Jak dobrać i zawiązać muchę?

Mucha jest najczęściej wybieranym elementem na uroczyste okoliczności jak np. ślub jako alternatywa dla krawata. Krawat lub mucha to obowiązkowy dodatek do męskiego stroju formalnego. Każdy mężczyzna pragnie wyglądać w garniturze szykownie i wytwornie, dlatego aby postawić kropkę nad i decyduje się na zakup muchy. Niestety z powodu nie noszenia jej na co dzień zazwyczaj ma spory problem z jej zawiązaniem. W tym artykule nauczysz się zapinać i wiązać muchę tak abyś robił to poprawnie oraz żeby efekt finalny prezentował się znakomicie. Dodatkowo dowiesz się jak dobrać muchę do koszuli, aby całość demonstrowała się elegancko i stylowo.

Jak zapiąć muchę?

Zapięcie dwóch elementów muchy ze sobą jest najprostszą czynnością jaką dziś będziesz wykonywać.

  1. Rozłóż na płaskiej powierzchni oba elementy np. na stole.
  2. Weź dłuższy pasek z perforowaną taśmą i włóż metalowe mocowanie w jeden z otworów.
  3. Metalową końcówkę przesuń na koniec taśmy.
  4. Połącz ze sobą metalowe końcówki obu elementów muchy.
  5. Jeżeli metalowe mocowanie włożyłeś w zły otwór i mucha nie pasuje na Twój obwód szyi, rozepnij całość i powtórz tę czynność tak, aby mucha osiągnęła idealny rozmiar dla Ciebie.

Jak zawiązać muchę?

Poprawne zawiązanie muchy jest kluczowym elementem, aby Twoja stylizacja prezentowała się elegancko. Pamiętaj o tym, aby przed zawiązaniem muchy zapiąć ostatni guzik koszuli i podnieść kołnierz. Ważne również jest to, aby mucha nie była szersza od Twojej szyi oraz to, aby nie wychodziła za końce kołnierzyka. Jeżeli zapomnisz przygotować koszulę to wciskana na siłę mucha odkształci się i będzie wyglądać nieestetycznie, a Ty będziesz musiał powtórzyć wszystkie czynności od nowa. W tym artykule poznasz dwa sposoby wiązania muchy, oba są w podobnym stopniu trudności i każdy powinien sobie z nimi poradzić.

1 sposób na zawiązanie muchy 

Pierwszy sposób wiązania muchy jest przedstawiony krok po kroku w filmie na Youtube 🙂

  1. Zawieź na szyję muchę tak, ale oba końce wisiały w równej długości.
  2. Koniec wstążki, który wisi po lewej stronie zagnij na dwie części tak, aby koniuszek skierowany był w prawą stronę, tworząc z niego podstawę muchy.
  3. Następnie weź prawy koniec, przełóż go pod lewym końcem przez sam środek i później przełóż go nad całym wiązaniem.
  4. Zagnij prawy koniec na dwie części tak, aby koniuszek skierowany był w lewą stronę.
  5. Tak przygotowany prawy koniec włóż w powstałe wiązanie i uformuj muchę.
  6. Zaciągnij wstążkę dokładnie i popraw tak, aby mucha była równa i elegancko się prezentowała. Gotowe 🙂

2 sposób na zawiązanie muchy

Drugi sposób wiązania muchy jest przedstawiony krok po kroku w filmie na Youtube 🙂

  1. Zawieź na szyję muchę tak, aby jej prawy koniec wisiał ok. 2 cm niżej od jej prawego końca.
  2. Następnie dłuższy, prawy koniec skrzyżuj z lewym końcem tak, aby był nad nim.
  3. Prawy, dłuższy koniec muchy przełóż pod spodem i zaciśnij ciągnąć go do góry w lewą stronę i tworząc pętlę. Możesz sobie te ten koniec chwilowo położyć na lewe ramię.
  4. Lewy, krótszy koniec muchy (który aktualnie znajduje się po prawej stronie) uformuj w kształt muchy.
  5. Przełóż prawy koniec z ramienia przez środek uformowanej muchy, a następnie włóż go w powstałą pętelkę za kokardką.
  6. Przeciągnij prawy koniec wstążki tak, aby obie strony muchy były równe. Gotowe 🙂

Alternatywa dla muchy

Samodzielnie wiązana mucha to najwyższy poziom klasy i elegancji. Wielu Panów unika tego rodzaju dodatku do stroju formalnego, ponieważ ma trudności z jej zawiązaniem i nie potrafi tego robić. Producenci odzieży pomyśleli o tym problemie i aktualnie na rynku znajdziemy mnóstwo gotowych, fabrycznie zszytych much. Wystarczy jedynie je zapiąć, aby prezentowały się idealnie. Takie gotowe muchy nie różnią się wiele od tych do samodzielnego wiązania i są świetną alternatywą dla osób, które nie czują się dobrzy we wiązaniu muchy. Jeżeli jednak chcesz poeksperymentować i spróbować  sam zawiązać muchę to podejmij próbę z przedstawionymi powyżej sposobami wiązań. Z samodzielnie zawiązaną muchą nikt nie zarzuci Ci niestosowność i pójście na skróty, a jedynie będzie podziwiać ten szykowny dodatek do stroju. Ważne jest również to, że samodzielnie wiązana mucha nazywana jest freestylową, ponieważ nie wymaga doskonałej symetrii. Nie poddawaj się od razu jeżeli wiązanie wychodzi Ci  lekko asymetrycznie. Pamiętaj jednak o przyzwoitej granicy, aby nie przegiąć w drugą stronę i nie skoślawić jej całkowicie. Musisz sam wiedzieć czy wiązanie wykonane przez Ciebie prezentuje się przystępnie czy raczej odstrasza 😉

Kiedy założyć muchę?

