Fuerteventura – najpiękniejsze plaże i atrakcje turystyczne

Fuerteventura jest hiszpańską wyspą otoczoną Oceanem Atlantyckim. Powstała w wyniku aktywności tektonicznej i wulkanicznej. Jest częścią Archipelagu Wysp Kanaryjskich, w skład którego wchodzi: Teneryfa, Gran Canaria, Lanzarote, La Palma, El Hierro oraz La Gomera. Fuerteventura to druga co do wielkości wyspa, jednocześnie jest z nich wszystkich najrzadziej zaludniona. Podróż samochodem z północy wyspy na południe zajmuje około 1 godzinę 40 minut. Od brzegów Afryki dzieli ją zaledwie 120 km. Wyspa charakteryzuje się pustynnym, dziewiczym krajobrazem o ubogiej roślinności. Dzięki temu można poczuć się jak na innej planecie. Wizytówką Fuerteventury są szerokie, rajskie plaże oraz wulkaniczna sceneria.

Warunki pogodowe na Fuerteventurze

Temperatura powietrza

Na wyspie panuje suchy klimat. Temperatura powietrza latem w ciągu dnia wynosi 26-28°C. Mimo to może wzrosnąć nawet do 40°C. Najcieplejsze miesiące to lipiec, sierpień i wrzesień. Zima na Fuerteventurze jest łagodna, a temperatura rzadko kiedy spada poniżej 19°C. W ciągu dnia można doświadczyć około 7 godzin nasłonecznienia. Z tego względu wyspa jest bardzo często wybierana przez turystów nie tylko latem, ale również w okresie zimowym. Ciekawostką jest, że słońce na wyspie świeci około 340 dni w ciągu roku! Jest to zasługa bliskiego położenia afrykańskiej linii brzegowej.

Opady deszczu

Na Fuerteventurze opady deszczu nie są częstym zjawiskiem. Występują głównie w miesiącach zimowych – od listopada do marca. Mimo wszystko nawet w grudniu można trafić na piękną pogodę. Osoby, które podczas swoich wakacji chcą ograniczyć do minimum możliwość występowania opadów, powinny wybrać się na wyspę od maja do sierpnia. W ciągu roku opady deszczu wynoszą około 200 mm. Dla porównania w Polsce roczne opady wynoszą od 500 mm w środkowej części kraju do 1000 mm w górach!

Wiatr

Fuerteventura nie bez powodu mianowana została „wyspą wiatrów”. Już sama nazwa na to wskazuje. W języku hiszpańskim słowo fuerte oznacza silny, a vento – wiatr. Nikogo nie dziwi widok turysty, który goni swój słomiany kapelusz. Z drugiej strony bryza daje ukojenie oraz sprawia, że wysoka temperatura nie jest tak bardzo odczuwalna.

Pakując walizki, koniecznie należy zaopatrzyć się w kremy z filtrem, okulary przeciwsłoneczne oraz mimo występującego wiatru — nakrycie głowy. Wskaźnik promieniowania ultrafioletowego (UV) na wyspie jest niezmiernie wysoki. W 11-stopniowej skali często osiąga najwyższe wyniki, dlatego bardzo łatwo można się nie tylko opalić, ale również oparzyć.

Przed wyjazdem warto sprawdzić aktualną prognozę pogody.

Calima, czyli burza piaskowa

Pojawienie się burzy piaskowej nie jest czymś, co zaskakuje mieszkańców. Calima jest zjawiskiem atmosferycznym pojawiającym się na Wyspach Kanaryjskich co najmniej kilka razu w ciągu roku. Potocznie mówi się, że jest to pył znad Sahary. Kiedy od strony afrykańskiej pojawiają się silniejsze podmuchy, kryształy piasku unoszą się i wraz z wiatrem docierają aż na hiszpańskie wyspy.

Calimę można bardzo łatwo rozpoznać. Zwiastunem jest wzrost temperatury (nawet o 10°C) oraz zamglone powietrze, co wiąże się ze zmniejszeniem widoczności. Otoczenie wygląda tak, jakby ktoś nałożył na świat pomarańczowy filtr. Tak naprawdę to pył unoszący się w powietrzu. Calima najczęściej występuje od listopada do kwietnia i zwykle trwa kilka dni. W miesiącach letnich (szczególnie od maja do lipca) prawdopodobieństwo doświadczenia zjawiska jest niewielkie. Jednak jeśli pojawi się, potrafi być bardzo uciążliwe i trwać dłużej. Rekordowa calima pojawiła się w lutym 2020 r. Osoby, które cierpią na choroby układu oddechowego, powinny zabrać ze sobą niezbędne leki.

