Otyłość jest poważnym problemem, który dotyka coraz to większej liczby ludzi na całym świecie. Zbyt duża masa ciała zagraża nie tylko zdrowiu fizycznemu, ale także pogarsza samopoczucie psychiczne i ogólną jakość życia. Lekarze i dietetycy robią co mogą, aby poprawić sytuację, ale bez naszego postanowienia poprawy niewiele zdziałają. Dziś opowiem Wam trochę o przyczynach i skutkach otyłości, bo to nasz czas by działać, a żeby działać, trzeba wiedzieć od czego zacząć.
Skąd się bierze otyłość?
Sprawa wydaje się bardzo prosta – za dużo jemy, za mało się ruszamy. Dobrze jest jednak zrozumieć, dlaczego tak się dzieje.
Czynniki powodujące otyłość można podzielić na kilka grup:
– genetyczne/zdrowotne
– środowiskowe/społeczne
– behawioralne
Czynniki genetyczne i zdrowotne
Na tą grupę czynników mamy stosunkowo najmniejszy wpływ. Stosunkowo, ponieważ mimo tego, że nie możemy zmienić tego, że nasi rodzice czy dziadkowie przekazują nam w genach skłonność do tycia, ani na to że później my przekażemy ją naszym dzieciom, to jednak możemy zadbać o to by w naszej rodzinie budowane były zdrowe nawyki. Jeśli wiemy, że w naszej rodzinie jest duże ryzyko wystąpienia cukrzycy czy problemów hormonalnych, które również mogą powodować wzrost wagi, to w naszych rękach leży zadbanie o profilaktykę i odpowiednie leczenie. Zawsze jest czas by działać.
Czynniki środowiskowe i społeczne
Wydawałoby się, że i tutaj niewiele możemy zdziałać. Pozornie nie mamy wpływu na środowisko w jakim żyjemy. Brak ścieżek rowerowych w miastach skutecznie zniechęca do dojeżdżania do pracy rowerem. Zanieczyszczone powietrze odbiera chęć na spacer. Produkty eko i bio potrafią kosztować fortunę. Prawda jest jednak taka, że dla chcącego nic trudnego. Na pewno masz w okolicy las czy park z wyznaczonymi trasami pieszymi i rowerowymi. A zdrowe odżywianie wcale nie oznacza jedzenia produktów tylko z ekologicznych upraw. Wystarczy ograniczyć pewne składniki, o tym opowiem Wam za chwilę.
Czynniki behawioralne, czyli czas by działać na 100%
Mówiąc prostym językiem, czynniki behawioralne to nasze zachowania. Największy wpływ na naszą sylwetkę ma to, jak się odżywiamy i ile czasu poświęcamy na aktywność fizyczną. Pomysłów na to, jak powinna wyglądać „idealna dieta”, są miliony. Najważniejsze jest jednak to, by jeść zgodnie ze swoim zapotrzebowaniem kalorycznym. Tutaj jest wszystko wyjaśnione. Nie oznacza to oczywiście, że należy każdego dnia dokładnie obliczać zjedzone i spalone kalorie. Może to być na początku pomocne dla osób, które mają problem z jedzeniem za dużo lub za mało, później nasz organizm sam przyzwyczai się do odpowiednich ilości.
Kaloria jednak kalorii nierówna. Ważne jest, aby jeść produkty bogate w witaminy i inne składniki odżywcze. Poniżej przykładowa piramida żywieniowa zaproponowana przez Instytut Żywności i Żywienia. Obecnie spożywamy zdecydowanie zbyt dużo bezwartościowego jedzenia, takiego jak słodycze, słone przekąski, fast foody i dania gotowe. Czas zacząć jeść więcej warzyw, owoców, ryb i pełnoziarnistego pieczywa. To też czas na aktywność fizyczną!
Fizycznie nasze ciała dokładnie wiedzą, czego nam potrzeba. Coraz częściej niestety, jedzenie służy nam jako mechanizm zaspokajania potrzeb emocjonalnych. Czekoladą zajadamy stres i smutki, lodami nagradzamy się za dobrze zdane egzaminy. Pozbawianie się jedzenia natomiast coraz większej liczbie osób pomaga zagłuszyć wyrzuty sumienia. Tak rodzą się zaburzenia odżywiania prowadzące m.in. do otyłości.
Najczęstsze i najgroźniejsze przyczyny otyłości
Otyłość jest nie tylko skutkiem wielu chorób zagrażających naszemu życiu takich jak cukrzyca czy choroby serca, ale pogarsza także jego jakość pod wieloma innymi względami. Osoby z nadwagą często cierpią na niskie poczucie własnej wartości, co znacznie obniża ich nastrój i produktywność. Obniżony nastrój i samoocena wpływają też negatywnie na ich życie towarzyskie.
Warto też wspomnieć o aspekcie finansowym. Szacuje się, że koszty opieki zdrowotnej nad osobami otyłymi, mogą być nawet o 44% wyższe, niż nad osobami z prawidłową masą ciała i sięgać ok. 7% wydatków na ochronę zdrowia. Biorąc pod uwagę dane GUS w 2017 roku NFZ wydało ponad 5 miliardów złotych na leczenie bezpośrednich skutków otyłości.
Czas by działać przeciwko otyłości
Podsumowując, jest to odpowiedzialność każdego z nas, aby dbać o zdrowie swoje i naszej rodziny. Nasze dzieci uczone od początku zdrowych nawyków przekażą je później swoim dzieciom. Wspólnie możemy dużo zmienić.
Studentka poznańskiej anglistyki, zafascynowana nie tylko językiem, ale i szeroko pojętą kulturą krajów angielskiego obszaru językowego. Kocham podróże, poznawanie nowych kultur, ludzi w nich żyjących i ich zwyczajów. Od dziecka połykam książki w zastraszających ilościach, pod koniec szkoły podstawowej zaczęłam też pisać własne opowiadania, a chwilę później też wiersze. Przygodę z pisaniem artykułów dopiero zaczynam, ale mam nadzieję zbudować tutaj swoje portfolio i zdobyć odrobinę doświadczenia. Interesuję się także psychologią i dietetyką.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis