoju, bo mogą zniknąć 😉). Warto wziąć ze sobą drugi telefon w razie, gdyby jeden zawiódł. Spiszmy sobie też ważne numery telefonów. Wyjeżdżając, bierzmy pod uwagę wszystkie możliwe scenariusze, nawet te najczarniejsze. Pamiętaj o tym, żeby zabezpieczyć się finansowo. Może się zdarzyć tak, że będziesz potrzebował pieniędzy na bilet powrotny, agencja może Cię oszukać i nie wypłacić tygodniówki albo kilku. Musisz mieć pieniądze „w zapasie”. Zdrowy rozsądek to must have! Weźmy ze sobą też uśmiech 😊. Holendrzy to w większości przemili ludzie, mijając Cię, powiedzą „cześć”, uśmiechną się, pokiwają jeśli już Cię kojarzą. Warto być miłym 😊
Ja w Holandii…
W Holandii mieszkam już prawie 3 lata. Dla jednych krótko dla innych długo. Nauczyłam się tu wielu rzeczy, ale też bardzo zmieniłam. Stałam się pewna siebie i bardziej otwarta. Uśmiecham się do obcych ludzi, a oni odwzajemniają uśmiech. Łatwo tu żyć. I warto poznawać Holendrów, bo to naprawdę ciekawi ludzie.
Pamela Szewczyk. Absolwentka Liceum Ogólnokształcącego, klasa sportowa z przystosowaniem do pracy w służbach mundurowych. Wielbicielka dobrej książki (zwłaszcza kryminałów) oraz zwierząt wszelakich ;). Interesuję się sportem, fotografią i podróżami. Mieszkam z narzeczoną w Niemczech, pracuję w Holandii.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis