Jak dobrać i zawiązać krawat?

Krawat to obowiązkowy element każdej formalnej męskiej stylizacji. Dlatego ważne jest, aby dobrze się prezentował i poprawnie układał na koszuli. Pierwszym krokiem do sukcesu jest odpowiedni dobór krawata, a następnie poprawne jego zawiązanie. W tym artykule znajdziesz informacje jak dobrać krawat tak, aby pasował do koszuli, oraz poznasz trzy najpopularniejsze i najprostsze rodzaje wiązań, które każdy musi znać: four-in-hand, półwindsor oraz windsor. Ze znajomością tych zasad i wiązań każde uroczyste spotkanie w pracy czy wesele znajomego nie będzie dla Ciebie straszne. A Ty zawsze będziesz prezentował się elegancko i szykownie 🙂

Jak dobrać krawat do koszuli?

Wielu Panów dobierając krawat obawia się, że wybierze zły kolor lub wzór i nie trafi w zalecaną estetykę. Jednocześnie błędnie myślą, że dobór krawata zależy tylko i wyłącznie od koszuli, jednak prawda jest taka, że zasady doboru krawata są bardziej skomplikowane, a mężczyźni powinni wybrać taki model, który będzie pasować do całości stylizacji. Nieumiejętne dobranie krawata może spowodować, że będziesz wyglądać komicznie, a całość będzie się ze sobą zlewać lub za bardzo ,,krzyczeć”. Obecnie na rynku mamy masę krawatów do wyboru, od jednolitych do tych w bardzo wyraźnych wzorach. Nic dziwnego, że niektórzy błądzą i dają ponieść się chwili kupując nieodpowiedni krawat. Dlatego już na etapie zakupu warto znać zasady doboru krawata do koszuli. Oto najważniejsze zasady, którymi należy kierować się przy doborze krawata.

Ogólne zasady dobierania krawata do koszuli:

 • krawat nie powinien być tego samego koloru co koszula
 • dobrze dobrany krawat powinien sięgać do górnej części klamry od paska, nie może być dłuższy ani krótszy
 • im większy kontrast między koszulą a krawatem tym lepiej
 • szerokość krawata powinna być zbliżona do szerokości klamry od paska
 • im drobniejszy wzór tym krawat jest bardziej formalny
 • najbezpieczniej do koloru garnituru dobrać ten sam kolor krawata

Jaki krawat wybrać do danej koszuli:

 • Biała koszula

Biała koszula to podstawa w każdej męskiej garderobie, nie znam mężczyzny, który by takowej nie posiadał. Nic dziwnego skoro od dziecka biała koszula jest obowiązkowym elementem na uroczystościach szkolnych, a następnie w dorosłym życiu na spotkaniach biznesowych. Na szczęście jest to najbardziej klasyczna i bezpieczna opcja dla wszelkich krawatów. Niezależnie od kroju czy wzoru koszuli – każdy krawat do niej pasuje. Jedyne co może ograniczyć Cię w tej kwestii to wyobraźnia. Sam zdecyduj czy do białej koszuli chcesz dobrać jednolity, granatowy krawat czy też model pełen wzorów i kolorów. Biała koszula daje idealne podłoże do wyrażenia siebie, jeżeli marzy Ci się stylizacja z Twoim ulubionym krawatem w grube paski o kolorze czerwieni to właśnie taki wybierz.

Sytuacja zmienia się gdy wiesz, że Twoja stylizacja będzie składać się nie tylko z koszuli i krawata, ale także z garnituru. Wtedy warto być ostrożnym z doborem krawatów ekstrawaganckich we wzory. Do granatowego garnituru najlepiej sprawdzi się krawat w kolorze granatowym. Jeżeli jednak zdecydujesz się na czarny garnitur to najbardziej elegancko i wytwornie prezentować będzie się krawat w kolorze czerni. Natomiast jeżeli wiesz, że tym razem postawisz na szary garnitur to wybierz krawat w czarnym, granatowym lub grafitowym kolorze. Tak naprawdę jeżeli dobierzesz do garnituru ten sam kolor krawata w jakim jest garnitur to nigdy nie popełnisz faux pas. Istotne jest to, aby krawat był jednolity, najlepiej jedwabny.

 • Niebieska koszula

Do błękitnej koszuli najlepszym i najbardziej uniwersalnym wyborem będzie krawat w kolorze granatowym. Krawat ten może lecz nie musi być jednolity, może zawierać na sobie jakiś wzór jak np. drobne kropki czy paski. Do niebieskiej koszuli także idealnie pasuje krawat w odcieniu pomarańczowym, żółtym lub czerwonym. Te kolory są idealne dla odważniejszych Panów, ponieważ zdecydowanie będą przyciągać uwagę innych osób.

 • Czarna koszula

Czarną koszulę można łączyć z czarnym krawatem na przekór zasady ,,krawat nie powinien być tego samego koloru co koszula”, ponieważ to połączenie wygląda naprawdę elegancko. Jeżeli jednak chcesz prezentować się oryginalnie i kuriozalnie możesz postawić na krawat bordowy. Krawat w odcieniu ciemnej czerwieni bardzo ładnie prezentuje się w połączeniu z czarną koszulą oraz czarnym garniturem. Dla Panów, którzy w dalszym ciągu nie chcieliby iść na spotkanie w bordowym lub czarnym krawacie mogę zaproponować krawat w kolorze białym, fioletowym lub krawat we wzory. Oczywiście jest to najbardziej zwariowane połączenie, jednak w dalszym ciągu prezentuje się to poprawnie.

 • Różowa koszula

Różowa koszula zawsze uważana była za dość kontrowersyjną, lecz w ostatnim czasie coraz więcej Panów się do niej przekonuje. Aktualnie królują odcienie pudrowego i jasnego różu. Jeżeli chodzi o krawat to najlepiej wpasowuje się kolor granatowy, bordowy lub fioletowy. Nie bój się eksperymentować ze wzorami, ponieważ krawaty w drobną kratkę, paski lub kropki fenomenalnie wkomponują się w taki odcień koszuli. Jeżeli zamierzać ubrać się w różową koszulę oraz garnitur to dobierz krawat jednolity lub we wzory delikatnie ciemniejszy od koloru garnituru. Przykładowo do granatowego garnituru i różowej koszuli dobierz ciemnogranatowy krawat w delikatne kropki. Przy takim odcieniu koszuli można zaszaleć ze wzorami jak i wybrać bezpieczny kolor granatowy.

 • Szara koszula

Elegancka szara koszula będzie dobrze prezentować się z różem, czerwienią lub czernią. Także granat w tym zestawieniu będzie prezentował się zachowawczo i poprawnie. Dodatkowo w tym przypadku możemy poszaleć i zdecydować się na krawat w print. Tego typu koszula może być w odcieniach od jasnej szarości po grafit, dlatego warto mieć na uwadze ogólne zasady dobierania krawata i wybrać taki, aby był wyraźny kontrast między koszulą a krawatem.

 • Granatowa koszula 

Granat jest jakim kolorem, który bardzo dobrze czuje się w przeróżnych czerwieniach i szarościach. Dobrym wyborem byłby krawat w kolorze ciemnym fioletowym, szarym, bordowym lub czarnym. Unikałabym w tym przypadku krawatów we wzory, kolor granatowy jest na tyle eleganckim kolorem, że dobranie do niego krawata w print można uznać za nieestetyczne. Granatowa koszula sama w sobie prezentuje się bardzo wytwornie więc jeżeli nie ma takiej konieczności, śmiało pójdź na spotkanie bez zbędnego dodatku. Sam musisz wiedzieć, czy to spotkanie ma postać formalną czy jest to luźna randka w restauracji.

 • Koszula w paski

Dobór krawata do koszuli w paski lub prążki jest nieco trudniejszy od doboru krawata do gładkiej, jednokolorowej jej wersji. Wybór koloru krawata powinien być odpowiedni względem powyższych zasad, czyli na przykład do biało-niebieskiej koszuli w prążki dobierz krawat w kolorze granatu. Do tego typu koszuli najbezpieczniej jest wybrać krawat jednolity, ale równie świetnie reprezentują się krawaty w duży print. Ważna jest taka zasada, że jeżeli mamy delikatne, cienkie paski np. pionowe to krawat powinien mieć wzór w grube paski poziome lub skośne. Istotne jest to, aby wzór był podobny do tego na koszuli jednak wyraźniejszy i większy, przez co bardziej będzie rzucał się w oczy. Dodatkowo do koszul w prążki może także pasować krawat w delikatne kropki. Jednak z tym wyborem trzeba uważać i wszystko dobierać ,,ze smakiem”. Jeżeli pierwszy raz dobierasz krawat do tego typu koszuli i nie masz pewności swojego wyglądu, postaw na klasyczną opcję czyli krawat jednolity. Kolor krawatu dopasuj to koloru garnituru lub do koloru prążka np. niebieska koszula w granatowe prążki – dobierz krawat w kolorze granatowym.

