
Boazeria najczęściej kojarzy się z deskami ułożonymi na ścianie i przywodzi na myśl czasy PRL-u i lat 90, kiedy była hitem aranżacji w pomieszczeniu. Wówczas było to najlepsze rozwiązanie, biorąc pod uwagę nierówną powierzchnię ścian oraz brak na rynku płyt wykonanych z regipsu. Teraz pojawiła się w odświeżonej formie. Co zatem wybrać do aranżacji przy tak dużym wyborze; drewno, glazurę czy terakotę? W jakich pomieszczeniach boazeria będzie niczym wisienka na torcie, a w jakich glazura czy terakota?
Czy boazeria na ścianę to dobry pomysł na aranżację?

Boazeria stała się ważnym elementem w wystroju pomieszczeń i obecnie jest to nie tylko tradycyjny kształt długiej deski, ale także płyty ze wzorami 3D oraz sztukateria. W zależności od oczekiwań oraz potrzeb możemy znaleźć boazerię wykonaną z drewna, płyty MDF czy PCV. Wśród bogatej oferty na rynku można znaleźć panele w stylu boazerii angielskiej. Między innymi na uwagę zasługuje ciekawa propozycja od firmy Dunin, która jest wykonana z materiału odpornego na wilgoć i sprawdzi się nawet w łazience. Element położony do metra wysokości należy zakończyć listwą poziomą, szerszą na dole, a węższą u góry.

Przy omawianiu okładziny na ścianę, warto wspomnieć również o korytarzach, kuchniach czy salonach i sypialniach. Wydaje się, że tam boazeria sprawdzi się przez długie lata, ponieważ detale wykonane z drewna pozwalają na dość szybką zmianę aranżacji, bo wystarczy poszczególne elementy pomalować na dowolny kolor. Tak sprawnie i w krótkim czasie możemy zmienić aranżację.
Wniosek: boazeria może być uzupełnieniem stylu angielskiego, skandynawskiego, a nawet rustykalnego.
Warto wspomnieć, że drewniana boazeria jest niezbędnym elementem do sauny. Odpowiednio wybrany gatunek drewna jest odporny na panujące tam warunki.
Zalety boazerii:
– Poprawia akustykę w pomieszczeniu.
– Zwiększa izolację cieplną.
– Staje się interesującym elementem w aranżacji.
Boazeria w salonie? Odkryj urok lameli dekoracyjnych

Hitem wśród projektantów wnętrz są lamele, czyli listewki wykonane z MDF montowane nie tylko na ścianach, ale także sufitach. Mogą stać się ścianką, która rozdziela dwa pomieszczenia. Wybór wśród wielu barw pozwala na stworzenie oryginalnego wnętrza. To już nie tylko wzory naturalnego drewna, ale także imitacja betonu i marmuru. Ciepło drewna wspaniale komponuje się z surowymi aranżacjami, a możliwość docięcia listew otwiera wiele możliwości w aranżacji. Przy pomocy lameli dekoracyjnych odświeżymy wygląd nie tylko salonu, ale także sypialni. Tak ozdobiona ściana za telewizorem, czy nawet sufit stworzą niebanalny klimat.

Boazeria, glazura czy terakota – czy ważne jest miejsce przeznaczenia?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy wyjaśnić różnice między tymi okładzinami. Terakotą nazywamy płytki, które powstały na bazie wypalanej gliny i doskonale sprawdzą się jako element aranżacyjny na ścianie oraz na podłodze. O czym należy pamiętać przy wyborze takiej płytki? O jej przeznaczeniu! Nie każda płytka terakotowa nadaje się do położenia na zewnątrz i w miejsca o dużym natężeniu ruchu. Jeżeli wybieramy ją jako wykończenie na podłogę, to trzeba mieć świadomość, że mocniejszy od niej jest gres. Terakota wspaniale sprawdzi się na ścianach w kuchni oraz jako element aranżacji w łazience. Wśród wzorów dostępnych na rynku płytek ceramicznych można znaleźć serie w stylu marokańskim, rustykalnym, vintage czy drewnopodobne. Ciekawe wzornictwo oraz łatwość w utrzymaniu czystości to z pewnością zalety terakoty. Z pewnością jest bardziej wytrzymała na uszkodzenia niż glazura ścienna, ale mniej niż gres.
Okładzina na bazie gliny wymaga zastosowania szerszej fugi, a to przy wielu dostępnych wzorach sprawia, że spoina staje się uzupełnieniem całej aranżacji. Ze względu na specyfikę powstawania terakoty nie spotkamy tu barw takich jak czysta biel czy głęboki czarny. Jeżeli w założeniu mają to być takie kolory, to przy zakupie należy uwagę skierować w stronę glazury na ścianę lub gresu.

Z kolei glinka porcelanowa jest bazą glazury pokrytej szkliwem. Nie jest to produkt przeznaczony do położenia na podłogę, ponieważ jest kruchy i mało odporny na uszkodzenia mechaniczne. Doskonale sprawdzi się w wielu pomieszczeniach na ścianach, a obecnie wybór kolorów czy wzorów może powodować zawrót głowy. Dostępność większych formatów między innymi 30 cm x 90 cm, 40 cm x120 cm formatów daje okazję do stworzenia aranżacji, w której spoina staje się niezauważalna. W tym celu warto wybrać glazurę rektyfikowaną.
Warto wiedzieć! Co to jest glazura rektyfikowana?
Rektyfikacja polega na fabrycznym docięciu płytek na dany wymiar, wówczas ich krawędzie są proste i ostre. Czy rektyfikacja oznacza możliwość położenia bez fugi? Bez wątpienia, nie zaleca się układania płytek bez fugi, ponieważ każde miejsce pracuje, a spoina jest tym elementem elastycznym, który ochroni płytkę przed ewentualnymi uszkodzeniami podczas aktywności danej powierzchni. Zaletą płytek ciętych na wymiar jest możliwość położenia ich z niewielką spoiną, a taka fuga jest bardzo istotna w miejscach narażonych na zabrudzenia.
Boazeria wykonana z naturalnego drewna sprawia efekt przytulnego i ciepłego pomieszczenia. Niestety pod wpływem wilgoci potrafi odkształcić się, z czasem zmienia swoją naturalną barwę, a to z kolei jest jej zaletą. Różne faktury i kolory można znaleźć wśród boazerii wykonanej z płyty MDF i PCV. Okładzina, która została wykonana z tworzywa doskonale sprawdza się w łazience, nie odkształca się i jest łatwa w utrzymaniu czystości. Z kolei płyty MDF wpisują się w aranżacje przedpokoju, salonu czy sypialni. Warto dodać, że w sprzedaży pojawiły się już boazerie wykonane z wysokiej jakości płyt MDF, które są wodoodporne. Łatwy montaż i efektowne wzory, niewidoczne połączenie elementów pozwalają na zaaranżowanie luksusowego pomieszczenia. Karty charakterystyki produktu niejednokrotnie informują, że można taką okładzinę pomalować farbami akrylowymi, emulsyjnymi czy nawet lakierem w połysku.
Przy podjęciu decyzji boazeria, glazura czy terakota warto zastanowić się nie tylko nad walorami estetycznymi danego materiału, ale także miejscem przeznaczenia. Prostota w utrzymaniu czystości i trwałość produktu w danym pomieszczeniu sprawia, że położona okładzina będzie cieszyć nas przez długi czas.

Jestem niepoprawną optymistką, miłośniczką literatury oraz przedmiotów handmade. Codziennie praktykuję jogę, a w wolnych chwilach uczę się malowania farbami akrylowymi.
B10