Królik domowy. Jak opiekować się królikiem? Niezbędna wiedza i wskazówki.

Królik jest popularnym zwierzęciem występującym w oolskich domach. Wiele rodzin wybiera go jako przyjaciela zamiast kota albo psa. Ta urocza, puchata istota ma specyficzny tryb życia, zachowanie i potrzeby. W tym artykule przedstawię Ci, jak najlepiej zadbać o swojego pupila i o czym należy pamiętać decydując się na jego adopcję.

Królik to nie gryzoń 

Jedną z ważniejszych informacji, jaką musi nabyć świeżo upieczony właściciel królika jest fakt, iż nie jest on gryzoniem. Strony internetowe, sklepy zoologiczne a nawet producenci pożywienia i akcesoriów dla tego rodzaju zwierzęcia często wprowadzają w błąd, pisząc na opakowaniach swoich produktów “karma dla gryzonia” i umieszczając na grafice królika wśród świnki morskiej, chomika czy szczura. Strony internetowe bardzo często robią analogiczny błąd, zamieszczając akcesoria dla królika w sekcji ,,dla gryzoni”. Wszystkie powyżej wymienione gatunki zwierząt mają zupełnie inne potrzeby żywieniowe oraz bytowe, a lekceważenie ich może doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia i jakości życia zwierzęcia.  

Co musisz wiedzieć o króliku?  

Budowanie relacji z zajęczakiem jest o wiele trudniejsze niż przyjaźń z psem czy kotem. Królik to ogromny indywidualista, który żyje własnym życiem i stworzenie z nim więzi jest niezwykle trudne. Zwierzę prowadzi tryb zmierzchowy, więc ciężko mu dostosować swój plan dnia do codziennego funkcjonowania właściciela – w ciągu dnia leżakuje, a w nocy osiąga maksimum swojej aktywności. Nie skupiajmy się jednak na negatywach – jeżeli oswoimy naszego przyjaciela, będzie doskonałym kompanem do leżakowania, odpoczywania czy oglądania filmów. Nie każdy wie, że króliki to zwierzęta inteligentne. Możemy nauczyć je prostych sztuczek przekupując smakołykami oraz z powodzeniem korzystają z kuwety.  

Rasy królików domowych 

W ostatnim czasie coraz popularniejszy jest zakup rasowych królików z hodowli. Najbardziej popularne rasy to: mini lop, mini rex, baranek miniaturka oraz teddy. Są to rasy wykazujące się określonymi cechami charakteru oraz wyglądu.  

Uszatego przyjaciela można nabyć także ze sklepu zoologicznego. Stało się to coraz częściej negowane przez pasjonatów, ponieważ króliki ze sklepu bardzo często są źle traktowane, zbyt szybko odstawiane od matki oraz nie mają zapewnionych dobrych warunków – odpowiedniej klatki, jedzenia, podłoża etc.  Zaprzestanie kupowania królików w sklepie zoologicznym spowoduje mniejszy popyt, a co za tym idzie – mniejszą podaż.  

Najbardziej polecaną formą przygarnięcia przyjaciela jest adopcja. W Polsce istnieje ogrom fundacji zajmujących się uwalnianiem królików ze złych warunków lub ratowaniem przed śmiercią i przeznaczeniem na mięso. Osoby, które podejmą się adopcji muszą przejść rozmowę przed adopcyjną oraz udowodnić, że są w stanie zapewnić odpowiednie warunki zwierzęciu. 

Opieka nad pupilem 

Zajmowanie się królikiem domowym, świnką morską, szczurem czy innym zwierzęciem przebywającym w zamkniętej przestrzeni jest zdecydowanie bardziej wymagające od opieki nad psem czy kotem. Klatkę należy regularnie czyścić z siana, futra, odchodów i moczu. Królik powinien dostawać karmę bez zbóż i dodatków, najlepiej taką która składa się w większości z ziół. Istnieje metoda karmienia wyłącznie ziołami, ale jest to opcja dla wtajemniczonych. Zwierzęta te, mogą z umiarem dostawać owoce i warzywa. Niektórym osobnikom szkodzi karmienie świeżymi produktami, w związku z tym należy kontrolować samopoczucie i stan zdrowia przyjaciela. Ważną kwestią w opiece nad królikiem jest zapewnienie mu przyjaciela takiego samego gatunku, ponieważ są to zwierzęta stadne. Zanim zaadoptujemy kompana dla naszego pupila, musimy zdecydować się na kastrację lub sterylizację. Królik w trakcie dojrzewania produkuje coraz więcej hormonów i staje się agresywny, dlatego wykonanie zabiegu jest niezbędne.

Koszty utrzymania

Królik nie jest drogim zwierzęciem. Najbardziej kosztowna jest wyprawka: klatka, kuweta, poidło oraz miseczka. Na codzień zwierzę spożywa karmę dla królików, siano, zioła, ew. owoce i warzywa. Należy pamiętać o pellecie do wypełnienia kuwety. Na rynku sprzedawane są różnego rodzaju akcesoria do klatki i zabawki, jednak nie jest to konieczny wydatek.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*