 • Koszula w kratkę 

Do koszuli w kratkę najbardziej pasują krawaty jednolite dobrane według powyższych zasad jeżeli chodzi o kolorystykę. Kolory krawata powinny być spójne z koszulą lub jej kratką. Radziłabym unikać krawatów we wzory, jeżeli jednak chciałbyś zaszaleć to najodpowiedniejszym wyborem byłby krawat w bardzo małe kropki. Taki mały print z daleka będzie wyglądać jakby krawat był jednego koloru, a z bliska nie zrobi efektu przerysowania.

Jak zawiązać krawat?

Istnieje wiele różnych sposobów wiązania krawata. W gruncie rzeczy efekt jest podobny (zawiązany krawat 😀 ), ale różnią się one nieco wyglądem i stopniem skomplikowania. Przy wyborze sposobu wiązania krawata warto również wziąć pod uwagę jego szerokość, oraz okoliczności, w jakich będziemy go nosili.

Jak zrobić wiązanie typu Four in hand?

Four-in-hand, nazywany również ,,więzłem w czwórkę” to najprostsze, najszybsze i moim zdaniem najlepsze wiązanie krawata. Cztery w nazwie określa liczbę ruchów jakie musimy wykonać. Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę ze strojem formalnym to wybór takiego wiązania jest najlepszą decyzją. Four-in-hand nie zajmie Ci sporo czasu, jest uniwersalny i nie jest nadzwyczaj skomplikowany, dlatego jest idealny dla początkujących. Po nabraniu większej wprawy zawiązanie krawata w ten sposób będzie szło ekspresowo. Wiązanie four-in-hand pasuje do większości fasonów kołnierzyków oraz różnych wzorów materiału. To dobry wybór dla wysokich Panów o smukłej figurze. To wiązanie jest najwęższe z przedstawionych w tym artykule i dobrze jest dobrać do niego wąski krawat.

 1. Na początek załóż krawat na szyję tak, aby jego szerszy koniec był po lewej stronie. Istotne jest to, aby węższa końcówka była stosunkowo krótka w porównaniu do tej szerszej.
 2. Następnym krokiem jest przełożenie szerokiej końcówki z lewej strony na prawą nad węższą końcówką. Gdy szersza końcówka będzie po prawej stronie przełóż ją ponownie na lewą (tym razem pod węższą końcówką), a następnie ponownie na prawą stronę. W skrócie musisz owinąć węższą końcówkę dwukrotnie przez szerszą tak, aby finalnie szersza znajdowała się po prawej stronie. Wiązanie przetrzymujemy sobie dwoma palcami tak, aby utrzymać utworzoną pętle oraz mieć gdzie następnie umieścić krawat.
 3. Kolejnym krokiem jest przeprowadzenie szerszej końcówki pod całym więzłem i przełożenie jej na zewnątrz przy brodzie. Wyciągniętą w ten sposób szeroką końcówkę włóż w powstały węzeł (ten, który przetrzymujesz dwoma palcami).
 4. Gdy ułożysz już szeroką końcówkę w odpowiednie miejsce przy pomocy palca wskazującego uformuj tzn. ,,łezkę” (czyli wgłębienie pod pętlą) i cały czas trzymając palec w tym miejscu dokładnie zaciśnij krawat na szyi. Gotowe 🙂

Węzeł Four in hand – film Youtube

Wiązanie typu Four in hand krok po kroku najlepiej prezentuje film na Youtube 😉

Jak zrobić wiązanie typu Windsor?

