Jak optycznie powiększyć pomieszczenie?

Oświetlenie w sypialni

Przygotowanie aranżacji niewielkiego pomieszczenia wymaga obserwacji oraz sprawdzenia różnych rozwiązań. Istnieją środki, dzięki którym przy niewielkim nakładzie pracy można optycznie powiększyć pomieszczenie.  Czy jest to możliwe, aby tak przygotowana aranżacja przyczyniła się do tego, że wnętrze jest przyjemne i praktyczne dla jego domowników?

Poniżej przedstawiam kilka porad 😊

Czy kolory optycznie powiększają pomieszczenie?

Wybrana barwa może diametralnie zmienić aranżowane wnętrze. Przy niewielkim metrażu jasne kolory; biel, beż czy delikatny róż mają za zadanie rozświetlić pomieszczenie, a tym samym optycznie go powiększyć. Czy należy wystrzegać się ciemnych kolorów na ścianie? Otóż nie! Pomalowanie jednej ściany w ciemnej barwie nada głębi, a wszystko to dzięki kontrastowi się z jasnymi farbami.

Optycznie powiększone wnętrze
Optycznie powiększone wnętrze, fot. Max Vakhtbovych

Omawiając kolory w pomieszczeniu, nie możemy zapominać o meblach, których wielkość nie powinna przekraczać wysokości połowy ściany. W ten sposób nie stworzymy wizualnie ciężkiej zabudowy. Jeżeli kolorystyka kanapy czy mebli jest w tonie zbliżonym do ściany, to również przestrzeń wydaje się większa. Przy wybieraniu pozostałych elementów do wyposażenia unikajmy ciężkich, bardzo bogatych we wzory dywanów. Aby optycznie powiększyć pomieszczenie, lepszym rozwiązaniem jest jednolita powierzchnia podłogi. Jeżeli musimy zakupić dywan, to sugerujmy się fasonami minimalistycznymi, w jednolitej barwie lub z nienachalnym wzorem.

Optyczne powiększenie pomieszczenia za pomocą tapety – czy jest możliwe?

Zastosowanie tapety w aranżacji pomieszczenia może zdziałać cuda. Pionowe pasy sprawią, że pokój czy salon wyda się wyższy. Przy wnętrzach urządzonych w jednolitej barwie można położyć tapetę we wzory, która stanie się akcentem w pomieszczeniu. Zastosowanie sztukaterii ściennej i listew przypodłogowych pięknie wykończy taki element. Hitem wśród projektów wnętrz są elementy sztukaterii stosowane w różnych aranżacjach. Biała listwa zmontowana na ścianie tuż przy suficie sprawi złudzenie optyczne, że pomieszczenie jest większe.

Oświetlenie jako sprytny zabieg na powiększenie pomieszczenia

Wydaje się, że przez długi czas niedocenianym czarodziejem w optycznym powiększaniu pomieszczenia było oświetlenie. Kto z nas nie posiadał tylko lampy wiszącej z sufitu na środku pokoju?! Nadeszła zmiana i nawet przy niewielkich pomieszczeniach oświetlenie punktowe tworzy niebanalne wnętrze. Oryginalna lampa postawiona w rogu staje się elementem dopełniającym aranżacje i rozświetla ciemniejszy kącik. Tak uzyskamy nie tylko przytulne wnętrze, ale również wzrokowo większe. Nie bójmy się roli oświetlenia w aranżacji wnętrz! Pamiętajmy, że wybór barwy światła może zmieniać odbiór kolorów ścian oraz mebli. A co ważne rodzaj barwy światła wpływa na nasze samopoczucie, na przykład barwa zimna sprzyja koncentracji i pracy.

Optycznie powiększone pomieszczenie
Salon z oknem, fot. Max Vakhtbovych

Omawiając role oświetlenia, nie można zapomnieć o naturalnym świetle wpadającym przez okna. Aby uzyskać wrażenie większej przestrzeni, nie zakładajmy ciężkich zasłon i grubych firan. Delikatna tkanina zawieszona  w oknie wystarczy lub zrezygnujmy z niej, jeżeli ten brak nie spowoduje dyskomfortu.

Oświetlenie w salonie
Oświetlenie w salonie, fot. Max Vakhtbovych

Lustro w aranżacji

Optycznie powiększone pomieszczenie
Lustro w aranżacji, fot. Rachel Claire

Nie trzeba być architektem, aby wiedzieć, że lustro powiększa optycznie pomieszczenie, bo nadaje prawdziwej głębi. Bogata oferta producentów luster daje możliwość zakupu modelu dopasowanego do stylu panującego w pomieszczeniu lub wykonanie produktu pod wymiar. Lustra znajdują zastosowanie w drzwiach szafy w zabudowie wnękowej, w łazienkach czy jadalniach. Według zasad Feng Shui luster nie umieszcza się w sypialni naprzeciwko łóżka. Doskonałym miejscem na taką taflę jest korytarz czy hol. Z mniejszych elementów lustrzanych można stworzyć ciekawe dekoracje na ścianie.

 

Podczas aranżowania naszej przestrzeni nie bójmy się stosowania różnych rozwiązań. To szukanie pomysłów estetycznych i praktycznych, dopasowanych do indywidualnych wymagań. Urządzajmy, zmieniajmy w taki sposób, aby przestrzeń wokół nas była miejscem przytulnym, do którego chce się wracać.

 

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*