Równowaga PEH – w jaki sposób ją osiągnąć?

Wiele osób marzy o pięknych, lśniących włosach, jednocześnie ubolewając nad ich stanem. W celu poprawy kondycji włosów, często decydujemy się na zabiegi fryzjerskie, na przykład keratynowe prostowanie czy nanoplastię. Jeśli nie chcemy wydawać zbyt dużo pieniędzy, korzystamy z szybszych i tańszych rozwiązań – aplikujemy odżywki wygładzające i sięgamy po prostownicę, lokówkę lub okrągłą szczotkę i suszarkę, co często przynosi odwrotny efekt – stan naszych włosów się pogarsza. Równowaga PEH jest popularnym ostatnio rozwiązaniem, dzięki któremu większość włosomaniaków osiąga zamierzone rezultaty. Jak poprawić kondycję włosów za pomocą równowagi PEH i jak do niej dążyć?

Równowaga PEH – co to jest?

Równowaga PEH polega na osiągnięciu balansu w pielęgnacji włosów pomiędzy składnikami, takimi jak proteiny, humektanty i emolienty. Składniki te znajdziemy w różnych produktach do pielęgnacji włosów, jednak przede wszystkim w odżywkach i maskach, których należy używać w kolejności odpowiedniej dla naszych włosów. Potrzeby włosów często się zmieniają, dlatego bardzo ważna jest obserwacja ich reakcji na dany kosmetyk. To właśnie na podstawie obserwacji jesteśmy w stanie stwierdzić którego z trzech składników w tym momencie potrzebują.

Jak znaleźć odpowiednią odżywkę? Każda odżywka powinna zostać dobrana do naszego rodzaju włosów. Rozróżniamy włosy wysokoporowate, włosy niskoporowate i włosy średnioporowate. Typ włosa jesteśmy w stanie poznać po rozwiązaniu testu porowatości.

Równowaga PEH – P jak proteiny

Proteiny uelastyczniają włos i pomagają poprawić wygląd włosów po zabiegach fryzjerskich, takich jak farbowanie i rozjaśnianie.

Proteiny, które są przeznaczone dla włosów wysokoporowatych to między innymi keratyna, jedwab, proteiny mleczne lub proteiny pszenicy, czyli proteiny wielkocząsteczkowe.

Jeśli chodzi o włosy niskoporowate, najlepiej sprawdzą się odżywki i maski z proteinami hydrolizowanymi, czyli proteinami o mniejszych cząsteczkach. Do pielęgnacji takich włosów należy wykorzystać odżywki z jedwabiem hydrolizowanym, keratyną hydrolizowaną oraz hydrolizowanymi proteinami mlecznymi lub warzywnymi. Można również przygotować domową maskę z dodatkiem białka i żółtka jaja.

Na włosy średnioporowate mogą korzystnie wpłynąć zarówno proteiny hydrolizowane, jak i proteiny wielkocząsteczkowe. Posiadacze tego rodzaju włosów powinni również sięgnąć po odżywki z aminokwasami, na przykład z argininą, metioniną i cysteiną.

Równowaga PEH – E jak emolienty

Jeśli nasze włosy są spuszone, suche i szorstkie, to znak, że brakuje im emolientów. W tej sytuacji na pomoc przychodzą emolientowe odżywki i maski, jak i oleje, które są emolientami w czystej postaci. Pomagają one zabezpieczyć włos przed uszkodzeniami mechanicznymi i negatywnym wpływem środowiska. Olejowanie włosów dostarcza sporej dawki emolientów, a regularność w olejowaniu prowadzi do diametralnej poprawy stanu włosów oraz powoduje domknięcie łuski włosa.

Włosy wysokoporowate uwielbiają olej z pestek dyni, olej z pestek winogron, olej z orzeszków ziemnych i włoskich, jak i olej z wiesiołka . Oleje te znajdziemy w kosmetykach lub możemy stosować je bezpośrednio na suche lub mokre włosy, a następnie zmywać je przy użyciu odżywki.

Dla włosów niskoporowatych najlepszymi emolientami będą olej kokosowy, olej lniany i masło shea, czyli emolienty o mniejszych cząsteczkach.

Posiadacze włosów średnioporowatych powinni włączyć do pielęgnacji oleje jednonienasycone, na przykład olej ze słodkich migdałów, olej słonecznikowy i oliwę z oliwek.

Równowaga PEH – H jak humektanty

Humektanty są potrzebne, aby nawilżyć włosy i dodać im objętości. Są to substancje, które posiadają zdolność pobierania wody z otoczenia i zatrzymywania jej w łusce włosa. Bardzo ważne jest, aby odżywki humektantowe stosować jedynie w towarzystwie emolientów, by zapobiec puszeniu.

Włosy wysokoporowate często reagują niekorzystnie na działanie gliceryny, dlatego większość posiadaczy takich włosów wybiera inne humektanty – miód lub aloes.

Włosy nisko i średniporowate z zasady dobrze tolerują różne rodzaje humektantów – glicerynę, panthenol, miód lub aloes.

Równowaga PEH – włosy zadbane i zdrowe

Utrzymując równowagę PEH jesteśmy w stanie osiągnąć to, co mogłoby wydawać się możliwe jedynie za pomocą drogich zabiegów pielęgnacyjnych – zdrowe, lśniące włosy. Najważniejsza jest jednak systematyczność i wytrwałość w świadomej pielęgnacji. Na początku obserwacja włosów i dobieranie kosmetyków do ich potrzeb, aby osiągnąć równowagę może wydawać się trudne i zniechęcające, ale z czasem zaczniemy czerpać satysfakcję z efektów i cieszyć się pięknymi włosami.

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*