Jak zaaranżować wnętrze, gdy serce bije w stylu loft?

Wnętrze w stylu loft
Aranżacja w stylu loft, fot. Max Vakhtbovych

Styl loftowy pojawił się w naszych pomieszczeniach i chyba jeszcze przez jakąś chwilę z nami zostanie, choć czasem w aranżacji wnętrz będzie wdawał się w mały romans z innymi stylami 😉 Z wielkich przestrzeni, które zostały po starych fabrykach, przenosi się na grunt nawet niewielkich mieszkań. Czy mieszkanie w bloku można urządzić w stylu loft? Spróbujmy się wspólnie na tym zastanowić.

Styl loft – czym się charakteryzuje?

Wnętrze w stylu loftowym
Wnętrze w stylu loft, fot. Skylar Kang

Pomieszczenia mieszkalne urządzone w budynkach po dawnych fabrykach dały początek narodzinom stylu, dlatego w aranżacjach stylu loft wykorzystywane są cegły oraz surowy beton. Z kolei przewody elektryczne zwisają z sufitu i w ten sposób tworzą element dekoracyjny. Meble, regały są wykończone elementami metalowymi w kolorze czarnym i stają się akcentem całej aranżacji. Dla ocieplenia pomieszczenia regały można upiększyć roślinami, które swoją zielenią przełamią surowe wnętrze. Barwy dominujące w tym stylu to odcienie szarości, czerń i biel.   

Styl loftowy – czy jest możliwy w bloku?

Wydaje się, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć ze sobą elementy charakterystyczne dla różnych stylów. Wynika to z faktu, że aranżowane pomieszczenie powinno służyć przede wszystkim domownikom, a niestety na niewielkiej przestrzeni czasem trudno jest pogodzić panujące trendy z aspektem praktycznym. Pocieszające jest to, że nawet w niewielkim mieszkaniu w bloku, można detalami nawiązać do omawianego stylu, a akcenty w zaprojektowanej przestrzeni potrafią dodać uroku. Stoliki z metalową ramą doskonale uzupełniają aranżację. W stylu industrialnym kierujemy się minimalizmem, jednak nie zapominajmy o charakterystycznym oświetleniu takim jak lampy w stylu przemysłowym czy żarówki typu loft, które doskonale wpisują się w omawianą aranżację. Z kolei powieszenie luster w czarnej ramie optycznie powiększy przestrzeń.

Styl loft a aranżacja łazienki

Jeżeli omawiany styl loft nie sprawdza nam się do aranżacji niewielkiego mieszkania, możemy w ten sposób zaprojektować tylko łazienkę. Płytki ceramiczne imitujące beton w połączeniu z czarnymi elementami stworzą niezapomnianą kompozycję, a surowy klimat można zaakcentować użyciem cegły na ścianie. Taki dodatek sprawdzi się nie tylko w łazience, ale także w kuchni. Utrzymanie w czystości ułatwi zaimpregnowanie powierzchni odpowiednim preparatem. Zabezpieczenie powierzchni stworzy warstwę, która nie pozwoli na tworzenie się plam i zabrudzeń. Przed zastosowaniem warto wykonać próbę na małym fragmencie, aby sprawdzić reakcję materiału z preparatem. Niektóre impregnaty mogą powodować ożywienie koloru czy nawet nadać cegle połysk.

Styl loftowy w wyposażeniu do łazienki

Kabina prysznicowa czy parawan zamontowany na wannie, pomalowany w czarną kratę czy ramę to jedna z propozycji do aranżacji łazienki w stylu industrialnym. Dla podkreślenia surowego klimatu w aranżacjach pojawiły się szafki pod umywalki na metalowych konstrukcjach, które doskonale harmonizują z chłodnym klimatem. Styl industrialny w łazience często zostaje przełamany dodatkami imitującymi drewno, spotkamy tu zarówno fronty meblowe, jak i glazurę o takim wykończeniu. Przy aranżowaniu łazienki w stylu loft nie zapominajmy o pozostałych elementach wyposażenia takich jak armatura, grzejniki czy akcesoria łazienkowe.

