Przyjęcie pod swój dach nowego członka rodziny zawsze wiąże się z podekscytowaniem i oczekiwaniami co do charakteru danego zwierzęcia. Niestety, wybór nieodpowiedniej rasy do naszego stylu życia może skutkować różnego rodzaju problemami behawioralnymi czy nawet oddaniem czworonoga. Jak więc dobrać rasę psa, która idealnie sprosta naszym wymaganiom i zostanie naszym przyjacielem na resztę lat?
Czy to czas na psa?
Na początek należy zadać sobie kilka pytań:
- jak domownicy zareagują na tą decyzję? czy nikt z nich nie ma alergii lub nie boi się psów?
- czy stać mnie na pokrycie kosztów nie tylko związanych z zakupem psa, ale także ewentualnego leczenia?
- jakie życie mogę zapewnić zwierzęciu?
- kto zajmie się psem, gdy ja będę w pracy/szkole/na urlopie?
Należy również zastanowić się, gdy pies jest jedynie zachcianką dziecka – niestety, po okresie „ochów i achów” cała opieka spada zwykle na rodziców.
Jak wybrać idealną rasę psa?
Jeżeli na te wszystkie pytania odpowiedzieliśmy pozytywnie, możemy przejść do etapu szukania rasy naszego przyjaciela.
Ze względu na mnogość występowania różnych ras psów wybór nie należy do najłatwiejszych. Z pomocą przychodzą różne narzędzia, które mogą nas nakierować, np. DogSelector https://www.podajlape.pl/dogselector.php
Przede wszystkim należy patrzeć nie na słodki wygląd i urocze oczka, a na charakter danej rasy i nasze warunki lokalowe. I tak, mało aktywni seniorzy mieszkający w bloku raczej nie dogadają się z border collie, natomiast miłośnikom spania w ciszy będzie przeszkadzać chrapanie mopsa.
Dobierając rasę psa dla siebie, należy wziąć pod uwagę następujące czynniki:
- wielkość
- charakter
- stosunek do dzieci/obcych
- rodzaj sierści i nasze możliwości pielęgnacyjne
- wymagana aktywność fizyczna – każdy pies jej potrzebuje, jednak niektóre z nich wymagają jej więcej
- koszty utrzymania
- ewentualne choroby
- czy ma być to osobnik na wystawy/do sportu
Gdy dokładnie przeanalizujemy te punkty, nasze pole do poszukiwań zdecydowanie się zawęzi.
Rasę psa już wybraliśmy… i co dalej?
Poszukiwanie hodowli
Po ustaleniu naszych wymagań dotyczących psiaka i znalezieniu rasy, która je perfekcyjnie spełnia, nadszedł czas na wybór hodowli. Najszybciej można to zrobić poprzez dołączenie do grupy czy forum poświęconych miłośnikom danych psów. Jeżeli to możliwe, warto przed zakupem spotkać się z hodowcą osobiście, aby zobaczyć warunki, w których przebywa lub będzie przebywać szczenię. Wieloletnie doświadczenie, pasja i szeroki wywiad z potencjalnym właścicielem to dodatkowe sygnały, że mamy do czynienia z kompetentnym wielbicielem czworonogów.
Mam rasę psa… tylko na papierze
Pseudohodowla, zwana też rozmnażalnią, to „fabryka psów” w niehumanitarnych warunkach. Najczęściej można się z nią spotkać, kupując szczenię spoza Związku Kynologicznego w Polsce (ZKwP). Każdą hodowlę, nawet tę zarejestrowaną, trzeba dokładnie „prześwietlić” – kupując jednak psa z metryką ZKwP znamy rasę psa z pochodzenia, a nie tylko z wyglądu. Oprócz dziwnie wyglądających stowarzyszeń, „czerwona lampka” powinna zapalić się nam gdy:
- szczenię bądź jego rodzice są wyraźnie zaniedbani
- hodowca stanowczo odmawia pokazania rodziców szczenięcia
- odbiór szczenięcia odbywa się w innym pokoju niż tym, gdzie mieszka reszta psów
- podejrzanie również może wyglądać to, gdy hodowca idzie po szczenię do garażu/piwnicy (częste miejsca prowadzenia pseudohodowli)
- słychać donośne szczekanie kilku psów z różnych części domu
- hodowca nie ma pojęcia o chorobach występujących w rasie
- cena jest zaskakująco niska w porównaniu do innych hodowli
- hodowca prowadzi hodowlę kilku ras naraz (4/5+)
Pierwsze chwile w nowym domu
Pamiętajmy, aby dać psu czas na zaaklimatyzowanie się w nowym miejscu. Zapewnijmy mu dostęp do świeżej wody i jedzenia oraz dajmy nieco przestrzeni na wzajemne poznanie się. Ważne jest także nagradzanie szczenięcia za załatwianie się na dworzu – wtedy skojarzy to on z czymś miłym i szybciej „załapie”, o co nam chodzi.
Pies zdecydowanie wnosi do domu mnóstwo radości. Pamiętajmy o tym, aby się nim odpowiednio zajmować – wtedy odda nam on w postaci swojego przywiązania i miłości. Dobry, mądry właściciel spowoduje, że czworonóg będzie miał wspaniałe życie.
Hej!
Mam na imię Gabrysia i jestem tegoroczną maturzystką. Bardzo lubię czytać, pisać i poszerzać swoje horyzonty, zdobywając wiedzę z różnych dziedzin. Poza tym interesuję się podróżami, makijażem, językami obcymi oraz włoską kuchnią:)
C7