Higiena ciała u alergików. Z jakich kosmetyków korzystać?

kosmetyki
Im bardziej naturalne kosmetyki, tym mniejsze ryzyko alergii skórnej

Osoby będące alergikami często zmagają się z przeróżnymi problemami skórnymi, przez co są one zmuszone do odstawienia wielu kosmetyków oraz szukania zamienników. Dzięki takim działaniom możliwe jest przeciwdziałanie skutkom alergii, do których zaliczamy np. piekącą skórę czy różne zmiany skórne. Sprawdźmy, w jaki sposób można pomóc swojej skórze i zadbać o higienę ciała w przypadku alergii skórnej!

Czym charakteryzuje się alergia skórna?

Aby wykryć alergię skórną, należy często i starannie oglądać swoje ciało. Alergia zazwyczaj występuje kilka dni po np. zastosowaniu danego kosmetyku, który zawierał w składzie źle działające na skórę detergenty. Jeżeli na ciele pojawią się zaczerwienienia, swędzące i łuszczące się plamy lub pieczenie skóry, jest to oznaka wystąpienia alergii skórnej.

Charakterystycznymi objawami alergii skórnej są ponadto:

 • plamy i wypryski, występujące w okolicach oczu, policzków, łokci oraz odkrytych części ciała
 • punktowo lub grupowo występujące plamy, lub wypryski, często o czerwonym zabarwieniu
 • „pokrzywka” czyli wypryski wyglądające jak bąble po ukłuciu komara
 • świąd
 • uczucie napięcia, pieczenia skóry

Plamy bardzo często występują pod postacią pojedynczych, czerwonych krostek, wyprysków. Mogą one przybierać również różne kształty – zazwyczaj są one wypukłe, okrągłe, podłużne lub nieregularne. Krostki te mogą przybierać postać grudek, w których gromadzi się płyn. Mają one ponadto dużą tendencję do otwierania się i sączenia z nich płynu. Ponadto, skóra w tych miejscach jest szczególnie podatna na pieczenie i swędzenie – dotykanie miejsc, w których występują zmiany skórne, może powodować występowanie blizn oraz gorsze gojenie się ran. Bardzo często wysypka alergiczna przekształca się w atopowe zapalenie skóry. Choroba ta powoduje suchość skóry, jej łuszczenie, pękanie oraz swędzenie. Najczęściej takie zmiany pojawiają się na twarzy, łokciach, kolanach i nadgarstkach – miejscach, w których skóra jest delikatna i podatna na wszelkie zmiany.

W takim wypadku niezbędne jest podjęcie odpowiednich kroków, mających na celu niwelację skutków alergii i zapobieganie jej ponownemu wystąpieniu. Warto zadbać o dobrą dietę i odpowiednią ilość snu. Ponadto, należy sprawdzić składy produktów, które używamy – bardzo często wina leży w nieodpowiednich składnikach, używanych przy produkcji kosmetyków do ciała czy twarzy.

Jakie są przyczyny alergii skórnych?

Do najczęstszych przyczyn alergii skórnych można zaliczyć:

 • nieodpowiednią higienę ciała
 • złe odżywianie
 • niewystarczającą ilość snu
 • dużą ilość stresu
 • działanie składników zawartych w kosmetykach
 • kurz, pyłki
 • kontakt ze zwierzętami

Wymienione tu przyczyny to tylko kilka pozycji na bardzo długiej liście przyczyn występowania alergii skórnych. Oprócz alergii występującej po kontakcie ze zwierzętami czy kurzem możliwe jest też wystąpienie alergii po dotknięciu… rośliny, lub nawet wody! Dosłownie ile ludzi, tyle możliwych przypadków.

Oprócz tego alergia może być przekazana w genach. Jeżeli w rodzinie występowały już przypadki występowania alergii skórnych, jest możliwe, że ta przypadłość została odziedziczona. 

Jakich kosmetyków używać, a jakich unikać w przypadku alergii skórnej?

Aby skóra mogła poczuć ukojenie i miała czas na regenerację, powinno się używać jedynie sprawdzonych i odpowiednich kosmetyków. Przed zakupem produktu należy sprawdzić jego skład, który powinien zawierać jak najmniej chemicznych składników. Wybierając kosmetyki, warto postawić na produkty hipoalergiczne i naturalne przeznaczone dla problematycznej skóry. Zazwyczaj są one bezzapachowe, dzięki czemu posiadają w składzie mniej chemicznych i toksycznych składników. Szczególnie ważna na tym etapie jest dbałość o skład używanych kosmetyków, dlatego należy starać się unikać produktów, które w swoim składzie posiadają chemiczne substancje. Do nieodpowiednich dla skóry składników zalicza się substancje SLS, SLES, parabeny, kompozycje zapachowe, sztuczne barwniki itd. 

Jednymi z najpopularniejszych kosmetyków naturalnych, szeroko polecanych przez konsumentów i wartych stosowania również w przypadku wystąpienia alergii skórnych, są kosmetyki takich marek jak np. INA Poland, MELO natural cosmetics, BIO-LIFE, COSLYS, Nikel, Alergoff, CERKOPIL. Warto sprawdzić ich ofertę i zacząć stosować naturalne kosmetyki również wtedy, kiedy chcemy uniknąć alergii skórnych spowodowanych chemicznymi składnikami występującymi w innych produktach.

Alergia skórna u dzieci – jak dbać o delikatną skórę dziecka?

W przypadku wystąpienia alergii skórnej u dziecka bardzo ważna jest odpowiednia higiena jego ciała i skóry. Podobnie jak w przypadku alergii u dorosłych, należy wybierać odpowiednio dostosowane do skóry produkty. Powinny one zawierać w składzie naturalne składniki. Najlepiej, jeżeli byłyby one hipoalergiczne. Po kąpieli należy nawilżyć skórę dziecka za pomocą odpowiednio dobranych balsamów czy mleczka, które pomoże w przypadku przesuszania się skóry. Dobrze też zadbać o wymianę środka używanego do prania – mocne detergenty zawarte w proszkach czy płynach do płukania mogą spowodować pogorszenie się stanu skóry dziecka. Równie ważna jest walka od środka. Jeżeli dziecko jest osłabione, należy podawać mu specjalne probiotyki. Problemy ze skórą mogą być skutkiem obniżonej odporności, dlatego należy zadbać o odpowiednie żywienie dziecka. Dobrym sposobem będzie zwiększenie w jego diecie dawki witamin oraz jak najczęstsze przebywanie na świeżym powietrzu. Takie działanie pozwoli dziecku na odzyskanie siły.

Jakie preparaty warto stosować w przypadku wystąpienia alergii skórnej u dziecka?

Aby skutecznie walczyć z alergią skórną u dziecka, powinno się wybierać preparaty zawierające witaminę E, dwutlenek tytanu czy tlenek cynku. Na rynku dostępnych jest wiele różnych propozycji – popularnością cieszą się kosmetyki z serii Sylveco. Firma ta oprócz produktów dla osób dorosłych przygotowała również kilka pozycji specjalnie dostosowanych do delikatnej skóry dziecka, w tym krem, szampon oraz oliwkę do stosowania po kąpieli dziecka. Warto sprawdzić najpopularniejsze pozycje na rynku, które posiadają dobre opinie i są ogólnie polecane – tym sposobem pomożemy skórze dziecka w walce z alergią. Równie wartą polecenia i sprawdzenia jest firma ETAMINE DU LYS, która w swoim asortymencie również posiada produkty, które można stosować w przypadku wystąpienia alergii skórnej u dzieci. Jednym z takich produktów jest np. płyn hipoalergiczny do prania ubranek, którego opis i opinie można sprawdzić pod TYM linkiem.

 

Dzięki odpowiedniej pielęgnacji skóry za pomocą dobrze dobranych kosmetyków możesz zadbać o nią z zewnątrz i uniknąć nieprzyjemnych chwil związanych z alergiami skórnymi. Wybierając produkty, warto pamiętać o szkodliwym działaniu niektórych składników. Stosując produkty hipoalergiczne i naturalne, można poprawić wygląd i kondycję skóry. Kosmetyki, jakich używamy oraz ich składy są szczególnie ważne przy dbaniu o jej wygląd, a także w przypadku chęci uniknięcia alergii skórnej. 

A czy Wy spotkaliście się kiedykolwiek z alergią skórną? Jak sobie z nią poradziliście? Zapraszam do dyskusji.

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*