Styl loft i urok czarnej armatury

Od dłuższego czasu zachwyt wśród klientów wzbudza armatura w czarnym kolorze. Wspaniale wpisuje się do  aranżacji w stylu loftowym w łazience i kuchni. W pomieszczeniach kąpielowych, obok tradycyjnych baterii prysznicowych i umywalkowych montowanych na blacie czy w umywalce, można założyć armaturę podtynkową. Charakterystyczne czarne elementy harmonijnie uzupełnią aranżację. Podczas codziennej pielęgnacji armatury w kolorze nie używajmy środków agresywnych, tylko preparaty dedykowane do takiej armatury. Przy wodzie posiadającej wiele minerałów zalecane jest przecieranie szmatką kropli wody zaraz po każdym użyciu.

Zestawy prysznicowe, które posiadają w komplecie deszczownicę oraz słuchawkę posiadają wypustki ułatwiające utrzymanie czystości. Bateria podtynkowa nie posiada widocznej rurki łączącej korpus baterii z deszczownicą, a to daje możliwość wykonania estetycznej aranżacji oraz zmniejsza powierzchnię wymagającą utrzymania w czystości. Duża grupa klientów obawia się wyboru armatury podtynkowej. Tu jednak pragnę uspokoić, ponieważ słuchawka, wąż czy deszczownica to elementy, które można wymienić. Głowica mieszacza armatury jest również elementem wymiennym. Przy wyborze armatury podtynkowej istotny jest montaż wykonany przez wykwalifikowanego instalatora. Tylko tak unikniemy dodatkowych wydatków i nerwowej sytuacji.

Styl loftowy a magia detali

Przy wyposażeniu łazienki w stylu loft nie zapominajmy o wyborze grzejnika oraz akcesoriów na mydło czy papier toaletowy. Bogata oferta na grzejniki daje możliwość zakupu modelu o nowoczesnym kształcie, w różnych kolorach, w tym w kolorze czarnym lub grafitowym. Przy ciekawej aranżacji takie drobne detale stwarzają klimat w całym pomieszczeniu. Dla spójności projektu wybrany grzejnik najlepiej dopasować z zaworkami w czarnym, grafitowym kolorze. Już nie jest problemem dokupienie nawet grzałki elektrycznej w wymienionym kolorze.

Obok czarnej armatury elementem akcentującym aranżację w stylu loft są akcesoria łazienkowe. Przede wszystkim to mydelniczki, wieszaki, ale również szczotki do toalety. Wśród wieszaków pojedynczych znajdziemy produkty w postaci relingów, które znacznie ułatwiają schnięcie wilgotnego ręcznika.

Salon z kuchnią jako przykład inspiracji

Omawiany styl wspaniale sprawdza się w aranżacji kuchni połączonej z salonem. Dlatego meble kuchenne często swoją fakturą i barwą przypominają drewno, a dla podkreślenia stylu uzupełniają je czarne detale takie jak uchwyty meblowe czy relingi. Kanapy i narożniki w salonie mogą pełnić funkcje elementu oddzielającego dwie strefy od siebie. W aranżacji loftowej jako okładzinę ścienną i podłogową znajdziemy beton, obok którego niezwykle popularna jest czerwona cegła. Z pewnością ozdobi nie tylko przestrzeń pomiędzy szafkami w kuchni, ale także ścianę w salonie.

Styl loftowy w salonie
Salon w stylu loft, fot. Max Vakhtbovych

Wśród wielu aranżacji salonu w stylu loft można zauważyć tendencję do stosowania płyt w wielkim formacie. Duża powierzchnia wygląda niezwykle efektownie oraz optycznie powiększa pomieszczenie. Obok glazury na uwagę zasługuje również użycie betonu architektonicznego w projektach. A jego dostępność w różnych kolorach i rozmiarach oraz łatwy montaż otwiera możliwości na interesującą aranżację pomieszczenia w stylu loft. Często stopień porowatości betonu architektonicznego może zostać dobrany do oczekiwań klienta. Jest to jedna z propozycji na zaaranżowanie ściany na przykład za telewizorem. Oczywiście przy planowaniu salonu w stylu loft nie można zapominać o stoliku kawowym przy kanapie. To on pomieści między innymi napoje i uatrakcyjni wieczór kibica 😉

Na podsumowanie warto dodać, że nie musimy trzymać się twardo wyznaczonych trendów. Mieszanie stylów pozwala na stworzenie projektów wyróżniających się i długo zapadających w pamięć. Wydaje się, że omawiany styl loft pozostanie z nami w drobnych akcentach, które będą pojawiały się w naszej przestrzeni.

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*