Windsor jest to klasyczny węzeł, który charakteryzuje się masywnością, wielkością oraz kształtem przypominającym ,,trójkąt równoboczny”. To wiązanie jest odrobinę trudniejsze od powyższych, niemniej jednak zdecydowanie każdy sobie z nim poradzi. Sprawdzi się zarówno na weselu, spotkaniu biznesowym czy rozmowie kwalifikacyjnej. Często możemy zauważyć tak zawiązany krawat u polityków lub przedstawicieli dużych firm. Idealny wybór przede wszystkim dla Panów o szerokiej szyi, mimo to Panowie z smuklejszą posturą będą także dobrze się prezentować w tego typu wiązaniu.

 1. Na początek załóż krawat na szyję tak, aby jego węższy koniec był po prawej stronie. Istotne jest to, aby węższa końcówka była stosunkowo krótka w porównaniu do tej szerszej.
 2. Kolejnym krokiem jest przełożenie szerokiej końcówki z lewej strony na prawą nad węższą końcówką i przełożenie go pod brodą.
 3. Następnym krokiem jest przełożenie szerokiej końcówki pod węższą na lewą stronę i ponowne przełożenie go pod brodą na zewnątrz.
 4. Jeżeli finalnie zauważysz owinięcie węższej końcówki przez szerszą z obu stron to zrobiłeś to poprawnie. Kolejnym krokiem skierowanie szerokiej końcówki na lewą stronę, przełożenie jej ,,poziomo” nad węższą końcówką na prawą stronę i po raz kolejny przełożenie jej pod brodą.
 5. Teraz kluczowym elementem jest przełożyć krawat przez powstałą pętlę, dokładnie zacisnąć oraz przykryć kołnierzykiem. Gotowe 🙂

Węzeł windsorski – film Youtube

Wiązanie typu Windsor krok po kroku najlepiej prezentuje film na Youtube 😉

Jak zrobić wiązanie typu Półwindsor (Half Windsor)?

Półwindsor to krótsza wersja windsora, różni się jedynie jednym krokiem. Półwindsor jest kolejny klasycznym i uniwersalnym wiązaniem często wybieranym przez Panów. W tak zawiązanym krawacie możemy udać się na egzaminy, wesele jak i uroczyste spotkanie w pracy. Pasuje on do wielu fasonów kołnierzyków i jest prosty do zawiązania.

 1. Na początek załóż krawat na szyję i skrzyżuj go tak, aby szerszy koniec był nad węższym. Pamiętaj o tym, aby szerszy koniec pierwotnie był po lewej stronie, natomiast po skrzyżowaniu znalazł się po przeciwnej stronie.
 2. Następnie szerszy koniec przełóż pod węższym, zmieniając jego położenie ponownie na lewą stronę i dalej przełóż go pod brodą. Szerszy koniec powinien owinąć lewą stronę pętli.
 3. Wyciągnij szerszy koniec pod prawą stroną pętli i przełóż nad utworzonym wiązaniem na lewą stronę. Ponownie przełóż go pod brodą, przetrzymując dwoma palcami uformuj tzn. ,,kieszonkę” i włóż do niej szerszy koniec krawata.
 4. Delikatnie i starannie zaciśnij, a następnie przykryj całość kołnierzykiem. Gotowe 🙂

Węzeł półwindsorski – film Youtube

Wiązanie typu Half Windsor krok po kroku najlepiej prezentuje film na Youtube 😉

 

Jako że dobór wiązania krawata jest kwestią indywidualną i dla każdego inny rodzaj wiązania może okazać się najszybszy lub najłatwiejszy, najlepiej samemu przetestować kilka najpopularniejszych rodzajów wiązań i wybrać jeden, który wychodzi nam najlepiej. Zazwyczaj ludzie wybierają sobie swój ulubiony sposób wiązania krawata i stosują go w każdym przypadku, nie zaprzątając sobie głowy kilkoma rodzajami. Wynika to z tego, że wszystkie przedstawione powyżej wiązania nadają się na większość okazji i są uniwersalne jeżeli chodzi o dobór kołnierzyków, a efekt końcowy jest bardzo podobny 😉 A jeśli w ogóle nie lubisz krawatów i od krawata wolisz muchę, zobacz ten artykuł, z którego dowiesz się jak dobrać oraz jak zawiązać muchę 🙂

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*