Najpiękniejsze plaże Fuerteventury

Fuerteventura posiada linię brzegową o długości aż 340 km. Szerokie, piaszczyste plaże ze szmaragdową wodą są wyróżnikiem wyspy. Nie trzeba martwić się o znalezienie odrobiny wolnego miejsca na plażowanie – jest go mnóstwo. Jeśli ktoś marzy o relaksie z dala od tłumu ludzi, to plaże Fuerteventury są do tego niemal stworzone.

Należy wspomnieć jeszcze o bardzo ważnej kwestii. Przyjęło się, że wyspa jest przyjazna dla nudystów. Najwięcej można ich spotkać przy wydmach w Corralejo oraz na plaży w Sotavento — nie mają wyznaczonych swoich sfer.

Poniżej zostaną przedstawione tylko jedne z najpopularniejszych plaż. Na całej Fuerteventurze jest ich około 150, na pewno jest co odkrywać!

Park Narodowy Dunas de Corralejo

Rezerwat położony jest na północy wyspy obok turystycznej miejscowości Corralejo. Z jednej strony piękno Oceanu Atlantyckiego, a z drugiej wydmy, największe na całych Wyspach Kanaryjskich. Cały park zajmuje obszar 27 kilometrów kwadratowych. Nie bez powodu można poczuć się tam jak na Saharze! Różne odcienie błękitu wody kontrastujące ze złotym piaskiem, sprawiają, że miejsce zapada w pamięci na długo.

Park przecina droga ekspresowa FV-1. Już sam przejazd tą trasą zapiera dech w piersiach. Na środku rezerwatu został wybudowany hotel RIU, który ma swoich zwolenników, jak i przeciwników. Część ludzi uważa, że zaburza widok natury, natomiast dla innych to doskonałe miejsce na relaks. Jakby tego było mało, spędzając czas na plaży, można dostrzec nieopodal wysepkę Lobos, która jest częścią Fuerteventury. Jeśli ktoś wytęży wzrok, zobaczy także Lanzarote. Z portu w Corralejo regularnie odpływają w tym kierunku promy.

Popcorn Beach

Jakiś czas temu plaża została mianowana hitem Instagrama. Znajduje się na północy wyspy pomiędzy Corralejo i Majanicho. Białe kamyki do złudzenia przypominają popcorn. W rzeczywistości są to kawałki martwego koralowca. Turyści pokochali tę plażę do tego stopnia, że „prażonej kukurydzy” ubywa w zastraszającym tempie. Paleontolodzy uważają, że plaża powinna zostać objęta ochroną. Niewielu zdaje sobie sprawę, że proces powstawania tego zjawiska może zajmować aż tysiące lat!

Playa de Sotavento 

Plaża zlokalizowana jest na południowej części Fuerteventury. Nazywana jest także laguną Sotavento, która powstaje w trakcie przypływu. W hotelach oraz w wielu innych puntach na wyspie rozdawane są bezpłatne mapki, które informują o poziomie wody. Dzięki temu można wybrać najbardziej odpowiedni moment na zwiedzanie tej plaży na Fuerteventurze. Bardzo dobrym miejscem, w którym można obserwować proces powstawania laguny, jest klif koło hotelu Melia.

Aktywny wypoczynek? Może sporty wodne? Czemu nie! Siła wiatru i występujące fale sprawią, że jest to idealne miejsce osób chcących aktywnie spędzić swoje wakacje na Fuerteventurze. Rene Egli to jedna z najbardziej prestiżowych szkółek sportów wodnych na całej wyspie. Doceniają ją nie tylko turyści, ale również mieszkańcy.

Playa de Cofete

Najbardziej tajemnicza i dziewicza plaża na całej Fuerteventurze. Niektórzy nazywają to miejsce „apokaliptycznym” . Znajduje się na południu wyspy, na półwyspie Jandia. Z jednej strony ocean, z drugiej wysokie góry i chmury, które próbują się przez nie przedostać. Już sam dojazd w to miejsce jest emocjonujący.

Kilkanaście kilometrów szutrowej drogi pełnej niebezpiecznych zakrętów może przyprawić o zawrót głowy. Warto zaopatrzyć się w samochód z napędem 4×4, jednak nie jest to niezbędne. Kąpiele morskie na plaży Cofete nie są preferowane, ponieważ występują silne prądy morskie. Właśnie tam w 2013 roku Ridley Scott kręcił film „Exodus: Bogowie i królowie” .

Playa De La Concha

Plaża mieści się na zachodzie Fuerteventury. W pobliżu jest miasteczko El Cotillo – niewielki, kameralny kurort. Plaża otoczona jest malowniczą zatoką. Jest to idealne miejsce dla rodzin z dziećmi, ponieważ ocean jest wyciszony, a fale są bardzo słabe. W bardziej wietrznych dniach można schować się za corralitos. Są to okrągłe mury stworzone przez miejscowych, które służą jako schronienie przed wiatrem. Plaża La Concha jest bardzo popularna w tej części Fuerteventury. Jeśli komuś zależy na relaksie w ciszy i spokoju, lepiej oddalić się od zatoki, która czasami może być lekko zatłoczona przez turystów. Kawałek dalej plaże są tak samo piękne, a najczęściej praktycznie puste.

Atrakcje turystyczne Fuerteventury

Jaskinie w Ajuy

Miejscowość Ajuy leży na zachodnim wybrzeżu wyspy i przyciąga mnóstwo turystów z całego świata. Nazwa zapada w pamięci, ponieważ w języku hiszpańskim [j] czyta się jako [ch], natomiast [y] jako [j].

Jaskinie powstały z magmy, skał wulkanicznych oraz osadowych i są najstarsze na całych Wyspach Kanaryjskich. Legenda głosi, że w owych jaskiniach piraci przechowywali swoje skarby. Wybrzeże otaczają wysokie klify. Planując zwiedzenie tego miejsca, warto przygotować się odpowiednio wcześniej. Ścieżka do jaskiń prowadzi przez dość strome, naturalnie powstałe stopnie. Często są one śliskie, dlatego wygodne obuwie to podstawa. Przyda się również latarka – w środku jaskiń jest dość ciemno. Z tego też względu nie jest to najbezpieczniejsze miejsce dla małych dzieci.

Ajuy jest miasteczkiem rybackim, bardzo małym, a zarazem urokliwym. Turyści po zwiedzeniu jaskiń, chętnie wypoczywają na pobliskiej plaży z charakterystycznym, czarnym piaskiem. Łatwo sobie wyobrazić jak krystaliczny ocean kontrastuje z ciemnym wybrzeżem i okolicznymi budynkami w kolorze bieli, beżu, błękitu. Z pewnością jest to atrakcja, którą na Fuerteventurze warto zobaczyć!

Betancuria

Dla niektórych to najbardziej urokliwe miasteczko na Fuerteventurze. Betancuria była kiedyś stolicą wyspy. Aby dostać się do tego miejsca, trzeba pokonać drogę prowadzącą przez góry. W trakcie wyprawy można zatrzymać się na kilku punktach widokowych. Panorama wprawi w osłupienie nawet najbardziej wymagającego turystę. To właśnie tutaj można poczuć się jak na opuszczonej planecie.

Złoto-brązowy, surowy krajobraz jest znakiem rozpoznawczym nie tylko drogi do Betancurii, ale również większości Fuerteventury. Założycielem miasteczka był Jean de Bethencourt, a wioska pełniła funkcję ochronną przed piratami. Człowiek ma wrażenie, jakby odnalazł oazę pośród pustynnego krajobrazu. Betancuria mieści się w dolinie, główną atrakcją jest kościół położony w samym środku miasteczka i białe zabudowania. Na miejscu można za darmo zwiedzić muzeum archeologiczno-etnograficzne.

Willa Wintera

Omawiając największe atrakcje Fuerteventury, należy jeszcze wspomnieć o Willi Wintera i historii, jaką za sobą niesie. Do tego miejsca można dojechać jedynie we własnym zakresie – nie dociera tam transport publiczny. Willa Wintera to tak naprawdę pałac mieszczący się w małej wiosce Cofete. Leży u stóp najwyższego szczytu Fuerteventury – Pico de la Zarza. Dookoła nic nie ma – tylko ocean, góry i willa. Zaprojektował ją Gustaw Winter, który był szanowanym człowiekiem, ponieważ zaangażował się w budowę szkół i kościołów w pobliskiej miejscowości Morro Jable.

Wokół tego miejsca krążą przeróżne legendy. Jedna z nich głosi, że w czasie II wojny światowej budowla była tajnym bunkrem dla niemieckich okrętów podwodnych, a ukryte tunele łączyły dom z plażą. Według drugiej historii, na terenie Willi Wintera prowadzona była klinika operacji plastycznych. Naziści uciekający na emigrację do Ameryki Południowej zmieniali swój wizerunek. Podobno w maju 1945 roku do willi dotarł Adolf Hitler wraz z Ewą Braun. Byli oni w trakcie ewakuacji do Argentyny.

