Jak zwiększyć swoją produktywność? – technika Pomodoro

Czasomierz w kształcie pomidora,

Masz dość bycia bezproduktywnym? Chcesz lepiej organizować sobie czas i w końcu wypełniać swoje listy rzeczy do zrobienia? Jeśli tak, czytaj dalej i poznaj prostą technikę Pomodoro, która pomoże ci w osiągnięciu twoich celów.

Historia techniki Pomodoro

Technika Pomodoro została stworzona w latach 80. XX wieku przez Francesco Cirillo. Jej nazwa pochodzi od kuchennego minutnika w kształcie pomidora, którego twórca używał w swoich pierwszych eksperymentach.

Założenia techniki Pomodoro

Technika Pomodoro opiera się na tezie mówiącej, iż częste przerwy poprawiają mobilność psychiczną. Jest ona bardzo prosta – na tyle, że niektórzy uznają ją za nieskuteczną tylko ze względu na jej prostotę. Oto, na czym polega:

  1. Stwórz listę rzeczy do zrobienia (np. nauka na sprawdzian, posprzątanie łazienki, odpisanie na e-mail). Wybierz, czym będziesz się zajmować na początku.
  2. Usuń wszystkie rozpraszacze. Wyłącz telewizor, wycisz telefon, poproś domowników, aby ci nie przeszkadzali.
  3. Ustaw czasomierz na 25 minut. Przez ten czas pracuj. Skup się wyłącznie na wykonywaniu zadania.
  4. Gdy usłyszysz dźwięk czasomierza, udaj się na pięciominutową przerwę. Przeciągnij się, popatrz przez okno, przejdź po domu lub pokoju. Odradzam przeglądanie w tym czasie portali społecznościowych – mogą cię tak rozproszyć, że nie wrócisz już do pracy.
  5. Po czterech Pomodoro zrób półgodzinną przerwę. W jej czasie możesz sprawdzić portale społecznościowe, zrobić sobie herbatę lub kawę, pójść na spacer czy z kimś porozmawiać.

Dlaczego warto stosować technikę Pomodoro?

Do zalet Pomodoro nie należy jedynie prostota. Oto jej inne plusy:

  • częste przerwy, dzięki którym unikasz przepracowania i silnego zmęczenia,
  • usunięcie rozpraszaczy, pozwalające ci maksymalnie wykorzystać czas pracy,
  • krótkie cykle pracy, które sprawiają, że łatwiej ci się do niej zmotywować – w końcu 25 minut to nie tak długo.

Plecak, laptop i otwarty notes na stole.

Narzędzia do techniki Pomodoro

Do odmierzania czasu może posłużyć ci cokolwiek – nawet najprostszy budzik w telefonie. Popularność techniki Pomodoro sprawiła jednak, że mimo to jest wiele narzędzi do pracy za jej pomocą. Oto niektóre z nich:

  • https://tomato-timer.com/ – prosta strona odmierzająca czas pracy oraz przerw. Możemy sami ustalić długość ich trwania,
  • https://www.focustodo.cn/ – darmowa w podstawowej wersji aplikacja, dostępna na Androidzie, iOS, macOS, Windows 10, Apple Watch oraz jako rozszerzenie do Google Chrome. Oprócz odmierzania czasu, można w niej także wybrać zadanie do wykonania.

Poza tymi dwiema stronami, możemy znaleźć mnóstwo aplikacji w Google Play bądź App Store.

Jeżeli chcemy, możemy też kupić mechaniczny czasomierz, np. właśnie w kształcie pomidora. To rozwiązanie może nawet okazać się bardziej skuteczne, niż korzystanie z cyfrowych odmierzaczy czasu, bowiem zgodnie z założeniem techniki Pomodoro dźwięk tykania uzewnętrznia chęć wykonania zadania.

Teraz już wiesz, jak stosować technikę Pomodoro. Mam nadzieję, że przyczyni się ona do zwiększenia twojej produktywności. Miłej pracy!

 

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*