Przyjęło się, że mucha pasuje idealnie do uroczystości takich jak: wesele, przyjęcie czy uroczystość w formalnym stylu. Wielu uważa, że mucha przewyższa krawat swoją elegancją i formalnością. Mimo to w obecnych czasach muszka stała się bardzo modna, dlatego też zaczęła być zakładana nawet do tych mniej formalnych okazji. Na rynku znajdziesz mnóstwo modeli much, od tych bardzo eleganckich wykonanych z najwyższej jakości materiałów do tych mniej oficjalnych. Obecnie coraz częściej da się zauważyć Panów, którzy dobierają do stylizacji kolorowe, wzorzyste muchy nawet do codziennego stroju. W sklepach odnajdziesz muchy z jedwabiu, poliestru, bawełny, a nawet drewna.

Kształty muchy

  1. Muszka motylkowa – najbardziej klasyczny i najpopularniejszy kształt muchy, który po zawiązaniu przypomina kształtem skrzydła motyla.
  2. Muszka diamentowa – ma szpiczaste, trójkątne zakończenie. Częściej jest spotykana u Panów w wieku dziecięcym 😉
  3. Muszka krykietowa – kształt ma identyczny jak muszka motylkowa, jednak muszka krykietowa jest zdecydowanie cieńsza. Nazywana jest również muszką ,,prostą”.

Jak dobrać muchę do koszuli?

Ogólne zasady dobierania muchy do koszuli:

  • mucha nie powinna być szersza od Twojej szyi i zewnętrznych kącików oczu
  • dopasuj rozmiar muszki do swojej twarzy (za duży lub za mały rozmiar spowoduje, że optycznie staniesz się nieproporcjonalny)
  • dobierz odpowiednią wielkość muchy do koszuli, mucha nie powinna wychodzić poza końce kołnierzyka, kołnierzyk może lekko wychodzić spod muchy
  • dopasuj muchę do stopnia formalności okoliczności (tzn. do bardzo eleganckich przyjęć wybierz satynową, jednokolorową muchę, natomiast do mniej formalnych okoliczności dobierz materiałową muchę we wzory)
  • do fraka wybierz białą muchę, natomiast do smokingu czarną
  • decydując się na koszulę ze wzorem dobierz muchę w podobnym stylu jednak różniącą się rozmiarem i widocznością wzoru (np. do koszuli w dużą kratkę dobierz muchę z małym printem)
  • mucha powinna być ciemniejsza od garnituru (wyjątek to czarny garnitur i czarna muszka)

Jaką muchę wybrać do stylizacji?

  • Koszula frakowa

Do koszuli frakowej, czyli takiej z łamanym kołnierzem oraz krytą listwą guzikową dobierz tylko i wyłącznie białą muchę o satynowym wykończeniu. Koszula frakowa charakteryzuje się wysoką elegancją i wybieraj ją jedynie na okazje o najwyższym stopniu formalności.

  • Smoking 

Gdy decydujesz się na stylizację w smokingu w roli głównej to zawsze wybieraj czarną muchę z materiały, który fakturą pasuje do klap marynarki.

  • Garnitur

Jeżeli zdecydujesz się wybrać ten komplet miej na uwadze, że wiele zależy tutaj od koloru garnituru jaki wybierzesz. Jeżeli postawisz na garnitur w kolorze granatowym to unikaj muszek w kolorze białym i czarnym. Lepiej wybierz muchę w kolorze trochę ciemniejszym od garnituru np. ciemny granat. Jeżeli dodatek w jednym kolorze jest dla Ciebie zbyt mało wyrazisty postaw na muchę w delikatne wzorki, np. ciemnogranatowa mucha w białe kropki lub małą kratkę. Jedynym kolorem garnituru do którego pasuje czarna mucha jest garnitur w kolorze czarnym. Są to reguły, które warto, lecz nie trzeba przestrzegać. Jeżeli masz ochotę zaszaleć i zdecydujesz się na muchę w wyraźne wzory to taką wybierz.

  • Koszula

Najważniejszą zasadą w dobieraniu much do koszuli jest dopasowanie ich względem stopnia formalności. Przykładowo do czystej, białej koszuli wybierz muchę jedwabną/satynową w jednym kolorze. Zrezygnuj natomiast z materiałowej muchy we wzory, taką opcję dobierz do mniej oficjalnych koszul takich jak: koszula w kolorze lub z printem. Przy wyborze wzorzystej muchy do wzorzystej koszuli kieruj się zasadą, aby muszka była wyraźniejsza od koszuli (ciemniejsza lub w większym wzorem). Taka sama zasada obowiązuje także w wyborze krawata do koszuli. Prawda jest taka, że krawat i mucha są zbliżone do siebie pod względem savoir vivre i jeżeli będziesz wybierał muchę w takim samym stylu jak byś dobrał krawat to zawsze wypadnie to doskonale.

Wybór muchy oraz sposób jej wiązania zależy wyłącznie od Ciebie. Jest to bardzo indywidualna kwestia więc samemu musisz popróbować i wybrać ulubiony dla Ciebie sposób. Pamiętaj, że do koszuli frakowej dobieraj zawsze białą muchę, natomiast do smokingu czarną jej wersję. W innych przypadkach możesz eksperymentować i wybrać np. wzorzystą muchę krykietową. Sam zdecyduj w jakiej wersji lubisz siebie najbardziej i jaka mucha najlepiej odzwierciedla Twój charakter. Jeżeli mucha nie przekonała Cię do siebie w dalszym ciągu i postanawiasz wyjść na uroczystość w krawacie to odsyłam Cię do artykułu, w którym wyjaśniam jak poprawnie dobrać i wiązać krawat 🙂

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*