Ile jest w tym prawdy? Nie wiadomo. Mieszkańcy milczą, ale temat bezwzględnie owiany jest mrokiem i tajemnicą.

Krabbenfelsen

Jest to kolejne miejsce, które zyskało wielką popularność na znanych portalach społecznościowych. Krabbenfelsen to nazwa naturalnego basenu umiejscowionego w skałach. Znajduje się niedaleko miejscowości Caleta de Fuste. Chcąc skosztować kąpieli morskich w tym magicznym miejscu, trzeba wiedzieć, o której godzinie się tam pojawić. Oczka wodnego najpiękniej prezentuje się podczas odpływu. Można dostrzec wielkie, okrągłe skały leżące na dnie, a kolor oceanu ma kolor szmaragdowy. Kąpiel w tak malowniczym miejscu to niesamowita przyjemność!

Oasis Park

Ogród botaniczno — zoologiczny mieści się na południu Fuerteventury w miejscowości La Lajita. Można tam spotkać aż 250 gatunków różnych zwierząt i 1500 odmian roślin. Powierzchnia całego parku ma aż 800 000 m2! W Oasis Parku jest hodowla wielbłądów, która jest największa w całej Europie.  Zwiedzenie całego rezerwatu zajmuje od kilku godzin do nawet jednego dnia. Park Oasis powstał z miłości do zwierząt. Część z nich odebrano nielegalnym przemytnikom. Pracownicy zaopiekowali się nowymi przyjaciółmi i z ich pomocą zwierzęta wróciły do zdrowia.

W Oasis Parku na turystów czekają niespotykane atrakcje. Nie w każdym zoo jest możliwość obejrzenia specjalnych pokazów z gadami czy papugami. Jest również możliwość karmienia lemurów oraz innych gatunków zwierząt. Osoby szukające dodatkowych wrażeń mogą wziąć udział w wielbłądzim safari lub popływać z lwami morskimi.

Bilet wstępu do parku to koszt około 26 euro dla osoby dorosłej. Dzieci od 3 do 11 lat posiadają zniżkę i za wstęp opiekun zapłaci 16 euro. Bilety można zakupić bezpośrednio w kasie na terenie parku, w hotelu lub u rezydenta biura podróży. Nie trzeba się wtedy martwić o dojazd, ponieważ w cenie biletu zapewniony jest transport.

Plantacja aloesu

Jeśli ktoś zapyta, jaki jest najbardziej popularny produkt na Wyspach Kanaryjskich, to z pewnością usłyszy odpowiedź, że aloes. Na Fuerteventurze można spotkać wiele różnych plantacji tej leczniczej rośliny.

Aloes jest doskonałym kosmetykiem nawilżającym skórę. Działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, jest doskonały na poparzenia, alergię, trądzik czy łuszczycę. Można się nim smarować, a nawet go pić – poprawia odporność i oczyszcza jelita. Warto pamiętać, że aloes w środku jest bezbarwny. Zatem wszelkie kremy o kolorze zielonym najprawdopodobniej będą zawierały sztuczny barwnik. Kupując kosmetyki z aloesu na pobliskiej plantacji można mieć pewność, że są wytworzone naturalnie.

Podsumowanie

Fuerteventura jest świetnym wakacyjnym wyborem. To wyspa kontrastów — z jednej strony można w pełni się zrelaksować, z drugiej spędzić aktywnie czas. Ocean, góry, większe i mniejsze miasteczka. Z pewnością każdy znajdzie tam coś dla siebie. Warunki pogodowe przez cały rok są bardzo dobre, co zachęca do eksplorowania wyspy nie tylko w okresie letnim!

 

 

 

Źródło zdjęć:

https://unsplash.com/photos/wrjFZ4vB8gY

https://pixabay.com/pl/photos/aloe-vera-plantacje-ro%C5%9Bliny-2202708/

https://pixabay.com/pl/photos/wydmy-piasek-corralejo-2171299/

https://pixabay.com/pl/photos/cofete-fuerteventura-2042691/

https://pixabay.com/pl/photos/wody-morze-pla%C5%BCy-ocean-charakter-3742612/

https://pixabay.com/pl/photos/miasteczko-pla%C5%BCa-%C5%82odzie-kolorowe-2016971/

Pozostałe: zdjęcia autorskie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*