Ten post ma na celu pokazanie wszystkich przydatnych opcji formatowania tekstu, poprzez zaprezentowanie ich w najprostszy możliwy sposób 🙂 Jeśli nie wiesz jak nadać konkretny sposób formatowania tekstu w języku html, możesz po prostu skopiować fragment stąd i wkleić go w edytor wizualny 🙂 Ale większość z nich jest dostępna w każdym poradniku dotyczącym języka html, oraz w panelu edytora wizualnego 😉
Nagłówek h2 – dla ważnych części, działów i paragrafów
Używa się go w celu podziału artykułu na paragrafy – nagłówki h2 stanowią tytuły. Powinien informować co znajdziemy w każdym z nich. Przydaje się w SEO.
Nagłówek h3 – dla mniejszych części, poddziałów i podparagrafów
Używa się go przy podziale tekstu na części mniejsze niż h2 lub zawierające się w nim. Służy do tworzenia podtytułów.
Wyróżniki tekstu
Pogrubienie – zaznacza tekst poprzez pogrubienie jego czcionki. Najlepiej zaznaczać nim ważne elementy, na które czytelnik ma zwrócić uwagę.
Kursywa – pozwala na pisanie pochyłego tekstu. Przydatne podczas wyróżniania tekstu w inny sposób niż pogrubienie, np. podczas cytowania. „Bo cytowany tekst pisany kursywą wygląda jakoś lepiej”
Podkreślenie – kiedy chcemy coś dosłownie podkreślić lub zaznaczyć coś co jest ważne , ale nie pogrubieniem. W htmlu oznacza się go tak: <u>tekst</u> lub tak: <p style=”text-decoration: underline;”>tekst</p>
Kolor tekstu również przydaje się przy wyróżnianiu tekstu. Używa się go przy pomocy: <span style=”color: #ff0000;”>kolor czerwony</p> , przy czym #ff0000 to zapis hexadecymalny koloru (czyli 6 znakowy kod koloru). Zamiast niego można też wpisać kolor po angielsku, np. <span style=”color: #red;”>. Kolor tekstu można też wybrać na palecie narzędzi, rozwijając ich listę przy pomocy odpowiedniej ikonki lub skrótu Shift+Alt+Z.
Lista numerowana
Przydaje się kiedy chcemy:
- Napisać
- coś
- w
- określonej
- kolejności.
Lista nienumerowana
Przydaje się kiedy wymieniamy coś, co:
- ustalonej
- kolejności
- nie
- ma
Wyrównanie do lewej/prawej/środka
Przesunięcie do
lewej
prawej
środka
Wiadomo jak działa 🙂
Cytowanie
Cytowanie przydaje się przy cytowaniu lub wyróżnianiu tekstu
Linki
Linki można dodawać zaznaczając dany fragment tekstu i klikając ikonkę „Wstaw/edytuj odnośnik” (lub skrót klawiszowy Ctrl+K). Potem należy wstawić adres, do którego odnośnik ma prowadzić, jak np. tutaj. Odnośnik może prowadzić nie tylko do innych stron i artykułów, ale nawet paragrafów w w obrębie jednego tekstu.
To wszystko, co warto wiedzieć o zastosowaniu formatowania tekstu i narzędzi, które udostępnia edytor wizualny WordPressa 🙂 Tak naprawdę wystarczy stosować nagłówki h2, h3 i pogrubienia, ew. listy, a reszta jest tylko opcjonalna 🙂 Warto jednak znać dostępne możliwości.
Inżynier Budownictwa na PW, Magister E-biznesu na SGH, przedsiębiorca, twórca Czytelni.pl
Z Internetem, copywritingiem i marketingiem jestem związany od 10 lat. Widziałem 90% kwejka i całych mistrzów, więc pracę magisterską napisałem o memach i viralach.
Interesuję się wszystkim, co ciekawe, głównie szeroko pojętym Internetem, finansami, biznesem i ekonomią. Moje hobby to boks i strzelanie z łuku.
Cenię proste i skuteczne rozwiązania. Wyznaję zasadę: „pracuj mądrze, a nie ciężko”, chociaż lubię dbać o jakość. Fascynuje mnie zasada Pareto oraz prawo przyciągania – to taka magia świata rzeczywistego! 🙂
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis