Dlaczego kobiety decydują się nie mieć dzieci?

Spadający lub stojący w miejscu wskaźnik dzietności to rosnący problem dla gospodarki wielu państw, Polski również. Rząd wymyśla coraz to nowsze programy, aby przekonać nie tylko rodziny, ale i samotne kobiety do korzystania z możliwości i rodzenia dzieci. Na dłuższą metę nic jednak nie działa. Władze dając zapomogę finansową wspierają przyszłe matki finansowo, co oczywiście jest ważne, ale zapominają o drugim bardzo ważnym aspekcie – psychice przyszłej matki. Oto kilka powodów, przez które mimo oferowanej pomocy kobiety nadal decydują się nie mieć dzieci.

Strach

Strach jest paraliżującą emocją. Wiele kobiet decyduje się nie mieć dzieci ponieważ się boi, że sobie nie poradzi. Rząd oferuje pomoc finansową, jednak pieniądze to nie jedyne zmartwienie przyszłej mamy. Kobiety, zwłaszcza te młode, boją się odpowiedzialności jaka wiąże się z posiadaniem dziecka. Każda z nas jest świadoma tego, że dziecko to mała, bezbronna, i całkowicie od nas zależna istota. Zwierzę domowe to też odpowiedzialność, ale nie jest bezbronne i tak delikatne jak niemowlę. Już pierwsze miesiące życia dziecka mają wpływ na jego dorosłe życie. Wszystkie decyzje, które matka podejmie na wczesnym etapie rozwoju dziecka, będą miały wpływ na jego szczęście w przyszłości. Każda przyszła mama boi się, że nie podoła temu wyzwaniu. Niektóre jednak boją się do tego stopnia, że decydują się nawet nie próbować ze strachu, że ich dziecko będzie nieszczęśliwe z ich winy.

Brak wzoru do naśladowania

Kolejnym powodem, przez który wiele kobiet rezygnuje z posiadania potomstwa jest brak dobrego wzoru matki do naśladowania. Brak dobrej relacji z własną mamą powoduje, że młoda dziewczyna nie umie wyobrazić sobie siebie w roli mamy w przyszłości. Są to głównie młode kobiety, pochodzące z zaburzonych rodzin z problemami takimi jak przemoc czy alkoholizm, ale nie tylko. Do powstania poważnie zaburzonych relacji wystarczą zaburzanie komunikacyjne wynikające z różnic charakterów i poglądów. Osoby te boją się, że zakładając własne rodziny powtórzą błędy swoich rodziców i skażą swoje dzieci na taki sam los. Utrudniony dostęp do darmowej pomocy psychologicznej w naszym kraju uniemożliwia zrozumienie i uwolnienie się od schematów panujących w toksycznych rodzinach.

Choroby i skłonności do nich

Kolejnym problemem który dostrzega część potencjalnych młodych mam są przekazywane genetycznie skłonności do wielu chorób. Wśród nich są nie tylko choroby fizyczne jak cukrzyca, nowotwory czy choroby serca, ale także skłonności do chorób i zaburzeń psychicznych, między innymi depresji i zaburzeń odżywiania. Dziedziczone są również skłonności do otyłości i żylaków. Kobieta świadoma tego, że jej córka będzie narażona na nowotwór piersi ponieważ występuje on w jej rodzinie co drugie pokolenie, może zdecydować się wcale nie mieć dzieci.

Nie oceniajmy

Każda kobieta ma prawo podjąć decyzję o posiadaniu dzieci sama lub z partnerem. Zrozumiałe jest, że rząd zachęca rodziny do posiadania potomstwa by wspomóc gospodarkę, jednak nie ma prawa nikogo do tego zmuszać. Tak samo społeczeństwo nie ma prawa oceniać kobiet, które nie chcą mieć dzieci. Musimy pamiętać, że raczej nie jest to zwykły kaprys, ale dokładnie przemyślana decyzja. Niechęć do dzieci to równie dobry powód, nieszczęśliwa mama nie będzie dobrą mamą.

wskaźnik dzietności

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*