Jak czytać więcej książek? 10 praktycznych wskazówek

Książki, filiżanka kawy i bukiet kwiatów na stole.

Na pewno znasz to uczucie, gdy pod koniec roku nadchodzi czas podsumowań i z przerażeniem odkrywasz, że twoja lista książek przeczytanych przez ostatnie 365 dni zawiera tylko kilka pozycji. Stawiasz więc sobie noworoczne postanowienie, iż w nadchodzącym roku przeczytasz ich dużo więcej. Mijają jednak kolejne miesiące i orientujesz się, że jeśli chodzi o twoje czytelnictwo, nic się nie zmieniło. Jeżeli nie chcesz więcej dopuścić do takiej sytuacji i dowiedzieć się, jak czytać więcej książek, koniecznie czytaj dalej.

Ustal realny i mierzalny cel

Jeśli postanowisz sobie, że w tym roku będziesz więcej czytać, to tak naprawdę nic z tego nie wynika. Nie wiesz, ile konkretnie chcesz przeczytać, dlatego pod koniec roku trudno będzie ci określić, czy udało ci się osiągnąć cel. A zatem jaki cel obrać? Ustal, ile konkretnie i w jakim czasie chcesz przeczytać, np.: Przez najbliższe 12 miesięcy przeczytam 52 książki albo Będę czytać przez godzinę dziennie. Pamiętaj także, aby cel był realny: nie porywaj się na czytanie 200 książek rocznie, jeśli teraz czytasz ledwo jedną miesięcznie i nie postanawiaj czytać przez godzinę dziennie, jeśli zazwyczaj trudno ci wygospodarować choć piętnaście minut czasu wolnego.

Zawsze noś książkę ze sobą

Nawet nie wiesz, jak wiele okazji do czytania mamy, gdy wychodzimy z domu. Czas spędzany w komunikacji miejskiej, kolejce do lekarza czy okienku między zajęciami możemy przeznaczyć na czytanie książki zamiast na bezmyślne przeglądanie portali społecznościowych. Dlatego pamiętaj, aby zawsze mieć książkę w swojej torbie.

Czytaj e-booki

To porada między innymi dla tych, którzy chcą zastosować się do poprzedniej wskazówki, ale akurat czytają pięćsetstronicową cegłę, której nie mają ochoty dźwigać. E-booki możemy czytać na swoim telefonie lub tablecie bądź czytniku e-booków. Oprócz odciążenia kręgosłupa, zaletą czytania elektronicznie jest też możliwość ustalenia wielkości czcionki i jasności ekranu zgodnie z naszymi potrzebami.

Otaczaj się ludźmi, którzy czytają

Jak mówi znane przysłowie, kto z kim przestaje, takim się staje. Spróbuj zaprzyjaźnić się z molami książkowymi, a jeśli takich wokół ciebie brak, dołącz do grupek na Facebooku zrzeszających zapalonych czytelników. Sprawdź też, czy w twojej okolicy nie działa Klub Książki, a jeśli taki znajdziesz, zapisz się do niego. Dobrym pomysłem jest również zaobserwowanie bookstagramerów i bookstagramerek na Instagramie oraz oglądanie książkowych kanałów na YouTube.

Słuchaj audiobooków

Słuchanie audiobooków to jedna z najbardziej skutecznych porad dla kogoś, kto zastanawia się, jak czytać więcej książek. Umożliwia to zapoznanie się z treścią książek w trakcie wykonywania innych czynności, a zatem w ogóle nie wymaga reorganizacji planu dnia. Audiobooków możemy słuchać na spacerze, w komunikacji miejskiej, przy sprzątaniu czy robieniu obiadu. Ani się obejrzysz, a już odhaczysz kilka pozycji na liście przeczytanych!

Stos książek, słoik wody i roślina na parapecie z odsłoniątą zasłoną.

Zaplanuj czytanie i uczyń je swoim nawykiem

Umieść czytanie na swojej liście rzeczy do zrobienia. Najlepiej zaplanuj je na konkretną godzinę, na przykład na pół godziny przed snem. Staraj się czytać każdego dnia o stałej porze, aby wyrobić sobie nawyk czytania. Po czasie sięganie po książkę stanie się dla ciebie naturalne.

Weź udział w wyzwaniu czytelniczym

W Internecie, zwłaszcza na YouTube, pełno jest czytelniczych wyzwań i maratonów, w których udział może zmotywować cię do czytania: przeczytanie 52 książek rocznie, Bookathon i wiele innych. Wśród kanałów na YouTube, grup na Facebooku i forum strony lubimyczytac.pl znajdziesz innych uczestników wyzwań, z którymi możesz dzielić się swoimi postępami oraz śledzić ich poczynania.

Kupuj książki

Kupowanie książek może w prosty sposób zmotywować cię do czytania – skoro wydajesz pieniądze na książkę, to pasowałoby ją przeczytać. W końcu nikt nie chce wyrzucać pieniędzy w błoto.

Chodź do biblioteki

Wypożyczanie książek z biblioteki zapewni ci zewnętrzną motywację do czytania – książki musisz przeczytać w określonym terminie, aby nie zapłacić kary lub z żalem oddać ich nieprzeczytanych.

Czytaj książki, które cię interesują

Oczywiście warto być otwartym na gatunki, których do tej pory nie czytaliśmy. Jednak kiedy jesteś na setnej stronie książki i przez cały czas czytania czujesz, że zaraz zaśniesz, daj sobie spokój. Nie czytaj nudzących cię książek do końca na siłę, żeby tylko odhaczyć kolejną pozycję na liście przeczytanych. To tylko zniechęci cię do czytania i sprawi, że będzie ono dla ciebie męczące, a zupełnie nie o to chodzi – czytanie powinno być przyjemnością.

Teraz już wiesz, jak czytać więcej książek. Mam nadzieję, że zastosujesz się do powyższych rad i sprawią one, że zwiększysz liczbę przeczytanych przez siebie pozycji. Miłego czytania!

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*