Wakacyjny czas to idealny moment na rozpoczęcie swojej przygody z ruchem. Niezależnie od tego, czy biegamy na bieżni, w lesie lub warunkach miejskich, nasz organizm angażuje wiele różnych partii mięśniowych, a liczne korzyści zachęcają coraz więcej entuzjastów. Z tego artykułu dowiesz się między innymi, czy bieganie modeluje całą sylwetkę ciała oraz wzmacnia muskulaturę, jak wpływa na ogólny stan organizmu i czym jest dziennik biegacza.
Dlaczego warto trenować z dziennikiem biegacza
Regularne przebieżki są elementem niezbędnym do zachowania dobrego zdrowia i optymalnej kondycji fizycznej. Ruch powoduje, że nasze mięśnie oraz kości zachowują pożądany stan, a zagrożenia związane z nadciśnieniem, cholesterolem, cukrzycą lub układem sercowo-naczyniowym, mogą ulec wyraźnemu obniżeniu.
Warto jednak pamiętać, że taki rodzaj rekreacji ruchowej doskonale wpływa na harmonię psychiczną biegacza. Społeczność tej grupy sportowców jest ogromna, co stwarza okazje do poznawania nowych osób oraz budowania więzi społecznych. Wspólna pasja oraz pokonywanie trudności integruje, a także poprawia ogólny stan samopoczucia. Redukuje to stres i pozwala nabrać dystansu do codziennych obowiązków. Systematyczność i budowanie dobrej rutyny pomoże utrzymać dziennik biegacza. Notatnik opracowany został na 52 tygodnie i zawiera specjalne rubryki do opisania dystansu, czasu, tempa oraz celu i wyniku zaprawy.
Jakie mięśnie pracują podczas biegania?
Wydawać się może, że trening skierowany jest wyłącznie na dolną partię ciała, co nie jest prawdą. Bieganie jest tak popularną dyscypliną sportową między innymi dlatego, że kompleksowo rozwija całą sylwetkę. Każdy ruch ma swoje niezbędne zastosowanie i przeznaczenie. Właśnie dlatego jednostka treningowa profesjonalistów dotyczy wielu obszarów ciała.
Górna część ma za zadanie nadawać napędu i dynamiki, a korpus stanowi stabilną bazę i podstawę dla pozostałych ruchów. Dopiero same nogi powodują, że nasz organizm ulega przemieszczeniu, ale bez synchronicznej i stabilnej współpracy wszystkich wymienionych elementów, nie osiągniemy optymalnego zakresu ruchu.
Szybkie ręce
Kończyny górne współpracują i synchronizują się z ruchem nóg, dzięki czemu zyskujemy podwójnie. Nasza aktywność staje się mniej męcząca i absorbująca energię, a także zwiększa się poprawność techniczna. W ten sposób wyrabiane są mięśnie naramienne (większy oraz mniejszy), a także mięśnie piersiowe.
Wytrzymałość i siłę tych konkretnych obszarów mięśni warto rozwijać również na siłowni. Ćwiczenia z użyciem dodatkowego ciężaru nałożonego na nadgarstki poprawiają ich ułożenie oraz szybkość pracy. Bardzo istotnym aspektem jest wybór właściwego obuwia.
Bieganie a mięśnie brzucha
Naprzemienny ruch ciała angażuje miednicę, a także mięśnie biodrowo-lędźwiowe, ale najważniejsza akcja odbywa się w rejonie brzucha. Jest to bardzo ważny obszar, który zapewnia prawidłowy i efektywny trening. Prosta i silna sylwetka to efekt działania mięśni prostych brzucha, a skręty całego tułowia możliwe są dzięki obecności mięśni skośnych.
Osoby, które pragną spalić tkankę tłuszczową na wysokości tułowia, powinny wybrać właśnie ten rodzaj rekreacji ruchowej. Po intensywnej sesji często można zaobserwować napięcie w okolicy brzucha oraz dolnych żeber, co wskazuje na fakt bardzo intensywnej aktywności brzucha, szczególnie u osób początkujących.
Od pasa w dół
Sektor mięśni, który działa najmocniej podczas wykonywania biegu. Rozpoczynając od górnych partii, mięśnie pośladkowe zaangażowane są w czasie tak zwanej fazy lotu. Jeśli celem jest silniejsza praca tego obszaru, zdecyduj się na podbiegi z uwzględnieniem górek i wzniesień.
Szybkie pokonywanie dystansu zawdzięczamy naszym udom, a w szczególności mięśniom tyłu uda oraz mięśniu dwugłowemu. Działają one w fazie podporu, a także fazie lotu i wraz z mięśniem prostym uda powodują zginanie stawu kolanowego oraz prostowanie stawu biodrowego. Prostowanie kolana to zadanie mięśnia czworogłowego uda. Pozostałe ważne funkcje to amortyzacja oraz stabilizacja. Na koniec o mięśniu trójgłowym łydki, który aktywuje się podczas etapu podpory. Następuje to, gdy jedna ze stóp ułożona jest już na podłożu, ale za chwilę nastąpi moment wybicia.
Wraz z upływem czasu i zdobywaniem doświadczenia, warto rozwijać się i sięgać po coraz trudniejsze treningi. Efekty naszych starań zmierzymy, monitorując prawidłowe tętno podczas biegania. Dziennik biegacza pozwoli na raportowanie i analizowanie dotychczasowych sukcesów!
Moim zadaniem jest stworzenie interesującego oraz skutecznego tekstu, który przyciąga i generuje aktywność.
Efektywność pracy osiągam dzięki cechom personalnym. Doskonała organizacja, dyscyplina oraz perfekcjonizm towarzyszą mi na każdym etapie dnia. Pisanie tekstu jest dla mnie czymś więcej niż zwykłą usługą. Pozwala mi to na stworzenie czegoś unikalnego, co przyniesie realną wartość moim Klientom. Dzięki temu kreuję produkty unikalne. Przykładem jest szablon osobisty.
Ciągły rozwój i gruntowny research gwarantują najwyższą jakość tekstu, niezależnie od tematyki. Istnieje jednak kilka dziedzin, które szczególnie preferuję:
- Logistyka, transport, spedycja- wieloletnia edukacja potwierdzona stopniami zawodowymi, certyfikatami (Certyfikat Kompetencji Zawodowych Przewoźnika) oraz praktyką.
- Rozwój fizyczny- fitness, sporty siłowe, samoobrona i sztuki walki, długoletni trening Krav Maga i praktyka trenerska w tym zakresie; uprawnienia instruktorskie; stworzenie e-booka dotyczącego treningu z użyciem kettlebell.
- Podróże, turystyka i wyzwania- w celu dokumentowania zdobytych doświadczeń, stworzyłem blog Droga Skorpiona. Znajdziesz tam relacje z wejścia na Śnieżkę w samych szortach lub zdobycia najwyższego szczytu Półwyspu Iberyjskiego, a także opis atrakcji lokalnych.
- Rozwój osobisty.
Kompletną listę referencji znajdziesz na moim profilu LinkedIn.
Miło mi Cię poznać i zapraszam do współpracy!
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis