Proste sposoby na świąteczne przejedzenie

Gwiazdka jest tuż za rogiem i wkrótce będziemy ucztować. Stoły wypełnią się przepysznym jedzeniem smażoną rybą, ziemniakami, kapustą, grochem, barszczem, pasztecikami. Na deser serniki, makowce, pierniki. Świąteczne obiady obfitują w różne dania, w zależności od rejonu kraju, a często popijane są nie tylko lampką wina. Można uniknąć przejedzenia i niestrawności w czasie świąt, jeśli zastosujemy kilka sprawdzonych rad.

jak uniknąć przejedzenia

Boże Narodzenie to święto miłości i radości – oraz… zaparć i rozstroju żołądka.

Boże Narodzenie to nie tylko czas, kiedy możemy spędzić wartościowy czas z naszymi rodzinami, to także czas, kiedy do szpitali zgłasza się mnóstwo pacjentów. Pacjentów, którzy po prostu za dużo zjedli i teraz zmagają się z bólami brzucha, rozstrojem żołądka i zaparciami. Istnieją jednak domowe sposoby, które można zastosować, jeśli żołądek sprawia problemy z powodu tłustego jedzenia.

Skąd się biorą zaparcia lub bóle brzucha w czasie świąt?

Zaparcie jest całkowicie normalne i może być wiele przyczyn tego stanu, zwłaszcza w okresie Świąt Bożego Narodzenia. To czas, w którym większość z nas zmienia swoje nawyki żywieniowe. Jemy tłuściej i więcej niż zwykle.

Tłuste i bogate w białko pokarmy jednocześnie sprzyjają wydzielaniu kwasu żołądkowego, co może prowadzić do refluksu żołądkowego i zgagi. Zbyt mała ilość płynów lub błonnika również mogą prowadzić do zaparć, a jak wiadomo, świąteczne potrawy nie są bogate w błonnik. Dni wolne od pracy spędzamy siedząc, brak nam ruchu. To wszystko może powodować niekorzystne reakcje żołądka.

Jak uniknąć bólu brzucha na Boże Narodzenie?

Najprostszą radą jest, aby uniknąć przejedzenia, zaparć lub bólu żołądka to nie jeść zbyt dużo świątecznego jedzenia. Ale chyba nie o to chodzi. Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić sam, aby pozbyć się bólu brzucha:

  • Spacery – ruch poprawia perystaltykę jelit. Powolny spacer może pomóc złagodzić ból. Chodzenie zmniejsza również ryzyko zgagi i refluksu żołądkowego, które mogą być konsekwencjami przejadania się.

na spacer z przejedzenia

  • Pij dużo płynów, niekoniecznie alkoholowych. Woda oczyszcza organizm i ułatwia wypróżnianie. Pij najlepiej 1½-2 litry wody dziennie. Twój układ trawienny potrzebuje wody, aby zmiękczyć zawartość żołądka.
  • Zadbaj o błonnik w potrawach – jedz owoce i warzywa jako przekąski. Dobre trawienie polega zasadniczo na wypróżnianiu. Tłuszcz hamuje ruchy jelit i może powodować zaparcia. Warto zatem wspomóc pracę jelit porcją błonnika i ćwiczeniami.
  • Jedz powoli – ciesz się chwilą. Celebrując każdy kęs, zjesz mniej, unikniesz zatem przykrego uczucia ciężkości w żołądku.
  • Przyjmowanie w tym okresie dodatkowych probiotyków może pomóc w trawieniu i utrzymaniu zdrowej flory jelitowej.

Upewnij się, że jesz regularnie przez cały dzień. W ten sposób nie jesteś zbyt głodny ani nie przejadasz się, gdy masz zamiar coś zjeść.
Zrób sobie przerwę między posiłkami. Idź na miły, długi spacer, aby rozruszać żołądek i zaczerpnąć świeżego powietrza.
Upewnij się, że regularnie ćwiczysz, aby rozruszać żołądek po świątecznym posiłku.

Zioła w świątecznym prezencie

Ziołowe środki od zawsze były alternatywną metodą leczenia różnych dolegliwości. Rumianek jest jednym z największych sprzymierzeńców układu pokarmowego. Chroni i naprawia wszelkie uszkodzenia z przejedzenia dzięki działaniu leczniczemu. Pomaga również złagodzić zgagę i wzdęcia, zmniejsza refluks żołądkowy, zapalenie błony śluzowej żołądka i ból wrzodowy żołądka.

herbatki na przejedzenia

Ponadto jest skutecznym środkiem zwiotczającym mięśnie i naturalnym środkiem przeciwzapalnym. Pomaga złagodzić ból brzucha. Jakie są inne najczęściej stosowane zioła w leczeniu niestrawności poczytaj tutaj.

Tabletki z węglem drzewnym pod choinkę

Istnieje stara sztuczka gospodyni domowej, której można użyć i która pomoże przetrwać dni świąteczne – tabletki węglowe. Węgiel aktywowany może działać jak filtr w żołądku. Pomaga chronić przez dużymi ilościami żywności i przyczynić się do normalizacji trawienia po posiłku z tłustymi świątecznymi potrawami. To daje możliwość uniknięcia bólów brzucha i wzdęć.

Zadbaj o swój żołądek, aby w atmosferze radości i towarzystwie rodziny cieszyć się każdą chwilą świąt.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*