A może w wakacje pod namiot?

Kiedy masz dość rutynowego dnia i zawsze w podobny sposób spędzanych wakacji, nagle pojawia się pytanie w Twojej głowie:  A może w tym roku pod namiot?

Nie mając doświadczenia w podobnych voyagach, pomysł ten może wydawać się trudny do zrealizowania, ale kto nie spróbuje ten się nie dowie. I tak po entuzjastycznym ogłoszeniu pomysłu rodzinie, przychodzi czas na pytania.

Kiedy jest najlepsza pora na wyjazd pod namiot?

Rozbijanie namiotu na dziko.

Wybierając się na tego typu wakacje możemy być bardziej spontaniczni jeśli chodzi o planowanie daty wyjazdu. Bukowania parceli nie musimy robić z półrocznym wyprzedzeniem jak w przypadku planowanych wakacji w hotelu lub domkach. Decydując się na rozbicie namiotu na dziko, możemy być całkowicie spontaniczni. Sprawdzamy na mapie Banku Danych o Lasach (BDL) gdzie jest to legalne, czekamy na odpowiednią pogodę i wsiadamy do auta. Musimy pamiętać jedynie o warunkach, które muszą zostać spełnione, by nasz pobyt nie zakończył się zapłaceniem mandatu lub popełnieniem wykroczenia. Biwakując na dziko nie musimy tego zgłaszać nadleśnictwu w przypadku kiedy:

– liczba biwakujących osób nie przekracza dziewięciu
– nie pozostajemy tam dłużej niż dwie noce.

Musimy również upewnić się w których miejscach można używać kuchenki gazowej lub rozpalić ognisko i skąd wziąć drewno lub chrust.

Pole namiotowe

Decydując się na spędzenie wakacji na polu namiotowym, powinniśmy jednak z wyprzedzeniem zarezerwować sobie parcelę. Szczególnie jeśli chodzi o popularne i oblegane pola namiotowe. Zaletą pobytu dla niektórych na polu namiotowym jest obecność innych urlopowiczów. Nasze dzieci z łatwością znajdą odpowiednich kompanów do zabawy, gdyż czas przy sprzyjającej pogodzie spędza się zazwyczaj na zewnątrz.

Czego potrzebujemy by nasz wyjazd odbył się bezproblemowo?

Oczywiście najbardziej potrzebną rzeczą jest namiot. Jednak w ilości ofert jako początkujący urlopowicze możemy się pogubić, gdyż nie wiemy na co tak na prawdę zwrócić uwagę.

Podstawową sprawą jest wielkość namiotu, która powinna być dopasowana do ilości osób, które będą w nim zamieszkiwać. Jeśli nasz pobyt jest dłuższy, warto pomyśleć również o przedsionku. Można w nim w czasie niepogody spędzać razem czas, grając przy stoliku lub przygotowując jedzenie.

Kiedy na polu namiotowym nie ma kuchni, a niekoniecznie chcemy codziennie stołować się w restauracjach, dobrym rozwiązaniem jest kuchenka gazowa lub płyta elektryczna do gotowania. Prawie na każdym polu namiotowym jest możliwość podłączenia do prądu.

Do przechowywania prowiantu, który wymaga chłodzenia, dobrze byłoby zaopatrzyć się w turystyczną lodówkę.

By po całym dniu wrażeń dobrze wypocząć, koniecznością jest zakupienie klasycznych pompowanych materacy lub karimaty, które mogą być grubsze, cieńsze lub też samopompujace się. W sklepach znajdziemy rownież łóżka turystyczne, które są warte uwagi. Nie możemy zapomnieć także o śpiworach, które można znaleźć w wielu kształtach, co z kolei ma wpływ na utrzymywanie ciepła.

Przydatną i wygodną rzeczą, szczególnie dla dzieci jest turystyczna toaleta. Nie trzeba w nocy szukać toalet, a w przypadku biwakowania na dziko, łatwiej dziecku jest usiąść na toalecie niż spacerować po lesie. Oczywiście w tym drugim przypadku powinniśmy mieć ze sobą saperkę.

Jeśli traktujemy nasz wyjazd pod namiot typowo jako test to zastanówmy się nad mniej kosztowną alternatywą do zakupu całego ekwipunku. Dobrym rozwiązaniem będzie pożyczenie namiotu oraz sprzętu od kogoś lub wypożyczenie takiego sprzętu ze sklepu stacjonarnego lub internetowego. Będzie to finansowo korzystniejszym sposobem wypróbowania czy wogóle takie wakacje są dla nas.

Pies pod namiotem.

Wielu urlopowiczów, którzy wyjeżdżają na wakacje staje przed problemem co zrobić z ukochanym pupilem. Ale pies pod namiotem? Czy jest to możliwe? Otóż na wielu polach namiotowych nie ma z tym najmniejszego problemu. Niektórzy wlaściciele pól namiotowych zastrzegają sobie, by pies był raczej małych rozmiarów. Jest to jednak sprawa o którą należy przed wyjazdem zapytać. Po uiszczeniu dodatkowej opłaty za naszego czworonoga, możemy wspólnie spędzić wakacje pod namiotem i cieszyć się życiem pod gołym, ale pięknym niebem.

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*