Drzwi przylgowe czy bezprzylgowe – które wybrać i nie żałować?

Drzwi przylgowe i bezprzylgowe wykazują zbliżone właściwości izolacyjne, akustyczne i wytrzymałościowe. Z tego powodu wybór zależy od indywidualnych preferencji oraz stylu wnętrza. Warto poznać tajemniczo brzmiące pojęcia: przylga i ościeżnica, aby zrozumieć różnice pomiędzy skrzydłem drzwi przylgowym i bezprzylgowym. Czym się kierować, żeby nie żałować decyzji zakupu?

Przylga drzwi – co to jest?

Kluczem do zrozumienia różnicy pomiędzy drzwiami przylgowymi i bezprzylgowymi są pojęcia: przylga i ościeżnica.

Z pewnością w zasięgu wzroku masz jakieś drzwi. Spójrz na nie.

Czy skrzydło drzwi jest bezpośrednio osadzone w murze? Zgadza się, nie jest. Do wnęki w murze montowana jest nieruchoma rama. To ościeżnica.

Skrzydło drzwiowe bezpośrednio styka się z ościeżnicą wąskimi krawędziami: pionowymi oraz górną. Wycięcie wzdłuż tych krawędzi (felc) nazywamy przylgą. Tym samym przylga umożliwia dopasowanie do siebie skrzydła drzwi i ościeżnicy.

Co znaczy: drzwi przylgowe i bezprzylgowe?

Wiesz już, co kryje się pod pojęciami: ościeżnica i przylga. W takim razie kiedy mamy do czynienia z drzwiami przylgowymi?

Przylgowe drzwi to takie drzwi, w których skrzydło dopasowane jest do ościeżnicy za pomocą odpowiedniego wycięcia wzdłuż wąskich krawędzi. Takie dopasowanie sprawia, że drzwi mogą zachodzić na ościeżnicę. W dodatku zawiasy są dobrze widoczne.

I na odwrót.

Drzwi bezprzylgowe to takie drzwi, w których skrzydło posiada gładkie wykończenie wąskich krawędzi. Brak przylgi sprawia, że skrzydło idealnie chowa się w ościeżnicy. Przylga i ościeżnica tworzą równą powierzchnię. Dzięki temu zawiasy nie są widoczne, a powierzchnia podłogi powiększa się optycznie.

Drzwi przylgowe czy bezprzylgowe – które wybrać?

Rozumiesz już różnicę pomiędzy drzwiami przylgowymi i bezprzylgowymi. Pozostaje jedno pytanie. Mianowicie: które z nich wybrać?

Poniższe pytania pomogą znaleźć rozwiązanie i rozwiać wątpliwośći:

  • Jaki wystrój wnętrz planuję? (vintage, retro, rustykalny, angielski: chętniej wybierane są drzwi przylgowe; minimalistyczny, eklektyczny, modernistyczny, nowoczesny: bezprzylgowe)
  • Czy widoczność zawiasów będzie mi przeszkadzała? (drzwi bez zawiasów: drzwi bezprzylgowe; drzwi z zawiasami: przylgowe)
  • Czy widoczność zamków będzie mi przeszkadzała? (drzwi bez widocznego zamka: drzwi bezprzylgowe; drzwi z widocznym zamkiem: przylgowe)
  • Czy zależy mi na optycznym powiększeniu powierzchni podłogi? (drzwi bezprzylgowe)
  • Czy łatwość montażu ma dla mnie znaczenie? (za prostsze w montażu uważane są drzwi przylgowe)

Drzwi przylgowe i bezprzylgowe – różnica w cenie

Korzystniej cenowo wypadają z reguły drzwi przylgowe. Główny wpływ na różnice w koszcie wynikają z droższych zawiasów ukrytych w drzwiach bezprzylgowych.

Skrzydła drzwi przylgowych są łatwiejsze w montażu oraz regulacji zawiasów. Wiele osób decyduje się na ich samodzielne osadzenie, co pozwala na obniżenie kosztów.

Co zrobić, żeby nie żałować zakupu?

Wyjaśnienie pojęć: przylga i ościeżnica to pierwszy krok, aby zrozumieć różnice pomiędzy drzwiami przylgowymi a bezprzylgowymi.  Wtedy okazuje się, że: „nie taki diabeł straszny jak go malują”.

Aby nie żałować decyzji zakupu, należy zwrócić uwagę na cztery czynniki:

  • wystrój wnętrza
  • nasze upodobania
  • preferowany sposób montażu
  • koszt

Analiza tych czynników pomoże podjąć decyzję, które drzwi wybrać: przylgowe czy bezprzylgowe.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*