Praca z domu – wady, zalety, wskazówki jak robić to skutecznie

Home office — anglicyzm, o którym słyszał każdy z nas, a w dobie pandemii zdecydowana większość przekonała się na własnej skórze co to takiego. Dla jednych zmora, dla innych wygoda — w ostatnim czasie jednak konieczność, która upowszechniła się bardzo gwałtownie. Jak wszystko tak i home office, czyli praca z domu, ma swoje plusy i minusy. Przeanalizujmy je, a także przyjrzyjmy się temu, jak taką pracę zorganizować, aby była efektywna.

Praca z domu — jakie ma zalety?

  • Oszczędność. Czas to pieniądz mawiają, a w przypadku pracy zdalnej można zaoszczędzić go całkiem sporo. Czas tracony na dojazdy do miejsca pracy, możemy spożytkować w zdecydowanie przyjemniejszy sposób — przestawić budzik na późniejszą godzinę, przygotować szakszukę na rodzinne śniadanie, czy przywitać dzień z pozycji psa z głową w dół podczas porannej sesji jogi. Praca z domu to nie tylko oszczędność czasu, ale także oszczędność pieniędzy — czy to tych wydanych na paliwo, czy na transport publiczny. Korzyści w tym aspekcie, odczuje nie tylko pracownik, ale również pracodawca. W przypadku pracy zdalnej nie ma konieczności generowania kosztów w postaci wynajmu i utrzymania biura lub innego miejsca pracy.
  • Niezależność. Praca z domu ucieszy osoby, które nie lubią kontroli i codziennego oceniania. Brak ciągłego nadzoru przełożonych i możliwość ułożenia obowiązków wg własnego planu daje poczucie wolności i swobody.
  • Elastyczność. Biuro pod palmą na innym kontynencie? Czemu nie! Zaletą pracy z domu jest… to, że wcale nie musimy wykonywać jej z domu! O ile nasze zadania zostaną wykonane terminowo i z należytą starannością nikt nie ingeruje w to, gdzie znajduje się nasze „domowe” biuro.
  • Większe perspektywy. Rosnąca popularność pracy z domu to szansa na dodatkowe zajęcie dla osób, które nie mają możliwości wykonywania pracy stacjonarnie. Do tej grupy przykładowo zaliczają się kobiety, które chcą połączyć karierę z opieką nad maluchem.

Jak widać, zalet pracy z domu można wymienić całkiem sporo, ale co z        wadami?

  • Rozpraszacze. Kto pamięta słynne „jeszcze tylko zrobię… i zacznę się uczyć” z czasów szkolnych? Jeśli Ty, to praca zdalna będzie wymagała od Ciebie nieco samozaparcia. Wymieniona wyżej niezależność jako zaleta, dla tych mniej systematycznych może okazać się wadą. Nasz własny kąt i brak kontroli przełożonych może przyczynić się do częstszego sięgania po rzeczy niezwiązane z naszymi zawodowymi zadaniami. Jednym z takich rozpraszaczy mogą być także inni domownicy, a w szczególności dzieci. W ostatnim czasie przymusowy home office był dla niektórych rodziców ogromną trudnością, bo jak wytłumaczyć przedszkolakowi, że teraz trzeba być cicho?
  • Samotność. Brak towarzystwa to kolejna wada, w szczególności dla wszystkich ekstrawertyków. Praca w większym gronie nie tylko bywa przyjemniejsza, ale też upływa znacznie szybciej niż we własnych 4 ścianach.
  • Brak granicy praca-życie osobiste. Praca zdalna może potęgować uczucie, że jesteśmy w niej cały czas. Spora część osób na home office nie robi wystarczających przerw w pracy, a także przeciąga godziny pracy.

Jak przygotować się do pracy zdalnej, aby była ona skuteczna?

  • Miejsce pracy. Przede wszystkim musimy zorganizować sobie odpowiednie miejsce, w którym będziemy pracować. Ład i porządek z pewnością przyczynią się do zwiększenia naszej koncentracji. Niezwykle istotne dla naszego samopoczucia i efektywności, jest również to, abyśmy mieli wygodne i przystosowane do pracy meble. Za odpowiednie krzesło z pewnością podziękuje nam nasz kręgosłup.
  • Dobra organizacja. Pracę z domu powinniśmy zorganizować w taki sposób, aby odgraniczyć ją od życia osobistego. Perspektywa dłuższego spania z rana, z pewnością jest kusząca, ale przekładać będzie się na wydłużony czas pracy wieczorem. Skutkować to może brakiem czasu dla siebie i większym zmęczeniem. Planowanie odpowiednich przerw również jest bardzo ważne. Zbyt długie mogą prowadzić do dezorganizacji, natomiast ich brak może spowodować spadek efektywności naszej pracy.
  • Planowanie. Brak przełożonych na wyciągnięcie ręki może przyczynić się do niepewnością co do wymaganych obowiązków. Dobrym rozwiązaniem będzie ułożenie planu pracy z wyprzedzeniem.

Praca zdalna ma swoje dobre i złe strony, a w zależności od osobowości czy sytuacji życiowej możemy wymienić więcej jednych lub drugich.Jednak niezależnie od tego, jaką osobą jesteśmy, praca z domu z pewnością wymaga odpowiedniego przygotowania, abyśmy mogli w pełni wykorzystać nasze możliwości.

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*